NEZİR ÇELİK


İNSAN HAKLARI BİLDİRGESİNDE BUGÜN GİT YARIN GEL VARMI?

İNSAN HAKLARI HAFTASI SADECE KAĞIT ÜZERİNDE…


İnsan hakları en önemli temel haklardan olan öncelikle güven ve huzur içinde yaşayabilme hakkı.

Doğubayazıt belediyesinin tarafından yaptırılan“İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi”nin anıt şeklinde dikilmiş olmasını belki de bir çok kişinin bunun ne olduğunu bilmiyordur.

İnsan Hakları; kişilerin atfettiği değer ve öneme göre tanımlanır. Dolayısıyla bu haklar her kişi için ayrı bir sıralamaya tabi tutulabilir.

Kimilerine göre insan hakları, sadece karakollarda işkence ya da kötü muamele görmemek ve bireylerin demokratik haklardan sonuna kadar özgürce yararlanmasıdır.

Kimilerine göre ise bunlarla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının da görevlerini layıkıyla yapmasıdır.

Bu bağlamda belediyenin düzenli bir şekilde çöp toplaması, halkın içme suyunu güvence altına alıp sağlıklı bir şekilde akıtması, düzenli bir trafik akışı ile birlikte şehir içi yolların iyileştirilmesi de insan haklarıdır.

Kamu kuruluşlarında çalışan memurların kurumlarınca belirlenen plan ve programlar dahilinde görevlerini kesintisiz yapmaları, “bu gün git yarın  gel” anlayışından uzak durmaları,  yaşlılık aylığı ve Fak.Fuk Fon yardımı talep  vatandaşlara kolaylık göstermeleri de, insan haklarıdır.

Çünkü insanlar yeryüzünün en değerli varlıklardır. Kişileri ne kadar mutlu bir şekilde yaşatırsak, onların insanlığa sunacağı hizmet ve ürünler de o denli kaliteli olur.

İnsana saygıyı hiç bir zaman yitirmemek ve devamlı ön planda tutmak  gerekir. Her zaman gıpta ile izlediğimiz batılı ülkeler, insan haklarına verdikleri değer nedeniyle bu günlere gelmişlerdir. Yoksa onların insanının bizden bir farkı yoktur. Uymaya gayret ettiğimiz İnsan hakları evrensel bildirgesi de YİNE onların eseridir.

Her ne kadar kamu kurum ve kuruluşları  bu  görevlerini yasal olarak  yapmak zorunda iseler de, ne yazık ki yasalar buna yetmiyor. Kamu tarafından sunulan günlük hizmetleri de insan hakları kapsamında değerlendirmek gerekir.

İnsan hakları haftası dolayısı insan hakları nelerdir, nasıl olmalı konusunda bilinçlenmek ve hafızamızda yer alan bu bilgileri bir kez daha tazelemek gerekir.

Çünkü halkı kazanmanın ve dolayısıyla itibar görmenin ön şartı kesintisiz hizmettir yâda her kesin görevini layıkıyla yapmasıdır.

   • Salı 26.8 ° / 11.6 ° Açık hava
  • Çarşamba 28.9 ° / 13.1 ° Bulutlar
  • Perşembe 29.7 ° / 13.8 ° Dağınık bulutlar

Ağrı

05.07.2022

  • İMSAK 02:46
  • GÜNEŞ 04:39
  • ÖĞLE 12:17
  • İKİNDİ 16:14
  • AKŞAM 19:46
  • YATSI 21:31