Hüseyin DEMİR


Davulun Sesi: ‘’Millet geçinemiyor, Esnaf Batıyor’’ ,Duyan var mı?

Korona virüs, hiç şüphe yok ki cağın vebasıdır.


Korona virüs tüm dünyada olduğu gibi Türkiye içinde ekonomik anlamada büyük kayıplara neden olan bir veba olduğunu kabul etmeyen yoktur diye düşünüyorum ve burada önemli olanın Korona virüs’ten dolayı yaşanacak öncelikle can kaybının sonra mal kaybının en aza indirilmesi için ne yapıldığı ve ne yapılacağıdır.

Can kayıplarını önleme adına, yapılan kısıtlamalar ve önlemlerin yanında yaşanacak ekonomik kayıpların da en aza indirilmesi ve zorda olan tüm vatandaşların daha fazla yanında olunması gerektiğini düşünüyorum.

 Korona virüs, hiç şüphe yok ki cağın vebasıdır.

Her gün bir sevdiğimizi alan bu illet ne zaman biter bilinmez ama esnafı, işsizi ve en çokta maddi durumu iyi olmayan vatandaşı bitirme noktasına getirdiğini üzüntü ile görüyoruz. İlk dalgada aylarca kapalı kalan esnaf borç alarak, borçlarını erteleyerek dayanmaya çalıştı.

Yeni yasakların başlamasıyla Korona virüs’te ikinci dalga ile karşı karşıya kalan esnaf, bu yükü kaldıracak maddi olanağa sahip olmadığı açıkça ortada olmasına rahmen, çözüm adına bir emare maalesef gözükmüyor. Korona virüs salgını ile evlere hapsolan vatandaş geçimini yapamaz hale geldi.

Milyonlarca kişi işsiz ,milyonlarca kişi kısa çalışma ödeneği ile geçimini yapmanın gayretinde ama maalesef ki geçimini yapamıyor bu da sonuçlara yansıdığını görmekteyiz, yılın ilk 9 ayında 2.6 milyon elektrik, 600 bin abonenin ise doğalgazı ödeme yapamadıkları için kesildi.

Burada Devlete düşen 82 milyon vatandaşımın hiçbirinin elektriği, suyu, doğal gazı kesilemez demesi olmalıdır diye düşünüyorum. Tabi düşünmekle kalacağımı ‘’ Resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre elektrik şirketlerinin temsil, ağırlama, seyahat ve dernek aidat .vb giderleri 5 yıl boyunca elektrik faturalarına yansıtılacak’’ tebliğini görünce anlıyorum.

Bir vatandaş olarak bu kararı alanların bir an önce görevlerinden alınarak, kararın düzeltilmesini bekliyor. Devlet milletinin menfaatini 3-5 şirkete yedirmemeli diye düşünüyorum ama yine düşünmekle kalıyorum.

 Her 100 TL'nin 52 TL'sini Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi olarak tüketiciden alan devlet, Milli Piyango'nun KDV'sini sıfıra indirerek; devralanlara yaklaşık 18 milyar servet transferi gerçekleştirdiğini görüyorum.

Daha çok böyle durum varken temenni olarak arada millette de bir iki fayda sağlayın demekten başka ne gelir ki elden. Milleti ve esnafı düşünerek adli ve ticari sicil affı getirilerek öncelikle vatandaşa temiz bir sayfa açılmalı.

Esnafa ve millete 3 yıl ödemesiz 10 yıllık kredi verilmeli, işsiz olan her vatandaşa ve maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara asgari geçimini yapabileceği düzenli bir maaş bağlanılmalı, yeni işyeri açacak olan girişimcilere her türlü kolaylıklar verilmeli, İhracatçının önüne çıkan tüm engeller kaldırılmalı, İhracatçı desteklenmeli, üreticiye desteklenmeli velhasıl’ı 3- 5 şirketi zengin etmek için sarf edilen dirayeti, milletin tüm fertlerinin faydalanacağı iş ve eylemlerde de gösterilmeli ki! Korona virüs salgınından en az hasarla çıkalım millet olarak. El betteki söylenecek çok söz vardır ama ne yazık ki kendileri de görüyor ve Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az diyor atalarımız ve davul çal sakta duyan olmadığı için herkese sağlıklı günler dilerim.  • Pazar 3 ° / -5 ° Karlı - Yağmurlu
  • Pazartesi 4 ° / -4 ° Kar yağışı
  • Salı 3 ° / -6 ° Parçalı bulutlu

Ağrı

07.03.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI