MEHMET KOÇ


ŞİMDİ BELEDİYE BAŞKANI ZAMANI

.


Milletvekili seçimleri geçti, sırada Belediye Başkanlığı seçimleri var. Mart/2019 da Mahalli İdare Seçimleri yapılacak. Belediye Başkanlığı, Belediye Meclisi, İl Genel Meclisi ve Muhtarlık seçimleri olacak.

Milletvekilliği ile Belediye Başkanlığı arasında fark vardır. Onun için Belediye Başkanını seçerken daha dikkatli davranmak gerekiyor.

Basit bir anlatımla her an başkansız kalınabilir. Çünkü seçilmiş olsa bile belediye başkanları, muhtarlar ve meclis üyeleri, idari makamlar tarafından hızlı bir şekilde görevden alınabiliyor. Milletvekillerinin görevden alınmaları ise daha farklıdır.

O nedenle seçmenlerin dikkatli davranmaları gerekir. Aksi durumda yine yıllarca Kayumla baş başa kalınabilir

Mevcut yasalara göre ilk okulu bitiren her Türk Vatandaşı milletvekili yada başkan olabiliyor, lakin Belediye Başkanı seçilebilmek için, tahsile ilaveten seçilecek kişinin halk arasında saygın, itibarlı, temsil kabiliyeti yüksek ve sorumluluk sahibi olması gerekir.

Niye Belediye Başkanı böylesine farklı olmalıdır çünkü seçilecek başkan, şehrin ve halkın yegane temsilcisi oluyor da ondan.

Belediye Başkanı, ilçeyi yada ili yöneteceği için müteşebbis, hoşgörülü, devlet kurumlarını bilen, engin bir birikimi olan ve tarafsız bir kişiliğe sahip olmalıdır.

Dikkat edilirse AK Parti, özellikle büyük şehirleri almak için şimdiden hummalı bir çalışma başlatmış, MHP ile de paslaşarak yerel seçimlerde başarı sağlamanın gayreti içindedir.

Denilebilir ki Siyasi İktidarın Belediye Başkanlarını görevde alma ve yerlerine kendisine bağlı kayum atama yetkisi olduğuna göre belediye başkanlığı seçimlerini kazanmanın fazlada bir önemi olmaz.

Unutulmaması gerekir ki seçilen başkanlar, tarafgirlik yapmamak ve sadece hizmete odaklanmaları durumunda görevden alınmaları o kadar da kolay değildir.

Doğrusunu söylemek gerekirse seçilen Belediye Başkanlarının ideolojik davranmaması asıldır. Siyaset, belediye başkanlarının işi olamamalı, onlar sadece hizmet yapmalıdır. Siyasi çalışmaları partiler zaten fazlasıyla yapıyor.

Bir de şu var, seçilecek Belediye Başkanı, resmi prosedürleri çok iyi bilmeli ve harfiyen uymalıdır. Aksi durumda yanlış anlaşılabilir.  Yönettiği beldenin her yanından haberdar olmalı, sorun - sıkıntıları kısa sürede giderebilmeli ve en önemlisi de halkının tamamını temsil etmelidir.

Malumlarınız, yaklaşık üç yıldan bu yana seçilmiş belediye başkanı tutuklu ve başkanlık kayuma tevdi edilmiştir. Mart 2019 seçimlerinden sonra başkanlık makamının yeniden Kayuma geçmemesi için seçmenlerin, geçmiş musibetleri çok iyi değerlendirmesi gerekir.

Ne demişler " Bir musibet bin nasihat tan iyidir"

Binaenaleyh bu günkü durumun tekrar yaşanmaması için öyle adaylar belirlenmeli ki başkanlık, tehlikeye düşmeden sürdürebilmelidir. Aksi durumda 3 yıl çekilen Kayum yönetimi bir 5 yıl daha devam edebilir.  • Pazar 28 ° / 11 ° Güneşli
  • Pazartesi 28 ° / 12 ° Güneşli
  • Salı 29 ° / 13 ° Güneşli

Ağrı

05.07.2020

  • İMSAK 02:46
  • GÜNEŞ 04:39
  • ÖĞLE 12:17
  • İKİNDİ 16:14
  • AKŞAM 19:46
  • YATSI 21:31