Egazete


 • Pazartesi 9.3 ° / 1.9 ° Dağınık bulutlar
 • Salı 14.1 ° / 3.7 ° bulutlu bulutlar
 • Çarşamba 10.8 ° / 1 ° Light rain
 • BIST 100

  1.779%0,16
 • DOLAR

  12,6136% 1,98
 • EURO

  14,2491% 1,71
 • GRAM ALTIN

  725,18% 1,70
 • Ç. ALTIN

  1196,547% 1,70


Ülkemiz ve bütün dünya kovid-19 virüsü nedeniyle zor günler geçiriyor.

Hüseyin DEMİR

Yetişkinler olarak bu zorlu sürece her ne kadar alışamasak ta sağlığımız için zorluklara sabır gösterebiliyoruz.

Ne yazık ki okula, spora giden, arkadaşlarıyla oynayan çocuklar ve gençlerin aktif hayatı tamamen pasif bir hal almış durumda.

 Evde televizyon, bilgisayar, telefon gibi araçlar ile vakit geçirmeye çalışan çocuklar ve gençler monoton hayatı yaşamak zorunda kaldıkları için teknoloji bağımlılığı, obezite, psikolojik sorunlar ve daha nice hastalıklar ile karşı karşıya kalmış durumdalar. Bakınız; İngiltere'de yürütülen bir araştırma, obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle ölüm oranının sigaraya bağlı ölümleri geçtiğini belirtilmekte.

 Glasgow Üniversitesinden araştırmacılar, 2003 ila 2017 yıllarında 192 bin 239 İngiliz ve İskoçyalı yetişkinin sağlık verilerini inceledi. Çalışmada aynı dönemde sigara kullanımı kaynaklı ölümlerin yüzde 23,1'den yüzde 19,4'e düştüğü, obezite ve aşırı vücut yağına bağlı ölümlerin ise yüzde 17,9'dan yüzde 23,1'e yükseldiği belirlendi.

Pandemi ile hareketsiz kalan çocuklar ve gençler, obezite ile karşı karşıya kalmış bulunmaktalar.

Atalarımızın dediği gibi çalışan demir pas tutmaz amma velakin bugün çalışmayan, koşmayan eğersiz yapmayan, bilgisayar, tablet , telefon ve TV başında vakit geçirmek zorunda kalan ve hareket alanı tamamen kısıtlanış gençler ve çocukların yanında yetişkinler içinde geçerli olmakla birlikte umarım kısa sürede kovid-19 biter yoksa artık dünyanın en büyük sorunlarından biri obezite ve obeziteden dolayı yaşanan hastalıklar ile mücadele olacaktır.

Hareketsiz yaşam koşullarına mahkum olan gençler, çocuklar ve tüm bireyler, ev içinde daha aktif olabilecekleri ve egzersiz yapabilecekleri uygun ve güvenli bir ortamı oluşturmaları hareketsiz yaşam hayatının getireceği aşırı kilo almadan kaynaklı obezite ve obeziteden kaynaklı hastalıklara karşı alınacak an iyi önlem olacaktır.

 Tüm yetkililer ve medyanın covid-19 ile birlikte hareketsiz yaşamın getirdiği hastalıkların başında gelen aşırı kilo almaktan kaynaklı hastalıkların daha fazla işlenmesi, sosyal farkındalık çalışmalarının daha fazla ön plana alınmasını çok yararlı ve zaruri bulduğumu, bu konuda tüm ailelerin çocuklarını korumaları adına günde çocukların ve gençlerin 3-4 saat aralıklarla 20 dakikalık egzersiz yapmalarını teşvik etmelerini beden ve ruh sağlığı açısından çok faydalı olacağına inanıyor ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.