Egazete


 • Salı 21 ° / 7 ° Bulutlu
 • Çarşamba 22 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 20 ° / 6 ° Güneşli

Ağrı

20.04.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.377%0,00
 • DOLAR

  8,0905% 0,03
 • EURO

  9,7860% 0,48
 • GRAM ALTIN

  460,63% 0,05
 • Ç. ALTIN

  760,0395% 0,05


Anahtar Kelimeler:

Kaddafi rejimi sona erdi

Libya?da Halk Kutlamaları

Kaddafi rejimi sona erdi


Libya?da Halk Kutlamaları


         Libya nın başkenti Trablus un muhalifler tarafından ele geçirilmesi, ülkenin büyük bölümünü sevince boğdu.


         10:33 - Kaddafi nin karargahının yakınında çatışma


Libya lideri Muammer Kaddafi nin muhaliflerin büyük bölümünü ele geçirdiği başkent Trablus taki karargahının yakınında çatışmalar çıktığı bildirildi. Muhaliflerin sözcüsü Muhammed Abdurrahman, bu sabah Bab-ül Aziziye den çıkan tankların ateş açtığını belirtti. Abdurrahman, Kaddafi iktidarda olduğu sürece kendisine bağlı güçlerin tehlike teşkil ettiğini de ifade etti.


         Bölgedeki AP muhabiri de silah seslerini ve şiddetli patlamalar duyduğunu belirtti. Bir görgü tanığı ise bir grup muhalifin karargaha girmeye çalışmasının ardından, hala teslim olmayan ya da kaçmayan güçlere ait birkaç tankın karargahtan çıktığını söyledi. Kaddafi rejiminin uzun süredir karargah olarak kullandığı Bab-ül Aziziye defalarca düzenlenen NATO hava saldırılarında ağır hasar görmüştü. Muhalifler dün başkentin çok büyük bölümünün denetimini ele geçirmişti.


         10:30 - Libya Büyükelçiliği nde yeni bayrak asıldı


         Muhaliflerin başkent Trablus a girmesinin ardından Ankara daki Libya Büyükelçiliği ne Geçici Ulusal Konseyi bayrağı çekildi. Muhaliflerin başkent Trablus a girmesinin ve Kaddafi nin oğullarının teslim olduğu haberlerinin ardından Ankara Libya Büyükelçiliği nde Kaddafi rejiminin bayrağı indirilirken, yerine Geçici Ulusal Konseyi bayrağı çekildi. Bu arada, büyükelçilik önünde kısa süreli arbede yaşandı. Ankara daki Libya Büyükelçisi bir konuşma yapmak isterken, rejim muhalifleri "Kaddafi nin adamı" diye konuşmasına engel oldular. Büyükelçilik bahçesinde toplanan muhalifler Kaddafi posterlerini de yaktı.


         09:29 - Kaddafi nin Malta ya geldiği iddiası yalanlandı


         Libya lideri Muammer Kaddafi yi taşıyan bir uçağın Malta ya geldiği iddiası yalanlandı. Malta Times gazetesinin haberine göre, Trablus tan Malta ya son uçuş Cumartesi günü yapıldı. Malta hükümetinin girişimleri sonucu Maltalı işçiler tahliye edildi. Libya daki bazı yabancıları tahliye etmek üzere dün sabah Trablus limanına yanaşmaya çalışan küçük bir gemiye ise ateş açılması sebebiyle bu operasyonun başarısız olduğu belirtildi.


         09:08 - Kaddafi nin karargahı önünde çatışma


         El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi nin Bab el Aziziye karargahı önünde muhaliflerle askerler arasında çatışma çıktığını duyurdu.


         09:03 - Kaddafi nin karargahından çıkan tank ateş açtı


         El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi nin karargahından çıkan bir tankın, Trablus taki bir bölgeyi hedef aldığını duyurdu. El Cezire televizyonu, Libya lideri Muammer Kaddafi nin Bab el Aziziye karargahı önünde muhaliflerle askerler arasında çatışma çıktığını duyurdu.


         08:37 - Trablus ta çatışmalar sürüyor


         Libya nın başkenti Trablus ta isyancılarla Kaddafi yanlıları arasındaki çatışmaların devam ettiği bildirildi. Muammer Kaddafi nin Bab el Azizeye deki karargahının çevresinden şiddetli çatışma sesleri geldiği, şehrin güney bölgesinden de silah sesleri duyulduğu belirtiliyor. Muhalif güçler adına konuşan bir sözcü, El Cezire ye yaptığı açıklamada, Kaddafi güçlerinin hâlâ şehrin yüzde 15-20 sini kontrol ettiğini söyledi.


         06:17 - Misrata da halk sokaklara döküldü


         Libya nın başkenti Trablus un muhalifler tarafından ele geçirilmesi, ülkenin kuzeybatısında bulunan liman kenti Misrata daki Kaddafi karşıtlarını sevince boğdu. Sokaklara dökülen Misratalılar, uzun araç konvoyları oluşturarak muhaliflerin başarısını kutladı. Havai fişeklerin fırlatıldığı kentin caddelerinde meşaleler yakıldı, Muammer Kaddafi karşıtı sloganlar atıldı. Silahlı muhalifler, havaya ateş açarak kutlama yaptı. Ülkenin üçüncü büyük kenti Misrata dan yola çıkan 200 kadar gösterici, botlarla Trablus a ulaşmış, kentteki muhaliflere silah ve cephane desteğinde bulunmuştu.


         04:58 - Yeşil Meydan da sevinç gösterileri


         Libya nın başkenti Trablus un büyük kısmını ele geçiren muhalifler, şehrin merkezindeki Yeşil Meydan a ulaştı. Meydanda silahına sarılan yüzlerce muhalif, havaya ateş açarak ve uzun araç konvoylarıyla birlikte coşkulu kutlamalar yapıyor. Göstericiler, burada asılı bulunan Libya lideri Muammer Kaddafi nin posterine de ateş ediyor.


100 den fazla askeri esir alınan Kaddafi, Bab el Aziziye de bulunan karargahından henüz teslim olmadı. El Cezire televizyonu, başkentte Libya liderine bağlı askeri birliklerin tüm silahlarını muhalif gruplara teslim ettiğini bildirdi. Haberde, Muammer Kaddafi nin oğlu Muhammed Kaddafi nin evi çevresinden silah seslerinin geldiği belirtildi. Muhalif gruplar, Muhammed Kaddafi nin tutuklandığını iddia ediyor. Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Muammer Kaddafi nin diğer oğlu Seyfülislam Kaddafi nin tutuklandığını doğrulamıştı. Yeşil Meydan, muhaliflerin Trablus u ele geçirmelerinden önce Muammer Kaddafi yi destekleyen kitlelerin gösterilerine ev sahipliği yapıyordu.


         04:22 - Kaddafi nin oğlu Seyfülislam tutuklandı


Hollanda nın Lahey kentindeki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Libya lideri Muammer Kaddafi nin oğlu Seyfülislam Kaddafi nin tutuklandığını doğruladı. Savcı Luis Moreno-Ocampo, yabancı bir haber ajansına yaptığı açıklamada, "Seyfülislam Libya da ele geçirildi. Değişik kaynaklardan bunu doğrulayan bilgiler elde ettik" dedi. Libya lideri Muammer Kaddafi nin en büyük oğlu Muhammed Kaddafi de, telefonla bağlandığı El Cezire televizyonuna, başkent Trablus taki evinin etrafının sarıldığını ve dışarı çıkamadığını bildirdi. Muhaliflerin kendisini ev hapsinde tuttuğunu belirten Muhammed Kaddafi, "Silahlı kişiler evimin etrafında. Ben içerideyim. Benim güvenliğimi garanti altına alacaklarını söylüyorlar. Evimi işgal ediyorlar. şu anda evimin içinden silah sesleri geliyor" dediği ve bağlantının kesildiği öğrenildi. Bu arada, muhaliflerin Devlet Radyo binasını ele geçirdiği belirtiliyor.A.A