Egazete


 • Cumartesi 21 ° / 3 ° Güneşli
 • Pazar 21 ° / 3 ° Güneşli
 • Pazartesi 19 ° / 5 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.191%-0,64
 • DOLAR

  7,9696% 0,40
 • EURO

  9,4568% 0,70
 • GRAM ALTIN

  487,41% 0,29
 • Ç. ALTIN

  804,2265% 0,29


Anahtar Kelimeler:

SU Projesinde Son Adımlar

2 Ağustos tarihine kadar başvuru

SU Projesinde Son Adımlar


2 Ağustos tarihine kadar başvuru yapılacak.


Türkiye genelinde 400?ü aşkın Belediyenin MFıB?ye (Merkezi Finans ıhale Birimi) sunduğu ve projesi kabul edilen 8 Belediye içerisine girmeye hak kazanan Büyük Su projesinin inşaat ihalesi için gerekli olan saha gezisi yapıldı.


         ıPA kapsamında Doğubayazıt?ın su sorununa köklü çözüm getirecek olan Büyük Su Projesinin inşaat ihalesi öncesinde gerekli olan saha gezisine, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, Doğubayazıt Belediyesi ve ıhaleye katılacak olan Firma Temsilcileri katıldı. Saha Gezisi öncesi Belediye Toplantı salonunda bir araya gelen Firma temsilcilerine, Belediye ve Çevre Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından çeşitli bilgiler sunularak katılımcı firmaların proje ile ilgili soruları cevaplandırıldı. Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Canan Korkmaz ise, Su Projesinin Doğubayazıt için hayati öneme sahip olduğunu belirterek, projenin yaşam bulması için bu güne kadar büyük çaba gösterdiklerini, çabalarının proje sonuçlanıncaya dek süreceğini belirtti.


         Yapılan saha gezisinde ihaleye katılacak olan firma Temsilcilerine, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Belediye Yetkilileri tarafından saha ayrıntılı bir şekilde tanıtıldı. Saha çalışmasına katılan Firmalara katılım sertifikalarının verildiği gezi sonrası, heyet Doğubayazıt?tan ayrıldı.


 Saha gezisinde yer alıp katılım sertifikası alan bu firmalar içerisinde ihaleye katılmak isteyen firmalar, 2 Ağustos 2011 tarihine kadar Çevre ve Orman Bakanlığı ıPA Koordinasyon ve uygulama Merkezine başvuruda bulunabilecek. Yine 2 Ağustos 20011 tarihinde Çevre ve Orman Bakanlığı ıPA Koordinasyon Merkezinde yapılacak olan ıhale değerlendirme sürecinin ise yaklaşık 1 ay sürmesi bekleniyor.  Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunun onayının ardından projenin inşaatına yılsonunda başlanması öngörülüyor.


         Proje kapsamında yapılacaklar


         54 kilometrelik isale hattının daha büyük çaplı çelik borularla yenilenmesi


         Mevcut depoların onarılması ilave 4 bin metreküp ve 250 metreküplük depoların inşa edilmesi.


         Arıtma tesisi yapımı


         şehir içme suyu şebekesinin tamamen yenilenmesi


         Abone bağlantılarının yenilenmesi


         Sayısal işletim planları üzerinde kurulacak olan otomasyonla, şebeke ve abone bağlantılarında meydana gelebilecek su arızaları bilgisayarlar üzerinde elektronik ortamda tespit edilerek anında müdahale edilebilecek.