Egazete


 • Salı 0 ° / -13 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 1 ° / -12 ° Bulutlu
 • Perşembe 1 ° / -7 ° Hafif kar - Sağanak
 • BIST 100

  1.536%-0,27
 • DOLAR

  7,3425% -0,84
 • EURO

  8,9401% -0,66
 • GRAM ALTIN

  438,65% -0,71
 • Ç. ALTIN

  723,7725% -0,71


Milli Görüş
10.01.2021 20:16:34
Yahu yorum yapiyoruz yayinlamiyorsunuz. Şu rektorle ne bagıniz varda ikide bir ovüp duruyorsunuz? Bana elle tutulur bi ornek gosterinde bende alkışlayayım gelin universiteden rastgele 3 tane calisani alinda size ne kadar faydali/faydasiz oldugunu anlatsin yalan yanlis bilgilerle milletin aklini bulandirmayin

Anahtar Kelimeler: REKTÖR ÜNİVERSİTEYİ TEMSİL

REKTÖR ÜNİVERSİTEYİ TEMSİL EDER

Yaklaşık üç yıldan bu yana bir çok üniversiteye sessiz sedasız Rektör Atamaları yapılırken, her nedense BÜ yapılan atama ses getirdi ve getirmeye devam ediyor.

Diğer Üniversitelere yapılan atamalara karşı her hangi bir demokratik tepki ortaya konulmazken  BÜ atamasına karşı çıkmak, şaşırtıcı ve düşündürücü olsa gerek.

Eğer ki üniversitelere rektör atama, üniversitelerin özerkliği ve üniversitenin bilimselliğini etkilemiyorsa, rektörün kalitesini ya da menşeini tartışmanın fazlaca bir anlamı olmasa gerek.

Bildiğim kadarıyla Rektörlük, tamamen idari bir görev olup, akademik bir yapısı söz konusu değildir.

Rektör, Üniversiteyi temsil eder ve üniversitenin stratejik gelişiminden sorumludur. Bunları sağlamak için de elinde yeterli bir bütçe ve kadro olanaklarının olması gerekiyor.

Hiyerarşik olarak da Üniversite senatosunun başkanı ve nihayetinde akademik kadronun da idari amiridir.

O nedenle Rektör, asli görevini layıkıyla yaptıktan sonra menşeinin fazlada bir etkisi olmamalıdır. Bunun örnekleri de de vardır.

Örneğin Ağrı IC Üniversitesinin durumuna bakıldığında bu husus açık bir şekilde görülüyor.

Nitekim mevcut Rektör Sayın Karabulut'un atanması ile sağlanan Üniversite özerkliği, kurullarının bağımsızlığı, öğretim üyelerinin akademik özgürlükleri, nihayetinde öğrencilerinin özgür ve rahat bir şekilde eğitim alıyor olmaları ve üniversite başarısı nazara alındığında yapılan atamanın ne kadar isabetli olduğu görülüyor.

O nedenle atanan kişinin icraatları ve üniversiteyi taşıdığı nokta görülmeden atamaya karşı çıkmak çok da isabetli hareket değil.