ABDULLAH SEMETAY ve İYİLİK-DER…
.
Tarih: 4.6.2017 21:19:06 / 1304okunma / 0yorum
Fırat Beyazıt ÇELİK

        Bana bir memleket gösterebilirmisiniz  Doğubayazıt´ın insanı gibi olsun, bir birimize kızarız, ama Allah vermesin hastalıkta ve cenazelerde kol, kolayız .Çünkü biz dar günün dostuyuz.

        Memleketimin insanları nandardır, merttir, sözünün eridir. Yardım etmeyi sever, yolda kalanın yoldaşıdır. Doğubayazıt hep güzel insanlar yetiştirmiş, Kimin siyasi görüşü ne olursa olsun, bu güzelliklerini ve özelliklerini dile getirmek zorundayız.

          Hiç unutmam Karadeniz´de bir aile de üç kardeş siyasete soyunmuştular, biri ANAP´´lı, biri DSP´li, biri MHP´li, üç kardeşin ikisi Milletvekili olmayı beceriyor. Yine birlik beraberlikleri devam ediyor. Aralarında hiç husumet olmadı. Bizde olsa  bir, birimizi yeriz,  ne kardeşlik kalırdı ,ne de ahbaplık. Bir şeyi anlamıyorum, yardım etmenin ne gibi bir siyasi amacı var?... Bazıları hayırseverler tarafından yapılan yardımları, ”halkı dilenciliğe teşvik ediyorsunuz” diye tepki gösteriyorlar.

        Doğubayazıt çok seslididir. İnsanı merttir, sözününün eridir, her şeyden önce yardım severdir, bunları yazmak ve belirtmekte bizim işimizdir. Abdullah Semetay´da bunlardan biridir.

          Bir sanatçıyı onurlandıran onu dinleyen seyircinin alkış sesidir. Bir yazarı onurlandıran onun  kitapların satışıdır.

          Bir Gazeteciyi onurlandıran onun yazısının çok okunmasıdır. Uzun  zamandır Abdullah Semetay´ın yaptığı yardımlardan söz etmek istedim, her kendisini gördüğümde, biraz şu yaptığın yardımlardan bana söz edermisin?, dediğim de kaçamaklı cevaplar verip, beni atlatıyordu.

            Abdullah Semetay tekstil dışında, bir kaç senedir inşaat sektörüne de el atmış, başarılı bir şekilde ortağı Mehmet Özen ile birlikte bunu da yürütüyor. Bir çok kişiye aş ve ekmek veriyor.

        Dostlarım her defasında Abdullah Semetay´ın yaptığı yardımlardan haberdar değilmisin?, diye beni sorguladılar.

        Ben de Abdullah Semetay´ın peşini bırakmadım, ofisinde kendisini yakaladım, anlatmasını istedim, anlatmadı, bende kendimce bazı şeyleri dile getirdim ve bana "sen başımın belasımısın?" dedi ve mertçe söyledi sözünü, sürmedi yokuşa. Hoş bir ortamda, cesaretli yürekli konuştuk. bir kaç kelam kendisinde kopara bildim. Sen,Nezir, Cevdet abi ve Erhan benim açımda güzel insanlarsınız, çakala ve çapulculara uymadan  Gazetecilik mesleğinizi icra ediyorsunuz, senden ricam fazla abartmadan, beni anlat ki ,insanlar beni yanlış anlamasın... "Sen meraklanma ben şimdiye kadar hiç bir şeyi abartmadım, sadece bildiklerimi ve doğruları yazıyorum" dedim.

           Abdullah Semetay ile dostluğumuz çok eskiye dayanır, hatta  eskiden bir ortaklığımız oldu. Kendisini bildim, bileli ticaretle uğraşır, hesabını-kitabını iyi bilir,hiç kimsenin malından, mülkünden gözü yoktur. Ticaretle uğraşan her kesin bildiği yoldan yardımcı olur. Yalanı sevmez düzenbazın teki değildir. Bu yardım severliğine katıda bulunan yani ona örnek olan abilerinin yolunu takip ediyor.

           Başladı bana santim, santim yaptıklarını anlatmaya.  Ben 37 senedir İstanbul´da yaşamaktayım. İstanbul´da yaşadığım bu süre içerisinde bir Doğubayazıt´lı olarak elimde ne geldi ise, Doğubayazıt´a yaraşır ne varsa onu yaptım ve onu yapmaya çalışıyorum. İYİLİK-DER´in yönetim kurulu üyesiyim. 5 yıldan beri mahalli bir dernek iken, 3 yıldan beri ulusal ve uluslararası Dernek halinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yur içi Yurt dışında 71 temsilciliğimiz var.

