Hüseyin DEMİR


Deprem Öncesi ALINACAK Önlem: “Sağlam Bina Yapmayanı Asın!”

Sağlam bina yapmayan kişiyi ve binanın sağlam olduğunu onaylayan kişileri, ibreti alem için Taksim meydanın da asacaksın!


Bak o zaman depremlerde yaşanan acılar nasıl bitiyor.

30 Ekim'de İzmir’in Seferihisar ilçesinde 17 km derinlikte 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Deprem, aralarında Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de bulunduğu birçok ilde de hissedildi.

Son verilere göre hayatını kaybedenlerin sayısı 95'e yükseldi, yaralıların sayısı ise 994'e ulaştı. Depremin ardından 1000'ün üstünde artçı sarsıntı oldu.

 Depremin ardından arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 12'sinde çalışmaların tamamlandığı, kalan 5 binada çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

Son dakika haberine göre, 58 saat sonra 14 yaşındaki İdil ve 65 saat sonra 3 yaşındaki Elif enkazdan kurtarıldı.

 Deprem doğal bir afettir ama depremde can vermek doğal bir durum değildir Çünkü; Göz var! Nizam var! Akıl var! Bilim var! Teknoloji var! Ama ne yazık ki! Gerekli önlemleri uygulayacak irade olmayınca, kayıplar kaçınılmaz oluyor.

Ülkemizin büyük çoğunluğu deprem tehdidi altında bulunuyor. Bu potansiyel tehdide karşı önceden alınması gereken birçok tedbir var. En önemli tedbir depreme dayanıklı binalar inşa etmek ve de depreme dayanıksız binaların depreme dayanıklı hale getirilmesidir.

Bu işlemleri yapmadığımızda: Bir depremle karşılaştığınızda klasikleşen; Kızılay'dan veya diğer yardım kuruluşlarından deprem mağdurlarına yardım kampanyası mesajı Enkazdan kurtulan bir insanımızın medya tarafından büyük bir coşku ile servisi Siyasetçilerden taziye ve klasikleşen; birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz sözler ile başlayan mesajlar Bakanlardan deprem bölgesindeyiz resim ve paylaşım mesajları Depremde yaşanan acılar çok ise yıkılan bir iki binayı yapan müttehidin yakalandığı haberi Çeşitli illerden yetkililerin deprem bölgesine şu kadar yardım gönderiyoruz haberleri Gibi klasikleşen ve artık deprem sırasında seferber olan yetkililerin deprem öncesi ve sonrası gerekli çalışmalar ile depreme daha hazırlıklı bir Türkiye inşa ettiklerini göremediği için aşırı derece sinirlenen ve acılar karşısında üzülen ve gerekli önlemler alındığında nasıl birsonuç alınacağını bilen yüksek mimar ve bir vatandaş olarak; artık yeter diyorum ve daha fazla acı görmek istemiyoruz.

82 milyon vatandaşa sesleniyorum!

Yetkililerin, Türkiye'nin her bölgesini en büyük depremlere hazır hale getirinceye kadar gerekli olan tüm hatırlatmaların yapılmasının hayat kurtaracağını unutmadan sürekli hatırlatmanızı istirham ediyorum.

İzmir depreminde ve bundan önceki depremlerde hayatlarını kaybeden tüm insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

 İzmir depreminde yaralanan tüm vatandaşlarımıza Acil şifalar diliyorum.  • Salı 26.8 ° / 11.6 ° Açık hava
  • Çarşamba 28.9 ° / 13.1 ° Bulutlar
  • Perşembe 29.7 ° / 13.8 ° Dağınık bulutlar

Ağrı

05.07.2022

  • İMSAK 02:46
  • GÜNEŞ 04:39
  • ÖĞLE 12:17
  • İKİNDİ 16:14
  • AKŞAM 19:46
  • YATSI 21:31