HER ŞEY DOSTANE OLMALI!...
Bir mevkiye insan çok zor gelir. Olur ya geldin, o mevkinin kıymetini bileceksin, öpüp başına taç yapacaksın. Ama BİTİRİM Olmayacaksın.
Tarih: 2.4.2017 13:46:40 / 1925okunma / 0yorum
Fırat Beyazıt ÇELİK

 Gerek ben, gerek gazetemizin Sahibi Nezir Çelik kardeşim olmak üzere biz dostane ilişkilere çok önem veririz.

Şura doğu, şura batı demeden, özgürlük güvercinlerini salıyoruz. Bir kalemimiz var, çıkar amaçlı kullanmıyoruz, dostlar mertebesinde yerini almış güzel insanlardan söz ediyoruz.

Hiç kimseye minnetimiz yok sadece adam gibi adamlara yeğeliyoruz.

           Bizim bir özümüz var, Doğubayazıt kültürü. Büyüğüne saygısızlık etmiyeceksin, küçüğünü aşağılamayacaksın.

Onurunu kuruyacan, Doğubayaıt´lı olmasını bileceksin. Sevgili kardeşim Nezir Çelik, Gazete açmaya çalıştığı zaman çok düşündü, "ne isim koysam gazeteye"  diye, DOĞUBAYAZIT  ismini uygun gördü. Doğubayazıt´ı çok seviyordu ve o gün bugündür Doğubayazıt Gazetesi 19 yıldır onuru, şerefi ile yayın hayatında ve Doğubayazıt´ın ismini şeref madalyası ile taşımakta.

              Biz ki, Ehmedê Xanî´nın kültürü ile yoğrulmuşuz, biz ki, buram buram tarih kokan İshakpaşa saray´ın gölgesinde demli çay içmişiz, biz ki, Keşişin bahçesinde oluk oluk kaynayan buzlu sudan içmişiz, Biz ki Meteor Çukurunda soluk almışız, biz ki, Buz Mağaralarından serinlemişiz, biz ki böyle güzel bir memlekete sahip olmuşuz.

Bazılarınız daha neyin peşindesiniz? zavallılığınız ve perişanlığınızla sizi baş başa bırakıyorum.Tarih bir gün sizi yargılayacak biliyormusunuz???

              Bazılarınızın aklında bulunsun, Doğubayazıt´ı, yada Doğubayazıt´lıyı eleştirdiğiniz zaman size zahmet olacak ama, "Araştırmacı-Yazar Mehmet Gültekin, Hüseyin Turan, Serhat Çarnewa, Yunus Agıri, Mustafa Baran, Zeki Semetay ve dostlarının beraber yaptığı BAZİD  klibini bir izleyin.

         Hüseyin Turan bir bilge ve alim gibidir. Yalanı, dolanı yoktur. Nede bir medreseye sahip, kendi kardeşleri gibi hayırlara kendisini adamış, yoksulun sofrasına aş olmuş, yoksul öğrencilere burs vermiş onların okumasına vesile olmuş ve olmaya da devam ediyor.

                Geçenler de kendisini ziyaret ettiğimde kapıda karşıladı ve kapı da uğurladı. İşini, gücünü bıraktı o güzel kişiliği ve sesi ile bana eşlik etti. Her Doğubayazıt´lı böyle olsa ne olur?, Doğubayazıt´ı ve Doğubayazıt´lıları kötülemeyin, siz Doğubayazıt´ı ve Doğubayazıt´lıları kötüledikçe lağım çukurun içinde kendinizi bulursunuz.

            Ünlü ressam Nizamettin (Siyarbend) Kaya, Yapı Kredi Bankası Doğubayazıt´ta şube açacaktı, tarihini tam bilmem ama, sanırım 1977-78 yıllarıydı, İshakpaşa saray´ının resmini tahtaya yapıp ateş ile çizdi ve açılışta hediye etti. Tabloyu gören yabancılar ve açılışa gelenler hayret içinde kaldılar, Doğubayazıt´ta böyle sanatkarlar varmı?, diye dudaklarını uçkurttular. Nizamettin abinin Türkiye´de Yılmaz Güney, Ahmet Kaya gibi değeri bilinmedi, Şimdi Avrupa´da sanatını icra ediyor. Hangisini söylüyeyim, Araştırmacı-Yazar Mehmet Gültekin´imi, Mehmet Yıldırım´ımı söylüyeyim, Doğubayazıt böyle güzel insanları yetiştirdi. Ben böyle güzel insanların önünde saygı ile eğiliyorum, siz eğilmeyin boynunuz tutulur.             

