Egazete


 • Çarşamba 26 ° / 12.8 ° Bulutlar
 • Perşembe 26.5 ° / 14.2 ° Dağınık bulutlar
 • Cuma 25.2 ° / 10.9 ° Açık hava

Ağrı

05.10.2022

 • İMSAK 04:38
 • GÜNEŞ 06:01
 • ÖĞLE 12:01
 • İKİNDİ 15:16
 • AKŞAM 17:52
 • YATSI 19:10
 • BIST 100

  3.458%0,00
 • DOLAR

  18,5755% 0,02
 • EURO

  18,5375% -0,05
 • GRAM ALTIN

  1.026,3% -0,40
 • Ç. ALTIN

  1693,395% -0,40

İSTANBULDA AHMED-İ XANİ GÖNÜLLÜLERİ BİR ARADA

AHMED-İ XANİ İLİM VE KÜLTÜR DERNEĞİ’NİN 9’UNCU YIL AÇILIŞI VE ANMA PROGRAMINI YOĞUN KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİ.

Dernekçilik faaliyetleri ile örnek olmaya devam eden Ahmed-i Xani İlim ve Kültür Derneği 9’uncu yıl açılışı ve anma programını görkemli bir şekilde gerçekleştirdi. Sultangazi Dostlar Düğün Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte yazarlar Ahmed-i Xani’yi anlatırken Dua, ilahi ve semazen gösterisi ile anıldı. 

Ahmed-i Xani İlim ve Kültür Derneği Başkanı Yunus Bekret’in ev sahibi olduğu etkinliğe; Türkiye Ağrı Konfederasyon Başkanı Mustafa Acar, Marmara Bölgesi Ağrı Dernekler Başkanı Mirza Mehmet Taşdemir, Kocaeli Ağrı Federasyon Başkanı Ömer Yıldırım, İstanbul Ağrı Federasyon Başkanı Şerafettin Öztürk,Aydın ağır dernekler federasyon başkanı Üstün Yılmaz Türkiye Ağrı Konfederasyon Genel Başkanvekili Enver Yıldırım, DEVA Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Halis Kahriman, İstanbul Ağrı Dernekleri Federasyon Başkanı Osman Dinçer, ilçe siyasi parti başkanları, STK’lar ve Ağrılı hemşeriler katılım gösterdi.

“TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ DEĞERİDİR”

Konuşmaya ilk başlayan Ahmed-i Xani İlim ve Kültür Derneği Başkanı Yunus Bekret, “Ahmed-i Xani deyince barış, kardeşlik, huzur ve sevgi demektir. Ahmed-i Xani türbesi Ağrı’da olabilir ama Türkiye’nin en önemli değeridir. Yazarlarımız sayesinde bugün Ahmed-i Xani gibi değerimizin tarihine ışık tutacağız. Burada davetimize katılım sağlayan ve sağlamayan herkese de şükranlarımı sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

“OSMANLI VE SELCUKLU EN BÜYÜK ESERİ İSHAK PAŞA SARAYIDIR”

Türkiye Ağrı Konfederasyon Başkanı Mustafa Acar:

“Ağrı denildiği zaman aklımıza ilk gelecek olan şey ‘Doğubayazıt’ peygamberler şehridir. Sahip çıkabileceğimiz en değerli şeylerden bir tanesi Doğubayazıt tır. Çünkü alimlerin diyarı ve Nuh’un gemisine ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlının ve Selçuklunun en büyük eseri Topkapı değil İshak Paşa sarayıdır. Türkiye’nin bütün özelliklerine sahip bir şehrimiz vardır. Ağrı’nın incisi ise Doğubayazıt tır. Bütün siyasi alanları aşındırarak Ağrı’yı eski konumuna getireceğiz.”

“AĞRI ŞU ANDA ZULÜM GÖRÜYOR”

Marmara Bölgesi Ağrı Dernekler Başkanı Mirza Mehmet Taşdemir, Ahmed-i Xani bizim için çok önemli olduğunu belirtirken, “Acı bir gerçek var. Ağrı’da 2 defa üst üste gittiğimde arabanın lastiği patladı. Ben burada tüm ağrılı hemşerilerime sesleniyorum. Ağrı şu anda zulüm görüyor. Ağrı’ya sahip çıkalım. Biz burada batı da her şeyi yapabiliyoruz ama Ağrı’ya bir türlü siyasetçilerimiz destek vermiyor. Aslında bizim gibi içten çalışacak insanlar gelsin.” ifadelerini kullandı.    

“BİZ ASİMİLE OLDUK”

Kocaeli Ağrı Federasyon Başkanı Ömer Yıldırım, “Bu etkinliği düzenleyen başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bu işler emek istiyor. Ben burada hemşerilerimden bir isteğim olacak. Atalarımızın şehri kadim Ağrı’mızdan metropol kentlerimize geldik. Bu kentlere gelirken kültürümüzü unuttuk. Aslında biz asimile olduk. Anamızın ana dilini konuşmamız gerekiyor. Siyasilere de sesleniyorum hemşerilerimize Ağrı’mıza sahip çıkalım.”dedi.

“BİR OLACAĞIZ GÜÇLÜ OLACAĞIZ”

DEVA Partisi Esenyurt İlçe Başkanı Halis Kahriman, değerlere sahip çıkılması gerektiğini belirtirken, “Şeyh Ahmed-i Xani diyor ki ‘Kürtlerde üç tane damar var kesip atmadığı sürece ne millet olur ne devlet olur ne de toplum olur’ diye söylemiştir. Bizlerin kıskançlık, önyargıcılık ve bencilliği davalarımızdan atmamız lazım. Biz bunları ne zaman atarsak o vakit bir olacağız güçlü olacağız.” İfadelerini kullandı.  

İstanbul Ağrı Federasyon Başkanı Şerafettin Öztürk, İstanbul Ağrı Dernekleri Federasyon Başkanı Osman Dinçer ve  Türkiye Ağrı Konfederasyon Genel Başkanvekili Enver Yıldırım, önemli şahsiyet Ahmed-i Xani’yi bu anlamlı etkinlikte dualar ile anarken davet edilmelerinden ötürü teşekkürlerini dile getirdiler.