NEZİR ÇELİK


YANI BAŞIMIZDA BOŞUNA AKAN SARI SU (PIRA HAMO)

İÇME SUYU AKAR PIRA HAMO BAKAR


KAYNAKLAR DEĞERLENDİRİLİP VERİMLİ KULLANILMALI

 İçme suyu şimdilik idare etse bile yakın gelecekte büyük sıkıntılar yaratabilir.

Çünkü Doğubayazıt’ın kullanma ya da sulama suyu olmadığı için, kullanma suyu da içme suyu kaynağından karşılanıyor.

Şişe suyu ile bahçe sulamak gibi bir şey.

 Öteden beri Doğubayazıt’taki ağaç ve yeşilliklerin tamamı içme suyu ile sulanıyor.

Onun içindir ki ilçede yeşil alanlar çok az.

Çünkü kullanma suyu olmadığı için var olan içme suyu da yetersizdir. Bu konuda yasal olarak hangi kuruluş görevli ise Doğubayazıt’ta mutlaka yeteri kadar kullanma suyu kaynakları sağlamalıdır.

Belediye ise belediye, DSİ ise o, mutlaka bunu başarmalıdır. Aksi durumda halk susuz kalacak. Bu itibarla Doğubayazıt’ın mutlaka yeteri kadar suya kavuşturulması gerekir. Doğubayazıt’ın susuz kalması Türkiye’nin dış prestijini de etkiler.

 Çünkü gerek İshakpaşa Sarayı için ve gerekse Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi için her yıl yoğun bir şekilde bölgeye yabancı turist geliyor. Bu yabancı misafirlerin Doğubayazıt’ta susuzluğa tanık olmaları ülkemiz için de son derece yanlış olur. Su hususunda sadece belediyeyi sorumlu tutmak da yanlıştır.

Çünkü

 Doğubayazıt’ın su sıkıntısı sadece belediyenin çabası ile çözülemez. O nedenle su ve altyapı gibi yaşamsal konularda devletin desteği mutlaka gereklidir.

 Nitekim bu konularda bir çok belediye devlet desteği ile benzeri hizmetleri yapabiliyor. Çünkü mevcut içme suyu zaten yetersizdir.

Kaldı ki Doğubayazıt sürekli göç aldığı için, ilçenin içme suyu ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır.

Sadece Balık Gölü ve bir miktar da Karabulak köyünden sağlanan su ile, ilçenin içme ve kullanma su ihtiyacı karşılanamaz.

Esasen mevcut içme suyu şimdi bile yetmemektedir. Balık Gölü isale hattında meydana gelen su aşırmaları ve bazı abonelerin “parasıyla değil mi” mantığı ile yaptıkları aşırı su israfı sebebiyle Doğubayazıt’ın bir çok bölgesi epey zamandır su sıkıntısı çekiyor.

Öte yandan, kullanma suyunun temini için fazla uzaklara da gitmeye gerek yok. Yanı başımızda boşuna akan Sarı Su (PIRA HAMO) deresinden bu konuda pek ala yararlanılabilir.

Sarısu deresi bir şekilde kanaletlerle Doğubayazıt’tan geçirilirse hem ilçe yeşillenir hem de içme suyu tasarrufuna büyük katkısı olur.

Bu itibarla gerek içme suyu ve gerekse kullanma suyu için mutlaka acil projeler devreye sokulmalıdır.  • Salı 26.8 ° / 11.6 ° Açık hava
  • Çarşamba 28.9 ° / 13.1 ° Bulutlar
  • Perşembe 29.7 ° / 13.8 ° Dağınık bulutlar

Ağrı

05.07.2022

  • İMSAK 02:46
  • GÜNEŞ 04:39
  • ÖĞLE 12:17
  • İKİNDİ 16:14
  • AKŞAM 19:46
  • YATSI 21:31