      Doğubayazıt´ta yapılan yardımlar  İYİLİK-DER  ve Gönüllü Dostlar   Derneği vastası ile yardımlar dağıtılıyor.

      Bayramlarda çocuklarımızı giydiriyoruz, onlara harçlıklar veriyoruz, bir çocuğu sevindirecek ne ise onu yapıyoruz.

      Ramazanda  Doğubayazıt´ta dağıtılmak üzere gıda paketleri hazırlayıp, yardıma muhtaç insanlarımıza dağıtımını sağlıyoruz.

        Yardım ettiğimiz insanlarımızı tespit ediyoruz, Bayramlarda da her türlü gıda yardımı yapıyoruz, kesilen kurban etlerini bile kendilerine biz ulaştırıyoruz.

     Yardımlar her sene düzenli olarak yapılmaktadır. Kardeş aile birliğimiz var Şu an 20´ye yakın ailenin düzenli olarak yardımı sağlanmaktadır. Düzenli olarak gidip ihtiyaçlı aileleri ziyaret ediyoruz.

            Ben penceresini laylonla kaplı, camı olmayan amcamı ziyaret edip, elini öperken, onun o nur yüzlü bakışı  beni çok ama çok dugulandırıyor, elinden tutuyorum, o yumşacık elini öpüp başıma koyup, gururlanıyorum.

        Öğrencilere burs veriyormusun?, dediğimde gözleri hafiften dolmuş oldu, tebbesüm ile karşılık verdi, "Ben tabi ki, kendi bünyemde burs veriyorum, yeğenlerim, canlarım, ciğerlerim var. Ama bir konuya değinmeden geçmiyeceğim bu konu hakkında, bir tanıdığım beni aradı, bir kızcağız üniversiteyi okuyor, babası öldüğünden dolayı okumaktan zorlanıyor, deyince sordum, sorguladım babasını-annesini kısacası tüm aile bireylerini tanıdığım bir yeğenimiz ve kardeşimiz, kendisi ile bağlantıya geçtim ve burs vermeye başladım. Arada bir zaman geçti bu kardeşimiz beni aradı ve bana, amca ben okulu bırakıyorum ,okumuyacağım, bana verdiğin bursu başka bir ihtiyacı olan kardeşimize ver, deyince okuması için ısrar ettim. Ve hatta gerekirse tüm masraflarını ben karşılarım, dedim. Ama o okumamakla kararlıydı, kararından vazgeçiremedim. Sonra duydum ki, evlenmiş ve çoluk, çocuğa karışmış. Bu benim için unutlumaz bir anı, dedi" ve devam etti;

    " İYİLİK-DER´in Uluslararası çalışmalarında Filistin, Afrika, Yemen, Suriye, başta olmak üzere, Afrika´da su kuyusu, süt keçisi, Katarkat ameliyatı, yapılıyor. İftar çadırları kurulup, ramazan boyunca halka hizmetler dağıtılıyor. Türkiye´de ise bir çok il ve ilçelerde yardımlar dağıtılıyor ve dağıtılmaya da devam edilecek."

        BANA DOĞUBAYAZIT´I ANLATIRMISIN?

         " Doğubayazıt benim ana yurdum ve vazgeçilmezimdir. Her zaman Doğubayazıt´lı olmaktan gururlanır ve Doğubayazıt´ın insanını severim, Doğubayazıt benim açımda bulunmaz bir nimettir, ancak beni çok üzen bir olayı var, gençlerimizin bazıları kendilerini uyuşturucuya kaptırmışlar, hayatları mahfolmuş renk, benzleri gitmiş. bu gençlerimizi bu illetten kurtarmak için çalışmalar yapmak gerekir. Buna da el atmaya çalışacağız."

         KERMES

       Doğubayazıt´ta bir Kermes düzenledik, Kermesimiz sanki bir şölene dönüştü, çalıştığım Denizli ve Bursa esnaf ve birkaç hemşerimin katkılarıyla çok güzel bir toplumsal dayanışma örneği sergiledik çok sayıda ablamız, kardeşimiz ve güzel insanlarımız emek verdiler fazlası ile katkıda bulundu, bu kermeste elden ettiğimiz, 45 bin lira. Buna ek olarak 100 liraya mal olmak üzere Ramazanda dağıtılmak amacıyla 650  koli erzak alındı. Hedef 1000 koli yardıma muhtaç insanlara dağıtılacaktı. Kermeste toplanan 45 bin liranın dışınıdaki maliyeti ben ve arkadaşlarım karşılayacak.

