Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEÇıM ve SıYASET

01.01.1970 / 02:00

Türkiye yeni bir seçim arifesinde. 12 Haziran’da 24. dönem TBMM üyeleri seçilecek.


Siyasi partiler; adayları, programları ve vaatleri ile seçmenin karşısına çıkıp 12 Haziran’da başarıya ulaşmak için ellerinden geleni yapacaklar.
Fakat bu yılki seçimde halkın heyecanı geçmiş seçimlere nazaran daha düşük görünüyor. Çünkü son yıllarda Ağrı genelinde siyasetçinin itibarı çok azaldı. Dolayısıyla Ağrı’lı hemşerilerimiz mevcut siyasi partilerin yaptıkları siyasete epey ilgisizler.
O sebeple hiçbir üretim yapmadan sadece siyasi edebiyat yapan parti ve adaylara değişik gözle bakılmakta, özellikle bu dönem açıklanan AK Parti adayları ise, Ağrı’lı hemşerilerimiz tarafından inandırıcı bulunmuyor.
Zira AK Parti döneminde siyasetçilerin Ağrı’ya olan ilgisizliği çok belirgin bir şekilde gözlendi. Dolayısıyla vatandaşlar siyasetçilerden adeta umudunu kestiler.
Geçen dönem seçilen milletvekillerinin bir kısmı sadece kendilerine ve yakınlarına hizmet etmekten başka ciddi bir faaliyet göstermedikleri gibi, bu milletvekilleri seçilip meclise gittikten sonra da, Ağrı’yı adeta unuttular. Vekiller daha çok özel işleri olduğunda ya da yakınlarının işlerinin takibi için  Ağrı’ya geldiler.
 Yine dört yıllık dönem içinde Ağrı milletvekilleri TBMM de, Ağrı’nın sorun ve sıkıntıları hakkında kayda değer bir konuşma bile yapmadılar. M. Hanıfi Alır dışında diğer milletvekillerimiz ulusal, uluslararası ya da yerel toplantı ve sempozyumlarda ne bir bildiri sundular ne de ciddi bir konuşma yaptılar.
O nedenle Ağrı milletvekilleri umut olmaktan çıkmış bulunuyorlar. AK Partinin 12 Haziran seçimleri için belirlediği aday listesi bu sebeplerden ötürü fazla bir heyecan yaratmadı. Dr. Kerim Yıldız dışındaki adayların birikim ve kapasiteleri, halk tarafından yetersiz olarak değerlendiriliyor. Bu duruma göre her geçen gün artan ve gittikçe kronikleşen Ağrı’nın sorunları yeni milletvekilini hayli zora sokacağa benziyor.
Bir an için Ağrı’nın ekonomik sorunlarını bir yana bıraksak bile, bölgede başlatılan ve herhangi bir şiddet içermeyen sivil itaatsizlik eylemleri her geçen gün yayılma eğiliminde. Bu eylemler karşısında devletin takındığı duruş ise tam olarak anlaşılamıyor.


Kimi zaman çadırlara karşı güç kullanılmakta, bazen de demokratik bir eylem olarak değerlendiriliyor. Öte yandan KCK davaları nedeniyle tutuklanan, usul tartışmaları ve inatlaşmalar sebebiyle yargılanmalarına bir türlü başlanamayan BDP li yetkililerin akıbetleri ise, bölgedeki sıkıntıları daha da artıracağı yönünde gelişiyor.Bu itibarla siyasi partiler ve bağımsız milletvekili adayları bu meseleye bigane kalarak bölgede sağlıklı bir siyaset yapamazlar. Milletvekili adaylarının bu konularda mutlaka bir diyecekleri olmalıdır.
Özellikle siyasi parti ve bağımsız adayların mevcut güncel sorun ve sıkıntılar hakkında ne diyecekleri merak konusu. Özellikle AK Parti adaylarının lokomotifi olan Dr. Kerim Yıldız’ın bu sorunlar karşında alacağı tavır çok önemlidir.

Etiketler: 2011-05-02
Bu yazi toplam 1395 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları
YAZARLAR