Egazete


 • Salı 21 ° / 7 ° Bulutlu
 • Çarşamba 22 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 20 ° / 6 ° Güneşli

Ağrı

20.04.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.377%0,00
 • DOLAR

  8,1042% 0,20
 • EURO

  9,7912% 0,54
 • GRAM ALTIN

  460,63% 0,05
 • Ç. ALTIN

  760,0395% 0,05


HÜSEYİN DEMİR: ?TURGUT ÖZAL, BÜYÜK VE İLERİ GÖRÜŞLÜ BİR DEVLET ADAMIYDI

RAHMETLE ANIYORUZ...

Merhum Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın danışmanlığını yapan Gazetemizin Araştırmacı ve Yazarı Hüseyin Demir´in kaleminden Turgut Özal?

26 yıl önce vefat eden Anavatan Partisi kurucusu ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde danışmanlık yapan Hüseyin Demir, siyasetten özel yaşamına, aile hayatından Malatya ve Türkiye´ye yaptıklarına kadar Özal ile anılarını anlattı.

Hüseyin Demir, 17 Nisan 1993 tarihinde vefat eden 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ı ve ailesini yakından tanıdığını belirtti. 

Hüseyin Demir;

Turgut Özal, önemli devlet hizmetlerinde bulundu, 1983´te de Anavatan Partisi´ni kurduğunu, partinin kurulmasının ardından yapılan seçimlerde Özal´ın yüzde 50´nin üzerinde oy olarak iktidara geldi. Çok önemli hizmetlerde bulundu. Türkiye´ye olduğu gibi Malatya´ya da hizmetleri büyük çapta olmuştur. 1983´te genel seçimler yapıldıktan sonra 1984´te yerel seçimler gündeme geldi ve hazırlıkları başladı.

- "Yenilikler üzerine gayret etmiş bir liderimiz"

Turgut Özal´ın Türkiye´de hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde muvaffak olmuş bir lider. Türkiye genelinde 55 il belediyesi Anavatan Partisi´nin olmuştu. Özal, hem genel siyasette hem de yerel siyasette büyük çapta faaliyetleri olan bir devlet adamıydı. Her şeyden evvel ufku genişti, yurt dışında olan birtakım faaliyetlerin Türkiye´ye gelmesini, olmasını arzulayan bir liderdi. Çok sayıda yenilik üzerine gayret etmiş bir liderdi. O tarihlerde yabancı devlet parasıyla iş yapmak mümkün değildi. ´Türk parasının kıymetini koruma kanunu´ vardı. Bu kanuna aykırı muhalefetten dolayı çok kişi tutuklanmıştı. Sonradan rahmetli Özal bunda bir değişiklik yapmak üzere dövizin serbest piyasada işlem görmesinin yolunu açmıştır. Bu Türkiye açısından büyük bir yeniliktir. Ondan sonra yurt dışından gelen ticari malların gümrük vergileri çok yüksekti. Bunlara da düzenleme yapmak suretiyle Türkiye´ye girişlerde çıkışlarda hakikaten büyük yenilikler getirmiştir. İcraat yönünden de Türkiye genelinde de büyük faaliyetlere imza atmıştır. İstanbul´da büyük yatırımları olmuştur."

Öte yandan, Türkiye´nin demokratikleşmesi ve ülkede sivil siyasetin yerleşmesi için çaba harcayan 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal´ın adı, memleketi Malatya´da başta üniversite olmak üzere okul, mahalle, tabiat parkı, tıp merkezi, müze, araştırma merkezi gibi çok sayıda yerde yaşatılmaya çalışılıyor.

Türk siyasetinin renkli isimlerinden Turgut Özal´ın vefatının üzerinden 26 yıl geçse de yaptığı hizmetler hem memleketi Malatya´da hem de Türkiye´de unutulmuyor.

Bankacı bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak 1927´de Malatya´da dünyaya gelen ve 17 Nisan 1993´te vefat eden Özal´ın adına memleketinin hemen her yerinde rastlamak mümkün.

"Malatya" denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden olan Özal, kentin yetiştirdiği önemli simalar arasında yer alıyor. 

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, Turgut Özal´ın isminin memleketinde kurulacak üniversitede yaşatılacağı müjdesinin ardından Malatya Turgut Özal Üniversitesi 18 Mayıs 2018´de faaliyete başladı.

Turgut Özal kimdir? İşte hayatı?

Türkiye Cumhuriyeti´nin 8. Cumhurbaşkanı olan ve 5 yıl 10 ay boyunca başbakanlık da yapan Turgut Özal 25 yıl önce bugün hayatını kaybetmişti.

KÜRT BİR AİLENİN ÇOCUĞU OLARAK BİLİNEN TURGUT ÖZAL´IN HAYAT HİKAYESİ

1927 yılında Malatya´da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi. Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi. 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD´ye gönderildi. Türkiye´ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı´na atandı.

1961?1962 yıllarında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı´nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi´nde ders verdi.

Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967?1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

1971?1973 yıllarında Dünya Bankası´nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye´ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi´ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti´nin 19. Başbakanı oldu. 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.

31 Ekim 1989´da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti´nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı.

17 Nisan 1993 günü geçirdiği bir rahatsızlık sonucu görevi sırasında vefat etti.

1954´te Semra Hanım´la evlenen Turgut Özal´ın üç çocuğu bulunuyordu.

KENDİSİNE ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUZ.

/resimler/2019-4/17/1158546322450.jpg