Egazete


 • Pazar 33 ° / 14 ° Güneşli
 • Pazartesi 33 ° / 16 ° Güneşli
 • Salı 31 ° / 13 ° Güneşli

Ağrı

09.08.2020

 • İMSAK 03:31
 • GÜNEŞ 05:07
 • ÖĞLE 12:18
 • İKİNDİ 16:08
 • AKŞAM 19:19
 • YATSI 20:49
 • BIST 100

  1.061%2,53
 • DOLAR

  7,2915% 0,87
 • EURO

  8,5355% -0,89
 • GRAM ALTIN

  477,15% -0,48
 • Ç. ALTIN

  787,2975% -0,48


Telefonla konuşmak için minareye çıkıyorlar

.

Yolcular köyünde vatandaşlar, vericiler yeterli olmadığı için cep telefonu ile görüşmeyi cami minaresine çıkarak yapabiliyor 
- Köy muhtarı Şen: 
- "Şebeke çekmediği için mağdur oluyoruz. Bugüne kadar yaptığımız müracaatlardan olumlu sonuç alamadık"

Baz istasyonundan kaynaklı şebeke sıkıntısı yaşanan köyde, telefonla konuşmak için minareye çıkanlar, artık köylüler tarafından yadırganmıyor.

- "Herkes 4.5 G hızına geçmiş, bizim şebekemiz yok"

Yolcular köyü muhtarı Mehmet Şirin Şen, yaptığı açıklamada, köyde cep telefonu sinyalinin zayıf olduğunu, bazen de hiç bulunmadığını belirterek, bu nedenle vatandaşların caminin minaresine çıkarak telefonla konuştuğunu söyledi.

Şebeke çekmediği için mağdur olduklarını ve bugüne kadar yaptıkları müracaatlardan olumlu sonuç alamadıklarını ifade eden Şen, şöyle konuştu:

"Herkes 4.5 G hızına geçmiş, bizim şebekemiz yok. Bu konuda yardım bekliyoruz. Baz istasyonunu caminin minaresine bağlamışlar, o da yeterli seviyede çekmiyor. İstasyonu bir tepeye kurmaları istiyoruz. Şebeke çok zayıf olduğu için caminin minaresine ve yüksek tepelere çıkıyoruz. Gece yarısı bir olay olursa telefon şebekesi bulmak için minareye mi yoksa yüksek tepeye mi çıkacağız? Artık bıktık. Köyü terk edip gideceğiz ya da bu telefon şebekesini yapsınlar. Yaşlılar gece nasıl tepeye çıkıp konuşacak? Baz istasyonu olduğu halde şebekemiz çekmiyor. Civardaki 11 köyde şebeke sorunu da var."

- "Biz daha 1 G´yi göremedik"

Köy sakinlerinden Serhat Özdemir ise yeterli bir cep telefonu şebekesinin, iletişim hizmetinden ziyade ihtiyaç olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

"İnternetten de vazgeçtik. En azından oturduğumuz yerden sevdiklerimize ´Alo´ diyebilelim. 35 yıldır bu köyde yaşıyorum. Köyümüzün en büyük sıkıntısı şebekenin çekmemesidir. Yetkililer ile birçok kez görüştük ancak hiçbir sonuç alamadık. Türkiye´nin neresinde yaşadığımızdan şüphelenmeye başladık. Bu sıkıntının bir an önce giderilmesi lazım. Bir vatandaş internet bankacılığından para göndermek için bir saat şebeke bulacak ki bankadan mesaj gelsin ve sisteme girebilsin. Köyümüz çok da ücra bir yerde değil. Merkezi bir yerde bulunuyoruz. Vatandaş kontör yüklüyor. Onu hiç kullanmadan öbür ay tekrar yüklemek zorunda kalıyor. Zaten vatandaşlar maddi sıkıntı çekiyor. Yetkililerden rica ediyoruz, bunu bir sonuca kavuştursunlar."

İl dışındaki akrabalarının kendilerine telefon ile ulaşamadığını vurgulayan Özdemir, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istedi.

Şen, "Tepelere veya minareye çıkıyoruz. Bu nereye kadar gidecek? ´4.5 G´ye geçtik´ diyorlar. Biz maalesef daha 1 G´yi göremedik. Caminin minaresindeyim ancak buradan konuşabiliyorum. Buraya çıkmak ve durmak beceri istiyor. Aşağıda sıra bekleyen arkadaşlar var. Burada bir istasyon yaptılar, hiçbir randıman alamadık. Bu güzel köyü bırakıp gitmek istemiyoruz." dedi.

Yolcular köyünün Ören mezrasında yaşayan Reşit Oğuz da caminin minaresine çıkarak telefonla görüşebildiğini ifade etti.

Oğuz, "Köyde herkesin cep telefonu var ancak şebeke yok. Mezrada şebeke çekmediği için buraya geliyorum. Minarede olduğumuz halde şebeke bir noktada çekiyor, o da zor konuşuyoruz. Çevre köylerimizde de şebeke yok. Gençler minareye çıkabiliyorlar ama ben zor çıkıyorum." diye konuştu. (AA)

/resimler/2016-4/21/1011358701170.jpg