NEZİR ÇELİK


DSİ SÖZÜNDE DURMADI

GENEL MÜDÜR GAZETEMİZİ ARAYARAK, DERELERİN BAKIM VE ONARIMI İÇİN YAPMAK İSTEDİKLERİ ÇALIŞMALARI KISA ZAMANDA BAŞLATACAKLARINI BELİRTMİŞTİ.


Doğubayazıt şehir merkezinde bulunan Bu dereler, DSİ'nin hüküm ve tasarrufunda olduğu için Gazetemiz sürekli bu dereler hakkında haber yapmış. Yaklaşık 5 ay önce Genel Müdür Mevlüt Aydın, gazetemizi arayarak bu derelerin yakın zamanda çalışma başlatacaklarına dair açıklamalarda bulunmuştu.

Anlayacağınız Doğubayazıt Dereleri Sorun Olmaya Devam ediyor.

Vakti zamanında DSİ, Doğubayazıt'ı taşkınlardan korumak için bir kaç tane kanal yapmış. Bu kanallar sayesinde gerçekten Doğubayazıt, sel ve taşkınların tahribatından korunmuştur.

Ancak daha sonra ilçedeki kontrolsüz yapılaşmalar nedeniyle bazı yerlerde derelerin üstü kapatılarak üzerine binalar yapılmış, dolayısıyla bu çok amaçlı kanallar işlevsiz hale gelmiştir.

Geçmişte bu derelerin bakımı DSİ tarafından yapılmış, o nedenle de dereler sürekli açık tutulmuştur. Ancak daha sonra DSİ derelere sahip çıkmayınca bu dereler adeta bir çöp ve atık yuvasına dönüşmüşler.

Öte yandan, DSİ, kendi mülkiyetindeki bu derelere sahip çıkmadığı için zamanla, bu dereler işgal edildi, üstünde yapılar oluşturuldu, Dolayısıyla gelen sel suları taşkınlıklara neden oldu ve dereler nerede ise işlevini yitirdi.

DSİ dereleri, şimdilerde tam bir mikrop yuvasına dönüşmüş durumda. İnsan dere içlerine bakmıyor bile. İçleri çöp dolu. Kimi de bu derelere kanalizasyonunu bağlamış.

Bilindiği gibi, Dereler hakkında gazetemizde yer alan haber ve yorumlar üzerine Ağrı Ak Parti Milletvekili Ekrem Çelebi, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ile bir görüşme yapmış, ardından Genel Müdür Mevlüt Aydın, gazetemizi arayarak mealen, DERELERİN BAKIM VE ONARIMI İÇİN KISA ZAMANDA ÇALIŞMALARI BAŞLATACAKLARINI belirtmişti

Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, "dereler koruma altında olmalıdır. Aksi durumda sürekli gelen sel ve taşkınlardan korunamayız" diye konuştular.  • Cumartesi 2 ° / -3 ° Bulutlu
  • Pazar 3 ° / -2 ° Bulutlu
  • Pazartesi 2 ° / -2 ° Hafif kar - Sağanak