Hüseyin DEMİR


Daha yaşanabilir bir Dünya elimizde…

.


Korona virüs salgını, hayata bakış açımızı değiştirdi. Salgın süresince yaşadıklarımız ve edindiğimiz alışkanlıklar bundan sonraki hayatımızı değiştirecek etkiler bırakabilir. Bu etkiler arasında olumlu olarak gördüğüm;

 1. Aile içi iletişimin güçlenmesi.
 2. Aile bütçesinin dengeli kullanılması.
 3. Sağlıklı beslenmenin önemini.
 4. Sağlığın ne kadar büyük bir nimet olduğunu.
 5. Temizliğin ve hijyenin her ortamda olması gerektiğini.
 6. Anne ,baba ile çocuklarının birbirine olan sevgisini, saygısını ve bağını güçlendirdi.
 7. Bir dostum bana; Benim hanım ev işlerinde ve yemek yapma gibi işlerde hiç iyi değildi, bu korana onu tam ev hanımı yaptı demişti. Evet ,tam anlamıyla evde kalan bay ve bayanların ev işlerinde tecrübeli yaptı.

Doğayı verdiğimiz zararı öğrendik. Hatta öğrenmekle kalmadık, ilk kez böylesine hissettik. Çünkü gördük ki; doğayı kirletmek, yaşadığımız gezegeni yaşanmaz kılmak yalnızca bize zarar getiriyor. Bu salgınla aldığımız bir başka ders doğanın düşman algılanmaması ve doğayı korumanın aslında kendimizi korumak olduğunu daha iyi anladık.

 1.  Dünya’nın her yerinde doğa canlanıyor, zarar gören sular temizleniyor, yunuslar sahillerden görünüyor ve herkesin fark ettiği üzere hava temizleniyor ve korona salgını sonrası daha yaşanabilir bir dünya bizi bekliyor. Korona virüs doğanın kıymetini daha fazla bilmemize vesile oldu
 2. Benim en çok sevindiğim olaylardan biri Çin kedi, köpek ve vahşi hayvan pazarlarını ve yenilmelerini yasakladı. Dünyaya her şeyin tüketilemez olduğunu gösterdi.
 3. Tüm Dünya ya Organik gıdanın a ne kadar önemli olduğunu benimsetti.
 4. Az ile yetinebileceğimizi,  marka çılgınlığının ve eşyanın aslında hiçte önemli olmadığını insanlık anladı
 5. Dün yanın en güçlü devleti algısını çok silahı olandan, sağlıklı ve ekonomik yeterliliği en düzgün olan olduğunu gösterdi.

Ahlaki  ve toplumsal yaşam değerlerinde ciddi bir düzelme oldu

 1. Her kötülüğün anası olan bahis, kumar, at yarışı, fuhuş  vb. Bitti, denecek kadar azaldı.
 2. Pavyonlar, Gece kulüpleri ,meyhaneler gibi yerlerin kapalı kalmasını sağladı
 3. Kahvehanelerde geçen zamanın ne kadar gereksiz, kitap okumanın kişisel gelişimin ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi.
 4. Manevi değerlere yönelimi artırdı
 5. Bütün dünya birbirine yardım etmeye çalışıyor. Savaşlar askıya alındı. Zenginler ciddi bağışlar yapıyor ve kiracılarından kira almıyorlar. Holdingler çalışanlarını işten çıkarmayı durdurdu. Yani yardımlaşma duygumuz işlev kazanmaya başladı.
 6. İleride yaşanabilecek daha güçlü salgınlara karşı tedbirli olunması gerektiğini öğretti.

Korona virüs salgını ebetteki hem olumlu hem de çok olumsuz yönleri olan bir değişimi bize dayattı. Salgın ile hayatımızın çok değişeceği bir süreç devam etmekte. Burada önemli olan her zorluğun aşılabileceği ve zorluklardaki güzel şeyleri görme fırsatını kaçılmamak olduğunu düşünüyorum. • Pazar 2 ° / -10 ° Güneşli
 • Pazartesi 1 ° / -7 ° Hafif kar - Sağanak
 • Salı 2 ° / -7 ° Parçalı bulutlu

Ağrı

28.02.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI