NEZİR ÇELİK


DÜN YAZDIKLARIM BUGÜN HALEN GEÇERLİLİĞİNİ KORUYOR…

30 YILA YAKLAŞAN GAZETECİLİK MESLEĞİMDE, YAZDIKLARIM HABER ARŞİVLERİNİ KARIŞTIRIRKEN BİR ÇOK YAZIMIN BUGÜN HALA GEÇERLİLİĞİNİ KORUDUĞUNU GÖRDÜM.


Hatta ve hatta Kitaplaştırmaya çalıştığım onca yazım sırada bekliyor.

Çünkü yazılarıma konu olan isimler gelip, geçmişse de yazının omurgasını oluşturan konular aynen devam ediyor.

Ve bu yazıların yeniden yayınlanması ve bugün geçerliliğini korumaya devam ettiğini mevcut siyasilere, idarecilere ve gündemi çok çabuk unutanlara hatırlatmak gerekir diye düşünüyorum.

DOĞUBAYAZIT’TA SÜT PARASI, NAMI DEĞER BAŞLIK PARASI…

GENÇLERİN ÇOĞU ARTIK EVLENEMİYOR

Geçmiş zamanda yaygın bir şekilde alınan ve daha sonra eleştiri konusu olan BAŞLIK, son yıllarda isim ve şekil değiştirerek yerini SÜT PARASI denen, ne olduğu belli olmayan bir uygulamaya bıraktı.

Evlenen kızlar için süt parası adı altında alınan paralar,  nerede ise başlık parasını ikiye katlamış durumda.

Hal böyle olunca da gençlerin çoğu artık Doğubayazıt'ta evlenemiyorlar, yüksek miktardaki süt parasını bulamayan gençler, çalışmak için gittikleri batı illerinden, ya da sosyal medya yoluyla hiç bir masrafa girmeden, süt parası ödemeden evlenmeyi tercih etmeye başladılar.

Doğubayazıt'ta, evliliklerde öyle masraflı bir gelenek oluşmuş ki; Nişan, haftalık, görme derken maliyet rakamı fazla kabarıyor ki, evlenen gençler ve aileleri, gerçekten zor durumlara düşüyorlar,  çoğu da düğünden sonra fakirleştirip muhtaç ve zor durumlara düşüyor.

Evliliklerde oluşan bu duruma, hem gençler hem de aileler tepkili. Evlenmek isteyen gençler eskisi gibi yerelde kız aramıyor, durumu düşük olanlar çalışmak için gittikleri batı illerinde evlenip oralara yerleşiyorlar.

Gelenek haline gelmek üzere olan bu uygulamadan vaz geçilmesini isteyen vatandaşlar, "Başlık parasını yıllar sonra ancak kaldırabildik. Süt parası ise ondan daha kötü. Böyle devam ederse kızlar evde kalır. Onun için bu uygulamayı acilen terk etmeliyiz" diye konuştular.


  • Salı 0.3 ° / -5.4 ° Yogun kar yagisli
  • Çarşamba 0.1 ° / -6.8 ° Düzensiz orta kuvvetli karli
  • Perşembe -0.5 ° / -7.9 ° Orta kuvvetli veya yogun ve sagnak seklinde kar

Ağrı

31.01.2023

  • İMSAK 06:42
  • GÜNEŞ 08:09
  • ÖĞLE 13:22
  • İKİNDİ 16:01
  • AKŞAM 18:26
  • YATSI 19:48