              Faydasız insanlar, yalanınız bol olsun, talanınız kendisini savursun. Siz hangi ırmaktan geçip, kendinize yer edineceksiniz?, diye sormaktan zorlanıyorum, çünkü birer faydasız fikrin esirisiniz, size acıyorum.

             Umudumuzu ve inancımızı kurak bir toprağın altına da gömmedik, yiğitlik mertebesinde yiğitleri seçtik ve onları yazdık gündeme getirdik. Ne üç paralık insanlara kendimizi yem ettik, ne de onlara maskara olduk.

         Biz ki, Rahmetli Asım Aladağ ve İlhan Aladağ´ın bize emanet ettiği kaleme ihanet etmedik, ama velakin, birileri bir mertebeye gelerek, ne oldum, davasında şaşır kalır. Biz şaşırmadık aksine daha temkinli olduk, daha dikkatli yolumuza devam ettik ve etmeye de devam ediyoruz.

           Biz karalar üstünde kara bağlamadık, aksine ak güvercinleri barış elçisi olarak havaya savurduk. Karanlık değil, aydınlık yolumuza devam ettik. Birilerini kendimize yoldaş seçtik, adam gibi adamları, haddini bilen insanları. Bazı haylazlar nereye çekerlerse çeksinler, umrumuzda bile değil. Bu gün buralıyım, yarın oralıyım, diyen kişiden  ne beklersiniz?

             Bir mevkiiye insan çok zor gelir. Olur ya! geldin, o mevkiinin kıymetini bileceksin ve hatta öpüp başına taç bile yapacaksın.

Belki hatırlıyanlarınız olur.Eskiden insanlar seçtikleri milletvekilinin yanına gider ya, kendisi için yada çocuğu için iş isterdi, milletvekili ne yapardı, sigarasının paketinin üzerine not alırdı, sigarası bittiğinde boş kutuyu alıp, insanların gururu ve onuru ile birlikte çöpe atardı.

              Biz bir insana değer veriyorsak, o insan bizim için baş tacıdır. O insan benim halkıma faydalı olmalı, Yalandan, dolandan, "biz kardeşiz, ben yaparım, ben bitiririm" laflarına karnımız tok. "BİTİRİM" olmayın, insanlarınıza faydalı olun. Gerçi kime söylüyorum,adını yazacağım dostlar beni anlıyacaklardır.

               Bizim ile ne bir çıkar amaçlı, nede yiğitliğinde ödün vermiş bir kaç dostun ismini vermekten de çekinmeme bir anlamı yok, aksine takdire şayan kişilerden söz ediyorum, canı yanan yansın, ya da ne bileyim kahrından ölen, ölsün.

      BİR  KAÇ DOSTUN KELAMINDAN SONRA, DİĞER DOSTLARIN SELAMI!

       İrfan Kenanoğlu Ankara Vali Yardımcısı, Musa Turan, Müt.Metin Öztürk, Ali Eryılmaz, Milli Eğitim Müfettişlerinden Yaşar Olgun, Hüseyin Turan, Doğubayazıt Eski Belediye Başkanı Osman Baydar, Fahrettin Kaya, Mim.Müt.Hasan Turan. Prof.Dr.Çetin Kotan, Op.Dr.Ahmet Koç, Oğuz Kafkaslı, Nihat Taştan, Ekrem Aras, Kadir Okçu,Fevzihan Aras, Ferit Ay, Turgay Kafkaslı, Suat Yıldırım, Gazeteci-Yazar Yılmaz Daş, M.Nuri Barış, Mahmut Okçu, Mim.Metin Durmazçalışır,Sevgi Pankal, Abdullah Semetay, Sedat Yıldırım, Rami Yıldız,Tamer Aladağ, Hikmet Andiç, Aydın Aladağ, BAY-DE Eski başkanı Zeki Semetay, Kürt müzüğünün efanesi Serhat Çarnewa,Yunus Agıri, Mustafa Baran, ve abilerim Araşrırmacı -yazar Mehmet Gültekin, Veysel Çamlıbel, Mehmet Yıldırım, ve dostlarlan devam ediyoruz, Metin Esen, Gülten Aras Korkmaz, Gülenay İzgiey, Ali Tanrıverdi, Şair Osman Eren, Lütfü Toktaş, Murat Baycan, İrfan Çevik, Dr.Abdurrahman Safsin, M.Emin Öztürk,Tülay Kafkaslı, Ömer Aladağ, Arzu Kafkaslı, Dr.Akif Aladağ, Maksut Konyar, Filiz Aladağ Çelik, Em.Öğrt.Yusuf Şahin, Gebze Dilovası Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü İbrahim Şahin, Nizamettin Demir, Lezgi Ertuğrul, Ahmet Mithat Taştan, ADF ve Ümraniye Dernek  eski başkanı Rıza Demir.-,Aynur Aladağ, Nihat Yıldırım.

