Egazete


 • Pazar 3 ° / -2 ° Bulutlu
 • Pazartesi 2 ° / -2 ° Hafif kar - Sağanak
 • Salı -3 ° / -15 ° Kar yağışı
 • BIST 100

  1.524%-1,43
 • DOLAR

  7,4627% 1,38
 • EURO

  9,0376% 0,77
 • GRAM ALTIN

  438,70% 0,27
 • Ç. ALTIN

  723,855% 0,27


SAĞLIK BU KADAR BASİT OLAMAZ. NEDEN GELEN GÖREVLİ FAZLA DOĞUBAYAZIT’TA DURMAK İSTEMEZ ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL…

Doğubayazıt insanlarının sağlık çalışanına ihtiyacı vardır. Onlara ulaşmak bu kadar meşakkatli olmamalı.

Nezir ÇELİK

Ne hikmetse, Doğubayazıt'ın ya ekmeğinin tuzu yok veyahutta, kime can diyorsa anlaşılan o ki karşı taraf çor anlıyor.

İlçemiz nüfusu, Bir çok ilde yüksek dahası Ağrı merkezle başabaş olmasına rağmen, devlet kurumuna atamalı gelen, kıymetli memurlar sanki insanımıza zulüm veriyor gibi süresini doldurur doldurmaz ardına bakmadan tayin isteyip gidiyor. Gitmeyenlerin tercihi ise merkezimiz oluyor.

Örneklendirecek olursak, Doğubayazıt devlet hastanesine tedavi için giden hastalar daha düne kadar hizmet veren doktorların şimdi yerinde olmamasının sıkıntısını yaşamaları ve bizlere mağduriyetlerini bildirmeleri üzücü bir hal alıyor muhakkak.

Doğubayazıt, tarihi değerleri, misafirperver halkı ile yabana atılacak bir ilçe değildir.

Devletten hizmetinin bedelini alan her çalışanın bu devletin ili ilçesi, doğusu ve batısı ayırmaksızın görev yerinde hizmet vermesi başlıca ilkesi olmalıdır kanımca. Her şeyden öte insani davranış bunu gerektirir.

Yapmayın beyler, hizmet alanınızı neye göre belirliyorsunuz, kriterleriniz nedir bilinmez lakin, insan her yerde insandır ve insani muameleyi hakediyordur.

Gittiğiniz yerdeki hasta veya hastane, yâda herhangi bir devlet kurumu hizmetinizin insani boyutunun önüne geçmemeli.

İlçemiz insanlarının da doktora, hemşireye, sağlık çalışanına ve diğer meslek hizmetlerine ihtiyacı vardır. Sizlere ulaşmak bu kadar meşakkatli olmamalı.

Vazifenizin gereği, yaşam şartlarına göre yön değiştirmemeli.

Doğubayazıt  ve insanı bu sorumsuzluğu haketmiyor.

DOĞUBAYAZIT DEVLET HASTANESİ HER ZAMAN KIYMETLİ OLDU

 Yıllardır vatandaşların nedir bu hastanede çektiği anlaşılır gibi değil. Doğubayazıt Devlet Hastanesi kimin eseridir tartışması sürerken hastanenin çevresi inşat halindeki bir bina gibi.

        Biz konumuza dönelim. Hastane bahçesi darma duman, çevrede biriken molozlar yetkililerin çok ta dikkatini çekmemiş olacak ki aylardır manzara aynı şekilde duruyor. 
Hastaneye gelen vatandaşlar, “buranın başhekimi yada sorumlu müdürü yok mu, böyle hastane mi olur, her taraf dökülüyor, her taraf vukuatlı” diyerek tepki ve hayretlerini dile getiriyorlar.

   Yönetsel yetersizliği nedeniyle başına buyruk hastane bir türlü düzelmedi gitti. Elini nereye atsan dökülüyor. Muhatap olacak bir yetkili de bulunmayınca vatandaşların sağlığı Allaha emanet.

        150 yataklı Doğubayazıt Devlet hastanesi yönetsel beceriksizlikler yanında hasta tedavisinde de topal kaldı.

ÖTE YANDAN,

Doğubayazıt Devlet Hastanesi sadece mesai günlerinde hastane gibi çalışıyor, akşam 16`dan sonra ise hastane kimseye deva olamıyor, üstelik acil servise gidenleri daha da hasta ediyor. O sebeple mesai saatleri dışında Doğubayazıt Devlet Hastanesine, hastane denilemez. Çünkü bu konuda hiç bir belirti yoktur.

Mesai saatleri dışında Hastanede sadece bir doktor nöbete kalıyor. Yaklaşık 120 bin nüfuslu Doğubayazıt`ta, acil hasta sayısı nerede ise mesai günlerinde gelen hasta sayısı kadar oluyor. Onun için acil hastalar saatlerce kendilerine sıra gelmesini beklerken, ekonomik durumu iyi olanlar ise bu beklemelere ve düzensizliğe tahammül etmeyerek hastalarını Iğdır ya da Ağrı`ya götürmek zorunda kalıyorlar.

Böyle bir imkanı olmayan hastalar yerlerde acılar içinde inlerken, bırakınız doktorun geç gelmesini, Hastanenin en çok çalıştığı saatlerde, bu şekilde ihmal edilmesi, baş hekimin yeterince ilgilenmemesi, ayrıca bütün bu sıkıntılara duyarsız kalması ise daha da insanları hasta ediyor.