Hüseyin DEMİR


Başkan Erdoğan'ın, 30 Büyükşehir'in koordinasyonunu sağlaması millet için çok kıymetli bir gelişme oldu.

"Pek çok vicdan yaralayıcı habere rastlıyoruz"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti ile, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 30 Büyükşehir Belediye Başkanları ile yaptığı Toplantı millet adına çok verimli olacağına inanıyorum.

Daha önceleri yazdığım köşe yazımda, mega şehirlerin  cumhurbaşkanlığına bağlanmasının ne kadar gerekli, önemli ve verimli olacağını dile getirmiştim.

Yapılan toplantıda tüm bakanların hazır bulunması, sorunların tümünün ele alınması ve  çözüm noktasında yol haritasının belirlenmesi, şehirlerimiz için çok kıymetli olduğunu , bir vatandaş olarak bundan çok büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim.

Yapılan toplantıda çıkan kararların ve yol haritasını, kontrolünü takip edecek  cumhurbaşkanlığı yerel yönetim yetkililerinin bulunması da bir düzen ve yapılacak işlerin takip edilmesi açısından çok isabetli olduğunu söylemek lazım.

 30 büyükşehir de yaşayan insanların toplamı Türkiye’ye nüfusunun %75 oluşturduğunu bilmek gerekiyor. Büyükşehir belediyelerinin muhalefet veya başka partide olması o şehre yapılacak bazı hizmetlerin aksamasına neden oluyordu. Bu açıdan bakıldığında devlet tüm vatandaşlarının hizmet görmesinin önündeki engellerin kaldırılması için adım atmıştır. Türkiye bir bütün olarak kısır çekişmelerin ,siyasi çekişmelerin vatandaşa yansıyan hizmet götürememe ,hizmetlerin aksaması hükümet ve yerel yönetimler arasındaki uyumsuzluğu aşma konusunda büyük önemli bir adım atılmış oldu.

Meclisin açılması ile mega şehirlerin sorunlarının aşılması için yerel yönetimlerin hazırladığı büyük çapta hizmetlerin yapılmasının yetkisi, hükümete yani cumhurbaşkanlığına bağlanasıda hizmetlerin daha hızlı gerçekleşmesine olanak sağlaması açısından çok önemli bir karar olacaktır.

Büyükşehir ve diğer belediyelerin borç  yükü altında ezilmesine de toplantıda bir çare bulunmuş olması, belediyelerin vatandaşa daha kaliteli hizmeti götürmesi ,borçlardan dolayı kıpırdayamayan başkanlara nefes aldırması açısından vatandaşın güzel hizmetlere kavuşması olarak değerlendirebiliriz.

Toplantıda sn. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul gibi mega kentin başkanlığını yapıtlığı  dönemde yaptıkları ile ilgili öğütler, fikirler vermesi   bu konuda Türkiye'nin başı olarak birlik ve bütünlükten yana olduğu için kendisine çok teşekkür ediyorum.

Daha önceki köşe yazımda işçi kıyımına son verilmesi gerektiğini ,bunun yanlış olduğunu söylemiştim bu konuya da el atan Sn.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "El işler, dil övünür." sözünü hatırlatarak, "Hepimizin bulunduğumuzun yerler polemik siyaseti değil, eser siyaseti üretme makamlarıdır. Çalışmadan, çabalamadan, eser vermeden yapılan siyaset, şehirlerimize ve insanlarımıza vakit kaybettirmekten, ülkemizin enerjisini heba etmekten öte bir işe yaramaz. Belediye başkanlarının görevi, devri sabık peşinde koşmak değil, şehirlerine en güzel, kalıcı, verimli hizmetleri getirmek için çalışmaktır.

"Pek çok vicdan yaralayıcı habere rastlıyoruz"

Medyada her gün çeşitli şehirlerdeki belediyelerle ilgili sendika değiştirme baskısından, işten atmalara, tehditlere kadar pek çok vicdan yaralayıcı habere rastlandığına işaret eden Erdoğan, "Unutmayınız, kağıt üzerinde bir toplam olarak önünüze gelen personel sayısındaki her bir rakam, bir insana ve onun etrafında şekillenen daha geniş bir hayata tekabül ediyor. Belediye başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu, emekleriyle ekmek paralarını kazanma peşindeki insanların hayatlarını diledikleri gibi altüst edebilecekleri anlamına gelmiyor. Kapının önüne konan, canları yanan, yuvaları başlarına yıkılan insanların ahı üzerinde ne siyaset, ne hizmet bina edilebilir."

Sözlerinin çok değerli olduğunu bilerek bir vatandaş olarak 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri'nin  tamamlandığını, bu seçimlerde 30'u büyükşehir, 51'i il, 922'si ilçe, 386'sı belde olmak üzere toplam bin 389 belediye başkanının, Ayrıca 20 bin 745 belediye meclis üyesi ve bin 271 il genel meclisi üyesi ile 50 bin 157 muhtarın, Toplamda 73 bin 562 kişinin seçilmiş olan tüm kardeşlerimizin siyasi düşüncesi ne olursa olsun hizmet noktasında iş birliği yapılması, millete hizmet noktasında en önemli nokta olduğunu belirterek bu ülke için çalışan her insana teşekkürü bir borç biliyorum.

Saygı ve sevgiler ile iyi günler dilerim...

   • Salı 19 °C / 9 °C Güneşli
  • Çarşamba 18 °C / 9 °C Güneşli
  • Perşembe 19 °C / 10 °C Güneşli

Ağrı

17.09.2019

  • İMSAK 04:19
  • GÜNEŞ 05:43
  • ÖĞLE 12:08
  • İKİNDİ 15:37
  • AKŞAM 18:22
  • YATSI 19:41