NEZİR ÇELİK


AHMEDE XANİ´DE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK, ÇEVRE DÜZENLEMESİ YETERSİZ, OTURMA BANKLARI BİLE YOK…

Sadece iç bahçe tefrişatı Eski Doğubayazıt Kaymakam Ulaş Akhan tarafından yaptırıldı hepsi o kadar.


Haber. NEZİR ÇELİK
Halen halk arasında Ahmet Efendiye Xani olarak bilinen Ahmede Xani, tüm hemşerilerimizin dilinde ve gönlünde olduğu halde ne yazık ki hiçbir iş adamımız büyük zatın makamı için ciddi bir yatırım yapmadı. Sadece iç bahçe tefrişatı Eski Doğubayazıt Kaymakam Ulaş Akhan tarafından yaptırıldı hepsi o kadar.

Birde ilçede Xani adıyla kurulmuş bunca dernek de laf üretmekten başka bir işe yaramıyor.
Doğubayazıt`lı birçok iş adamı ilçede hatırı sayılır derecede okul yaptırdı, bazı hemşerilerimiz de hastaneye önemli oranda bağışlarda bulunduğu halde biri de akıl edip bu büyük zatın makamında bir yatırıma imza atmadı.

Doğubayazıt tarihi mekanları bakımından en kutsal yerlerinden birisi Xani Baba Türbesidir. Ahmed-e Xani İshakpaşa Sarayında büyük izler bırakmış güçlü bir yazar -şair ve halk arasında ermiş kişi olarak bilinir.
Ahmede Xani´nın türbesi büyük bir ziyaretgah niteliğinde olup yaz-kış demeden insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. 
İnançlı kişiler ziyaretgaha yoğun bir şekilde gelip Xani Baba´nın türbesini ziyaret ediyorlar.
Gerek yurt içinden ve gerekse yurt dışından pek çok ziyaretçi akınına uğrayan Xani Baba türbesi, aynı zamanda mesire yeri olarak da kullanılıyor. 
Geçtiğimiz yıllarda Doğubayazıt belediyesi tarafından yapılan piknik masaları ve oturma banklarının hepsi tahrip olmuş ve yetersiz. Bu yer bazı hemşerilerimiz tarafından da tahrip ediliyor.
Türbe bölgesine bir takım düzenlemeler yapılmasını isteyen vatandaşlar, “buraya doğru düzgün bir çevre düzenlemesi şart. Bazı iş adamları caka atacaklarına, Xani çevresine pekala sahip çıkabilirler” dediler.  • Cumartesi 2 ° / -3 ° Bulutlu
  • Pazar 3 ° / -2 ° Bulutlu
  • Pazartesi 2 ° / -2 ° Hafif kar - Sağanak