NEZİR ÇELİK


DOĞUBAYAZIT'TAKİ DİLENCİLER DÜZENLİ MESAİ YAPAR GİBİ HAREKET EDİYORLAR…

İTHAL DİLENCİLER REVAÇTA…


İnsanların, insani duyguları suistimal edilirse, hoşgörü de bir yere kadar dedirtir insana ister istemez.

Doğubayazıt’ta ithal ilenciler olurmu demeyin, tabiî ki de olur, çevre illerden gelen ve gün boyu Doğubayazıt’ın her yerinde dilenen kadın, çocuk ve gençlerden oluşan çok sayıda dilenci vatandaşlara zor anlar yaşatıyor.
Onur cemberini kıran dilenciler, cadde ve sokak aralarında dilenmenin yanı sıra gün boyu iş yerlerini, resmi kurumlarını, apartmanları istila etmiş durumda.
Doğubayazıt’ta sürekli dilenci sayısında önemli artışlar yaşanıyor. Her tarafta dilenci görmek mümkün.

Anlaşılan Doğubayazıt bu kadar rahat hareket edilen bir ilçe olmuş. Dilencilerin bu anlamsız istismarının önüne geçilmelidir. Doğrusu kendi yerli dilencilerimize alıştık. Bu kez ithal dilenciler peydahlanmaya başladı.

Doğubayazıt halkı tam da bu raddeye geldi. Adım başı, her köşeyi alenen mesken edinmiş dilenciler yüzünden.

Düzenli mesai yapar gibi, organize bir şekilde insanları canlarından bezdirdiler. İlçemize yakışmayan görüntüler de cabası diğer yandan.

Bu insanların kazancı, duygu sömürüsü yaparak, insanlarımızın vicdani hisleri ile oynayarak kolay yoldan geçim sağlamak olmuş.

Alınteri yok, onur yok, zahmetsiz getiri onlara kolay geliyor belli ki.

Bu noktada, insan düşünmeden edemiyor haklı olarak, sabah gün ağarmadan erken saatlerde evine rızık götürmek adına cüzi miktarda bir kazanç için dişini tırnağına takarak çalışan insanımızı görürken ortada ne durum olduğuna varın siz karar verin.

Doğubayazıt insanı bu aymazlığı hak etmiyor.

Kendi memleketinde, günlük nafakasını çıkarmak için rahat yüzü görmeyerek gün boyu çalışan emekçi, her köşe başında, oturduğu yerden tabiri caizse haraç keser gibi kolay kazanç sağlayan asalaklara katlanmak zorunda değildir. Böyle bir dünya yok.

Muhtemelen iyi organize edilmiş bir şebekenin sırtlanları, her köşe başı, cami önleri, kalabalığın yoğun olduğu yerler ise şahsi mıntıkaları.

Zira, Bu coğrafya, vicdan sahibi, alın teri ile emeğini onurlu bir şekilde harmanlayan insanların diyarıdır.

Lakin bu demek değildir ki, ben çalışırım buyur sen ye diyen insanların yeridir.  • Cumartesi 2 ° / -3 ° Bulutlu
  • Pazar 3 ° / -2 ° Bulutlu
  • Pazartesi 2 ° / -2 ° Hafif kar - Sağanak