          Ne diyelim, Abdullah Semetay, Allah yolunuzu açık, hayırlarınızı kabul etsin…

/resimler/2017-6/4/2119593898807.jpg

Anahtar Kelimeler: ABDULLAH, SEMETAY, İYİLİK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
2018 CANIMIZI YAKTI… (05 Ocak 2019 - Cumartesi)
SIKINTI VAR… (15 Ekim 2018 - Pazartesi)
BAY-DER´İN DÜNÜ BU GÜNÜ… (17 Haziran 2018 - Pazar)
CANIM KARDEŞİM ASIM ÇELİK… (30 Mart 2018 - Cuma)
BAY-DER ARTIK BURSLARLA İLGİLENMİYOR. (25 Şubat 2018 - Pazar)
ÖZTÜRK´LERİN MUHTEŞEM DÜĞÜNÜ… (22 Ocak 2018 - Pazartesi)
DOST!... (09 Aralık 2017 - Cumartesi)
HÜSEYİN DUMLU BİR EFSANEYDİ… (27 Kasım 2017 - Pazartesi)
BU RÜYALAR BİR GERÇEK OLSA!... (11 Kasım 2017 - Cumartesi)
20.YIL TEŞEKKÜRÜ… (05 Kasım 2017 - Pazar)
20. YILA GİRERKEN… (08 Eylül 2017 - Cuma)
EVLERİMİZ ESKİDEN KERPİÇTENDİ… (19 Haziran 2017 - Pazartesi)
BUNLAR BİRER ÖRNEK!... (11 Mayıs 2017 - Perşembe)
İKİ GÜZEL DOSTA SELAM OLSUN… (20 Nisan 2017 - Perşembe)
HER ŞEY DOSTANE OLMALI!... (02 Nisan 2017 - Pazar)
ACIYI BAL EYLEDİK... (28 Şubat 2017 - Salı)
MENAJERLİ SANATÇILARA DEMEM ODUR Kİ… (22 Şubat 2017 - Çarşamba)
MERVE VE HÜSEYİN´İN DÜĞÜNÜ… (09 Şubat 2017 - Perşembe)
DOSTLARIN YENİ YIL MESAJLARI… (31 Aralık 2016 - Cumartesi)
19. YILIMIZA GİRERKEN… (01 Aralık 2016 - Perşembe)
BU METİN´İ İYİ OKUMAK LAZIM… (16 Kasım 2016 - Çarşamba)
DOĞUBAYAZIT´LININ DİK DURUŞU… (27 Eylül 2016 - Salı)
BAZILARI BUNLARI BİLMELİ… (10 Eylül 2016 - Cumartesi)
MUSA TURAN´IN SELAMI VAR… (29 Temmuz 2016 - Cuma)
BAY-DER´İN BAŞINA GELENLER (02 Haziran 2016 - Perşembe)
BENİM METİN´LERİM... (02 Mayıs 2016 - Pazartesi)
BAZILARINA BUNLARI ANLATMAK LAZIM... (03 Mart 2016 - Perşembe)
DİYADİN-DER (17 Şubat 2016 - Çarşamba)
SİZİN, SİZDEN HABERİNİZ VAR MI?... (24 Aralık 2015 - Perşembe)
BAY-DER NELER EDER?... (27 Kasım 2015 - Cuma)
AĞRI`DAKİ İDARECİLERİ ELEŞTİRİRKEN... (28 Eylül 2015 - Pazartesi)
ARADA BİR DOĞUBAYAZIT´I YAD ETMEK... (27 Eylül 2015 - Pazar)
CEVAT İSSİ´DEN YANIT GECİKMEDİ… (12 Ağustos 2015 - Çarşamba)
DOĞUBAYAZIT´LI İŞ ADAMLARINA SESLENİŞ (06 Ağustos 2015 - Perşembe)
DOĞUBAYAZIT VE İRAN (25 Temmuz 2015 - Cumartesi)
DOĞUBAYAZIT´TAN KOBANİ´YE UZANAN ELLER (09 Temmuz 2015 - Perşembe)
BAY-DER İÇİN İFTAR VAKTİ (04 Temmuz 2015 - Cumartesi)
AĞRI´NIN AĞRILARI VAR!... (01 Temmuz 2015 - Çarşamba)
VİLAYETİMİZİ GERİ İSTİYORUZ (19 Haziran 2015 - Cuma)
BAY-DER´İN PİKNİĞİ ŞÖLENE DÖNÜŞTÜ, (17 Haziran 2015 - Çarşamba)
BANKALAR KESİK ATIYOR (04 Haziran 2015 - Perşembe)
Sayfa:
E-Gazete -2-
SAYFA EDİTÖRÜ
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ağri için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:36 07:20 12:20 14:45 17:03 18:34
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Evlat kokusu, cennet kokusudur.

Hz. Muhammed
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM