Egazete


 • Cuma 6 ° / -4 ° Güneşli
 • Cumartesi 6 ° / -5 ° Güneşli
 • Pazar 6 ° / -5 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.328%-0,19
 • DOLAR

  7,7905% 0,24
 • EURO

  9,4851% 0,40
 • GRAM ALTIN

  459,88% -0,09
 • Ç. ALTIN

  758,802% -0,09


Anahtar Kelimeler: Tırşık Tırşok ? Tırstım ? Tırsıyam ?

Tırşık mi Tırşok mu?, Tırstım mı? Tırsıyam mı?

Yaşar OLGUN

Değerleri canlar;

Yıllara ömrü verdim.

Her yerde Bayazıt Sancağından göçen ve oralarda gönlü yanık, sıla özlemi çeken insanları aradım, durdum.

Bulduğum; ilk izler Rusların işgaleleriye Bayazıt’tan  ilk göçenler Mehmet Bayazıt ve ailesi İstanbul’a,  ünlü yazarımız Yaşar Kemal’in ailesi Erciş’in eski adıyla Arnis, şimdiki adıyla Ünseli Köyü’ne (Bu köyde yaşayanların büyük çoğunluğun soyadı Yaşar’dır.) daha sonrada Çukurova’ya göçederler.

Yaşar Kemal ailesinden duyduklarıyla ünlü eserleri olan “Ağrı Dağı Efsanesi ile Ortadirek (Teperiz) eserlerini bu şekilde ölümsüzleştirir.

O gönlündeki Bayazıt sevdasını Necla (Akel) Feroğlu’’yla hayattayken hep paylaşmıştır.

Bayazıt’’tan göçenler Erçiş’te Bayazıt Mahallesi’nde, Kahramanmaraş’a göçenler Bayazıtlı Mahallesini mesken tutarlar.

Kahramanmaraş’a apayrı bir yer açmak istiyorum. Bizden göçenler Şair, Yazar ve düşünür Erdem Bayazıt, Albay, Ruşen Bayazıt 17.18.dönem Milletvekili Turan Bayazıt, Orgenaral Doğan Bayazıt, 15.Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Vural Bayazıt  ile Türkiye’de ilk kalp naklini gerçekleştiren efsane Doktor Kemal Bayazıt’ta hemşerimiz ve başımızın tacıdır.

Bunu bilmemek ayıp değildir. Araştırmak, sorgulamak gerekir. Bu meyanda dayızadelerimi de Kahramanmaraş Elbistan’dan buldum.

Bu buluşma çok hüzünlü oldu. Yüz yıllık bir ayrılık. Annemin iz göstermesiyle gerçekleşti. Ama annem ve dayım birbirine kavuşamadı.

Gelelim tırşık çorbasına, tırş ekşi demek, aslı tırşık değil, tırşoktur. Tırşok kimi yörede evelik, kimi yörede kuzu kulağıdır.

Bizim tırşok çorbası, ilkbaharda tırşoktan ve bulgurlu tereyağıyla yapılan leziz bir çorbadır. Bu çorba Maraş’ta yaşayan  hemşerilerimce mutfak kültüründe baş tacı olmuştur.

Tırsıma gelince İstanbul’da görev yaptığım yıllarda Taksim’de Cumhuriyet Lokantasında kalabalık bir grupla birlikteyiz.

Yazar arkadaşım Talat Turhan’la sohbet ederken gayrı ihtiyarı ez tırsıyam dedim. Bayanlardan biri bu sözü bir daha söyler misin? Dedi ben de işi kibarlığa vurdum.

Tırsım dedim.Vay söylemez olaydım. Tırsıyam sözü sosyeteye bizim tırşok çorbası Maraşta sokağa düştü.