Egazete


 • Çarşamba -4 ° / -15 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe -5 ° / -20 ° Güneşli
 • Cuma -8 ° / -22 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.569%0,28
 • DOLAR

  7,4103% -0,73
 • EURO

  8,9809% -0,84
 • GRAM ALTIN

  444,51% 0,64
 • Ç. ALTIN

  733,4415% 0,64


Kışın vazgeçilmez lezzeti kazların sofralara hazırlık süreci başladı

Türkiye'nin en önemli kaz üretim merkezlerinden besiciler, hem yağlanmaları hem de iyi beslenmeleri amacıyla hayvanlarını meralarda otlatıp soğuk sularda yüzdürüyor.

Kentte kaz üreticiliği ile geçimini sağlayanlar için önemli bir gelir kapısı olan ve damızlık kazlardan elde edilen yavru kazlar, nisan ayında yumurtadan çıktıktan sonra kasım ayına kadar titizlikle besleniyor.

İyi beslenmeleri amacıyla yaz boyunca meralarda beslenen ve sonbaharla meradaki son zamanlarını yaşayan kazlar, kesilip sofralara getirilecekleri kış öncesi besiye alınıyor.

Çobanları nezaretinde kışa hazırlanmaları için soğuk suda yüzdürülen kazlar, kesim hazırlıkları kapsamında suni göllere veya sulak alanlara götürülüyor.

Özellikle kesim işleminin yapılacağı kış öncesi kapalı alanlarda besiye alınan kazların, hem yağlanmaları hem de kışa hazırlanmaları için açık havada suyla buluşması ilginç görüntüler oluşturuyor. 

Kaz eti, kışın hem yöre sakinlerince tüketiliyor hem de yöreye gelenlere özel yemek olarak servis ediliyor.

Yöredeki besiciler için önemli bir gelir kapısı olan ve kesime hazırlık için son hazırlıkları yapılan kazların eti, tuzlanıp kurutularak diğer kentlere de satılıyor.

- Büyük oranda aile işletmelerinde üretiliyor 

Besici Taner Oğul da kaz varlığı bakımından Türkiye'de ilk sırada yer alan Kars'ta yetişen kazların etinin, diğer illere göre daha lezzetli olduğunu söyledi.

- "Bizim kazlar kar yemeden kesilmiyor"

Çevre illerde kaz besiciliğinin giderek arttığını anlatan Oğul, "Bölgemizde kaz eti çok seviliyor ve tüketiliyor, kuluçka makinelerinde yumurtaları alıp daha sonra yavrularını kendi doğal ortamlarında yetiştiriyoruz. Merada, sulak alanlarda büyütüp piyasaya sürüyoruz." dedi.

Oğul, yaklaşık 2 bin kaz beslediğini ve hayvanları veterinerler kontrolünden geçirdiklerini ifade ederek, "Kazlarımız doğal ortamda büyüyor, eti lezzetli olduğu için ilgi oldukça fazla. Kazları sabah arpa ile besleyip daha sonra çobanlar eşliğinde meraya bırakıyoruz. Çobanlarımız kazları otlatıyor. Kazlar merada güzelce doyduktan sonra soğuk suda yüzdürüyor. Akşam da çiftliğe getirilerek dinlenmeye alınıyor." diye konuştu.

Kazların, kar yedikten sonra kesileceğini anlatan Oğul, sözlerini şöyle tamamladı:

"Kazlarımız her ay bakımları yapılarak veteriner kontrolünden geçiyor, çok şükür sağlıklılar. Allah'ın izniyle 1 ay sonra kar yağmasıyla kesime gönderilecekler. Kazlarımız etinin lezzetli olması için kar yemeden kesilmiyor, o nedenle kar yağışını bekliyoruz. Kazlar kesildikten sonra tuzlanıp güneşte askıya alınarak kurutuluyor. Kaz etini kışın, hazır olduktan sonra müşterilerimize ya da isteyen vatandaşlara gönderiyoruz. Kazın tanesinin fiyatı 150-250 lira arasında değişiyor. Kaz eti Türkiye'nin tüm illerine gönderiliyor, her yerden talep geliyor."(aa