          Doğubayazıt´lı olmak bir erdemliktir, dostane ve güzel bir duygudur.Görgüsüzlerin paraları ve varlıkları onların olsun, dostane canların, canı bizimle olsun…

Anahtar Kelimeler: DOSTANE, OLMALI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
2018 CANIMIZI YAKTI… (05 Ocak 2019 - Cumartesi)
SIKINTI VAR… (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
BAY-DER´İN DÜNÜ BU GÜNÜ… (17 Haziran 2018 - Pazar)
CANIM KARDEŞİM ASIM ÇELİK… (30 Mart 2018 - Cuma)
BAY-DER ARTIK BURSLARLA İLGİLENMİYOR. (25 Şubat 2018 - Pazar)
ÖZTÜRK´LERİN MUHTEŞEM DÜĞÜNÜ… (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
DOST!... (09 Aralık 2017 - Cumartesi)
HÜSEYİN DUMLU BİR EFSANEYDİ… (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
BU RÜYALAR BİR GERÇEK OLSA!... (11 Kasım 2017 - Cumartesi)
20.YIL TEŞEKKÜRÜ… (05 Kasım 2017 - Pazar)
20. YILA GİRERKEN… (08 Eylül 2017 - Cuma)
EVLERİMİZ ESKİDEN KERPİÇTENDİ… (19 Haziran 2017 - Pazartesi)
ABDULLAH SEMETAY ve İYİLİK-DER… (04 Haziran 2017 - Pazar)
BUNLAR BİRER ÖRNEK!... (11 Mayıs 2017 - Perşembe)
İKİ GÜZEL DOSTA SELAM OLSUN… (20 Nisan 2017 - Perşembe)
ACIYI BAL EYLEDİK... (28 Şubat 2017 - Salı)
MENAJERLİ SANATÇILARA DEMEM ODUR Kİ… (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
MERVE VE HÜSEYİN´İN DÜĞÜNÜ… (09 Şubat 2017 - Perşembe)
DOSTLARIN YENİ YIL MESAJLARI… (31 Aralık 2016 - Cumartesi)
19. YILIMIZA GİRERKEN… (01 Aralık 2016 - Perşembe)
BU METİN´İ İYİ OKUMAK LAZIM… (16 Kasım 2016 - Çarşamba)
DOĞUBAYAZIT´LININ DİK DURUŞU… (27 Eylül 2016 - Salı)
BAZILARI BUNLARI BİLMELİ… (10 Eylül 2016 - Cumartesi)
MUSA TURAN´IN SELAMI VAR… (29 Temmuz 2016 - Cuma)
BAY-DER´İN BAŞINA GELENLER (02 Haziran 2016 - Perşembe)
BENİM METİN´LERİM... (02 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BAZILARINA BUNLARI ANLATMAK LAZIM... (03 Mart 2016 - Perşembe)
DİYADİN-DER (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
SİZİN, SİZDEN HABERİNİZ VAR MI?... (24 Aralık 2015 - Perşembe)
BAY-DER NELER EDER?... (27 Kasım 2015 - Cuma)
AĞRI`DAKİ İDARECİLERİ ELEŞTİRİRKEN... (28 Eylül 2015 - Pazartesi)
ARADA BİR DOĞUBAYAZIT´I YAD ETMEK... (27 Eylül 2015 - Pazar)
CEVAT İSSİ´DEN YANIT GECİKMEDİ… (12 Ağustos 2015 - Çarşamba)
DOĞUBAYAZIT´LI İŞ ADAMLARINA SESLENİŞ (06 Ağustos 2015 - Perşembe)
DOĞUBAYAZIT VE İRAN (25 Temmuz 2015 - Cumartesi)
DOĞUBAYAZIT´TAN KOBANİ´YE UZANAN ELLER (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
BAY-DER İÇİN İFTAR VAKTİ (04 Temmuz 2015 - Cumartesi)
AĞRI´NIN AĞRILARI VAR!... (01 Temmuz 2015 - Çarşamba)
VİLAYETİMİZİ GERİ İSTİYORUZ (19 Haziran 2015 - Cuma)
BAY-DER´İN PİKNİĞİ ŞÖLENE DÖNÜŞTÜ, (17 Haziran 2015 - Çarşamba)
BANKALAR KESİK ATIYOR (04 Haziran 2015 - Perşembe)
Sayfa:
E-Gazete -2-
SAYFA EDİTÖRÜ
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ağri için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:36 07:20 12:20 14:45 17:03 18:34
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı…

Mevlana
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM