Egazete


 • Cuma 20 ° / 6 ° Güneşli
 • Cumartesi 20 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
 • Pazar 19 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.127%-2,22
 • DOLAR

  8,3160% 0,33
 • EURO

  9,7233% 0,44
 • GRAM ALTIN

  497,36% -0,23
 • Ç. ALTIN

  820,644% -0,23


Tedbirini al, geçici olan korona için ruh sağlığını bozma!...

Hüseyin DEMİR

Korona virüs salgını tüm dünyada insanların hem beden sağlığını hem de ruh sağlığını tehdit etmektedir. Beden sağlığı konusunda alınması gereken tedbirleri yerine getirerek korona virüs  salgından kendimiz ile birlikte çevremizi de koruyabiliyoruz.ama ruhsallığını kaybedersek bunu tekrar kazanmak kolay olmayacaktır.

Doktorların söylediği gibi hastalanan kişiyi solunum cihazına bağlayabiliyoruz ama beyni bağlayabileceğimiz bir cihaz bulunmamaktadır.

En basit tabir ile korona virüs salgınının çıktığı Çin de açıklanan beyanatlara göre hayat normale döndü. Yani sürekli haberler ile pompalanan olumsuzluklar insanların daha dikkatli olması bakımından değerlendirmek lazım  ve  hep olumsuz düşünmemek lazım. Bakınız Sevindirici haberler de geliyor.

Erzurum'da corona virüs tedavisi altına bulunan 20 kişi, bugün taburcu edildi. 35 ile 60 yaş arasındaki grup, hastaneden alkışlarla uğurlandı. Bu manzara Türkiye'nin bir çok ilinde gerçekleşti.

Ayrıca tedaviyi bulma adına dünyanın tüm bilim adamları tedavi için seferber olmuş durumda. Ülkemizde bu konuda seferberlik ilan etmiş  durumda.

İlaç firması “Abdi İbrahim”, korona virüsü tedavisinde olumlu netice verebildiği gözlemlenen bir ilaç ürettiğini ve ilk parti üretimini Sağlık Bakanlığına teslim ettiklerini bildirdi.

Ankara Üniversitesi #Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı ve A.Ü.Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof.Dr.Aykut Özkul,COVID-19 hastalığına karşı serum, aşı ilaç üretmenin ilk adımı olan Sars CoV-2 virüsünün izolasyonunu başarı ile gerçekleştirmiştir

Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kuantum Optiği ve Elektroniği Teknolojileri Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Afif Sıddıki ve ekibi sağlık çalışanlarının enfekte olma riskini en aza indirmek amacıyla COVID 19’u, ultraviyole ışınlarını kullanarak, ortamda 15 saniyede öldüren üç ayrı cihaz geliştirdi

Korona virüs tedavisi için tüm dünya seferber olmuşken ebetteki tedavisi bulunacaktır. Salgından kendimizi ve çevremizi korumak için  sağlıkbakanlığı tarafından açıklanan tedbirlere dikkat edersek kendimizi koruyabiliriz. Bu kapsamda devlettin yetkili makamları da seferberlik ilan ederek sağlık çalışanlarımız ile birlikte canla başla çalışıyorlar. Sosyal izolasyonu sağlama adına bir çok tedbir alıyor ve gerekli görüldüğünde kapsamı genişletiyorlar. Bu kapsamda en son açıklanan tedbirler;

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan korona virüse dair alınan ilave tedbirler kapsamında 30 büyükşehir ile Zonguldak'ın araç giriş çıkışına kapatıldığını açıkladı.

20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı getirildi.

En son açıklanan tedbirler ile Türkiye'de sosyal izolasyona nüfusun neredeyse %35 için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Vatandaşın ihtiyacı vatandaşın talebi üzerine kapılarına götürülmekte. Açıklanan tedbirler bilim kurulunun tavsiyesine göre şekillendiği için yetkililerin açıkladığı tedbirlere tam anlamı ile uymak gerekmektedir.

Ben şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim; Açıklanan tedbirlere tam anlamıyla uyarsak, sosyal mesafeyi korursak, gerekli hijyen kurallarına uyarsak Allah'ın izniyle korona virüs salgını bizden güçlü değildir ve hiçbir sorun yaşamayız diyebilirim. Tabi insan olarak başımıza gelen tüm olumsuzluklardan bazı derler çıkarmalıyız ki tedbirlerimiz olsun ve ileride daha büyük felaketlerle karşılaşmayalım.Tüm Türkiye'ye söylenileceğim ben inanıyorum tez zamanda bu salgın son bulacaktır.

Her olumsuzluğun  hayat akışı içerisinde karşımıza getirdiği ve olumlu olarak değerlendirebileceğimiz  bazı durumlar da gerçekleşmekte. Bu durumlar;

 İnsandan insana değişmekle birlikte sonuçta ben Müslüman bir insanım 500 yıldır  Endülüs'te bulunan camide ilk kez ezan sesi yükseldi.

 Avrupa'da ve Amerika kıtasında  Müslümanlığa bakış çok olumlu yönde hareket etmekte.

 İnsanların birbirine sarılamadığı noktada elbette ki fuhuş ve zina yok denecek kadar azaldı.

Yardımlaşma duygusu tavan  yapmış durumda.

Dünyanın küçük bir köy olduğu anlaşıldı. Yani kaç yüz kilometre ötedeki insanın sağlığı, senin sağlığına etkisi olabilir anlayışı oluştu.

Şehir hastanelerinin ne kadar gerekli olduğu daha iyi anlaşıldı.

Aile bireyleri ile daha fazla vakit geçirme artı.

Temizlik imandandır sözü uygulamada hak ettiği değeri görmeye başladı.

Kitap okuma oranı arttı.

Gibi her insanın güzel bakabildiği sürece güzel olabilecek durumlarda gerçekleşmekte. Son söz olarak şunu belirtmek isterim, bir imtihan dünyasında olduğumuzu hatırlatma adına korona virüs ders çıkarmak isteyen herkes için farklı dersler içermekte olduğunu düşünüyorum. Ve diyorum ki;

Ey zifiri geceleri aydınlığa çeviren Rabbim, bizleri bu darlıktan, bu sıkıntıdan ferahlığa çıkar. Dertlilerimize deva, hastalarımıza şifa ver. Her türlü musibetten, şerden, illetten ve korona virüs gibi hastalıklardan bizleri koru. Şüphesiz Sen her şeye kadirsin. ( Amin)…

Hayırlı sağlıklı günler dilerim.