Hüseyin DEMİR: “Ekonomi Güçlü Şehir ekonomi modeli ile daha güçlü olacak.”
.
Tarih: 12.3.2019 11:47:31/ 1320okunma / 0yorum

Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıla ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını değerlendirdi. Demir ;Türkiye ekonomisi 2018´de yüzde 2,6 büyürken, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 3 daraldığını görmekteyiz. Türkiye ekonomisini daha güçlü olabilmesinin anahtarının her şehrin ekonomisinin güçlü olabilmesinden geçtiğini belirtti. Şehir ekonomilerinin güçlü olabilmesi hakkında önemli önerilerde bulundu.

 Her şehir için farklı ekonomik kalkınma modeli

81 ilin ekonomisini her şehrin potansiyelini en yüksek verime ulaştırabileceğimiz yatırım, düzen ve işleyişe ulaştırmak kendi kendine yeten ve ihraç eden şehirler ile devamlı güçlenen şehir ekonomileri sayesinde sarsılmaz Türkiye ekonomisine ulaşmamız kaçınılmaz olacaktır.

Demir; Konya´nın yüz ölçümü 38 bin kilometrekare, tarımda rekorlar kıran Hollanda´nın yüz ölçümü ise sadece 41 bin kilometrekare. Konya´dan çok az büyük olan Hollanda´nın ihracatı Türkiye´nin nerdeyse 5 katı kadar.Hollanda´nın tarımdaki başarısı tesadüf değil. Başarının sırrı, verimli üretim modeli, Ar-Ge, kooperatifleşme, pazarlama ve piyasa denetimi gibi faktörlerin ileri derecede gelişmiş olmasının altında gizli. Her ilimizi bir Hollanda yapmak için çalışmalıyız ve bunun için bir sistem inşa etmeliyiz.

Herkes çalışmalı ve herkes kazanmalı

Hollanda da  sistem çok güzel işliyor. Oturan mühendis yok, oturan çiftçi yok, işten gocunan yok, herkes kazanıyor sistem oturmuş durumda üretici toprağını işliyor, kooperatif daha iyi bir ürün için çalışıyor, ürünü satmak için Pazar bulmayı başkaları yapıyor ve herkes kazanıyor herkes mutlu yaşıyor. 

Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir Tabii ki biz burada Hollanda ile Türkiye´yi kıyaslamıyoruz. Kıyaslamak doğru da olmaz zaten. Bizim burada göstermek istediğimiz şu, Konya dan biraz büyük bir ülke nasıl olurda bizim tarım ihracatımızı 5 e katlar? Bizim imkanlarımız da çalışanlarımız da topraklarımız da bol. Ama neden olmuyor? Neden yapamıyoruz? Türkiye için 81 ile uygulanabilecek şehir ekonomisini en yüksek noktaya çıkarabileceğimiz Bir sistem inşa edebilir miyiz? bunu sorgulamak ,bunun düşünülmesini sağlama adına beyin cim lastiği yapılması arzu etmekteyiz

Her il için ekonomi kooperatifi kurulmalı

81 il için her ilin ekonomisini en üst seviyelere çıkarma adına o ilin potansiyeli en verimli şekilde ortaya çıkarabilecek, çiftçilerin tümünün ortak olduğu verimli üretim modellerini ortaya koyabilecek, teknik destek imkanları ile ürünün pazarlanması sağlayabilecek pazarlama modellerini ortaya koymalı.Tarım bakanlığı bünyesinde kurulabilecek AR-GE üniversiteleri, Ticaret bakanlığı bünyesinde Türkiye´nin ürünlerinin Pazar bulma konusunda dış ilişkiler bakanlığı ile tüm dünya ülkelerinde madde in Turkey markası ile hangi pazara yönlendirilmesi konusunda sistemli anlık veriler ve yönlendirme ile dünya ticaretinde söz sahibi olmamız mümkün olacaktır.

Her sistemin başarısı birlik ve beraberlikten geçer. Üreticide, ürettiği ürünün satılmama ve zarar etme korkusunu ortadan kaldırılmadan sistem büyüyemez başarılı olamaz. Bunun için devlet düzen oluşturma adına üreticinin yanında tam anlamıyla durmalı toprakların gelecek nesillere gönül rahatlığı ile bırakılmasını dağlamalıdır. Bir örnek ilden bahsetmek isterim

Ağrı güçlü bir şehir ekonomisinin en güzel örneği olacaktır

Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir ;Şehir ekonomilerinin güçlenmesinin her yönü ile kapsamlı bir şekilde ele alınması ile en yüksek verimin ve başarının sağlanabileceğini düşünüyorum.

Ağrı ilinin potansiyeline baktığımızda

Ağrı hayvancılığın Türkiye merkezi için en uygun ildir…

Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir; Ağrı ilinin en önemli gelir kaynağı hayvan ve hayvan ürünleridir. Geniş mer´a ve otlaklarda, yaylalarda koyun, keçi, sığır, manda besiciliği  için çok uygun bir coğrafyaya sahiptir. Hayvancılık noktasında üst düzey bir verim için tüm Sartları taşımaktadır. Buraya yapılacak sistemli yatırımlar şehir ekonomisi en üst düzeye çıkaracağı gibi ülkenin hayvancılık ürünlerine olan ihtiyacını da tek başına karşılayabilecek bir potansiyele sahip olmasını en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekir

Tarım ürünleri buğday, arpa ve şeker pancarıdır. Murad Suyu bataklığında pamuk, kendir, pirinç, mısır ve çavdar yetişir. Su bakımından zengin olduğu halde ancak 23.522 hektar arazi sulanmaktadır. Doğu Bayezid, Patnos ve Tutak ovalarının sulanması için proje çalışmaları yapıldığını ve çalışmaların bitmesi ile sulanabilir arazilerin daha fazla olması anlamına geleceği gibi üretiminde artmasına yol açacaktır. Ağrı ilinde asbest, kükürt, ponzataşı, tuz, maden suyu, sıcak su kaplıcaları, çimento taşı, kireç, tuğla ve kiremit hammaddesi ve Eleşkirt´te Linyit yatakları vardır. Ayrıca az miktarda mermer yataklarına da rastlanmaktadır. Bu yer altı zenginliklerimizi işleme ve ekonomiye kazandırma adına çok yetersiz kalmaktayız.

Ağrı değişik medeniyetlere merkez olmuş bir ilimizdir. Bu yüzden tarihi ve turistik zenginliklere sahiptir.Bunlardan bazıları şunlardır;İshak Paşa Sarayı,Doğu Bayezid Kalesi,Kan Kalesi,Toprakkale,Küpkıran Kalesi,Havran Kalesi,Diyadin Kalesi,Ahmed Han Türbesi,HalidiMabedi ,Yeraltı Kilisesi,Fışkıran Su,Balık Gölü,Ekşi Su,Diyadin Kaplıcaları say say bitmeyeceği gibi Hz. Nuh Aleyhi selamın Gemi sininde ağrı dağında olduğu belirtilmekte, buda inanç ,tarih ve sağlık alanında  turisttik açısından kazançlı yatırımlara dönüşebilecek imkanları barındırdığı göstermektedir.

Türkiye´nin İran´a açılan en önemli sınır kapısı Ağrı Gürbulak Sınır Kapısı ve çevre illerdeki sınır kapılarına yakınlığı ile ihracat noktasında da önemli bir kapasiteye sahip olması itibarı ile önemli bir il olduğunu ortaya koymaktadır. Güçlüşehir ekonomisi açısından ekstra önemli olduğu aşikardır.

Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir ;Ağrı ili için oluşturulabilecek sistemli bir ekonomik kalkınma modeli ile güçlü ekonomi hayal olmadığını , güçlü şehir ekonomi modelinin verimini ağrı ilinin potansiyeli düşünülünce ne kadar doğru bir il ve başarıyı yakalamanın hayal değil gerçek olabileceğini ap-acık bizlere sergilemektedir.

Tanzim noktaları üretici ve vatandaşların birlikte kazanacağı noktalar olacaktır

Araştırmacı Yazar Hüseyin Demir ;Tanzim noktalarına her şehir için oluşturulacak güçlü şehir ekonomisi modelleri ile tanzim noktalarına 81 ilin üreticisi ortak olacak , tanzim noktalarından alış veriş yapan vatandaş ucuz alım yapacağından dolayı sürdürülebilir ,güvenli büyüyen bir ekonomiye sahip olacağımız kaçınılmaz olacaktır. Dünya çapında 81 ilin her noktasında üretilen ürünleri ,dünyanın her noktasına ulaştırma konusunda el birliği ile birlikte kazanç modelini kurumsallaştırmış olacak , hem çiftçimiz hem tüketiciler kazanarak Türkiye ekonomisini uzun vadede güçlenerek büyüyen bir ekonomiye sahip olmasını sağlayacaktır.

Demir; Üretici ve tüketicinin haklarını korumanın temel kuralı birlikte kazanma modelinden geçtiğini ,Güçlü şehir ekonomilerini oluşturma noktasında herkese büyük görevler düşmekte, çok çalışmamız gerektiğini, devletimizin tarım ve üreticiye verdiği muazzam desteklerin sonuçlarının istenilen boyutta olmaması da bahsettiğimiz güçlü şehir ekonomileri modeli ile veya başka bir sistemin gerekliliğini ortaya koyduğunu görmekte bunun için önemli çalışmaların bir an önce ortak akıl ile belirlenmesinin ülke ekonomisinin geleceği açısından önemli olduğunu söyledi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOĞUBAYAZIT´TA İNŞAAT SEZONU BAŞLADI…
DOĞUBAYAZIT´TA İNŞAAT SEZONU BAŞLADI…
Yeşil alan diye bir zorunluluk aranmıyor olacak ki arsanın tamamında inşaat yapılıyor.
EKMEKLERİNİ BİRLİKTE KAZANIYORLAR…
EKMEKLERİNİ BİRLİKTE KAZANIYORLAR…
Fırıncılık yapan Binnaz-Nihat çifti, 3 yıldır omuz omuza vererek "ekmek teknelerini" yürütüyor.
Ağrı´da doğalgaz çalışmaları toplantısı
Ağrı´da doğalgaz çalışmaları toplantısı
.
BUZLAR ÇÖZÜLÜNCE BALIK AVI BAŞLADI…
BUZLAR ÇÖZÜLÜNCE BALIK AVI BAŞLADI…
.
HURDA METALLERİ SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR…
HURDA METALLERİ SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRÜYOR…
.
DOĞUBAYAZIT´TA TAPU MÜDÜRLÜĞÜNE MODERN HİZMET ALANI
DOĞUBAYAZIT´TA TAPU MÜDÜRLÜĞÜNE MODERN HİZMET ALANI
.
TAZİYE EVLERİNDEKİ İKRAMLAR…
TAZİYE EVLERİNDEKİ İKRAMLAR…
O zaman “taziye yemekleri“ değil “taziyelerde yapılan ikramlar” diye isimlendirilmesi gerekir.
KİM DİYORSA EKONOMİ KÖTÜ HALT ETMİŞ!...
KİM DİYORSA EKONOMİ KÖTÜ HALT ETMİŞ!...
Araştırmacı Yazar: HÜSEYİN DEMİR
DOĞUBAYAZIT TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI´NDAN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ TOPLANTISI…
DOĞUBAYAZIT TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI´NDAN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ TOPLANTISI…
.
AĞRI´DA ÇATILARDAN DÜŞEN KAT VE BUZ KÜTLELERİ 10 ARACA ZARAR VERDİ…
AĞRI´DA ÇATILARDAN DÜŞEN KAT VE BUZ KÜTLELERİ 10 ARACA ZARAR VERDİ…
.
Hüseyin Demir: ´Sigara kullanımı ekonomik açıdan ülkenin ciğerlerini mahvediyor´
Hüseyin Demir: ´Sigara kullanımı ekonomik açıdan ülkenin ciğerlerini mahvediyor´
.
GÜRBULAK GÜMRÜĞÜNÜN ESKİ İŞLEVİ KALMADI…
GÜRBULAK GÜMRÜĞÜNÜN ESKİ İŞLEVİ KALMADI…
Gürbulak Aynı zamanda Bölge Müdürlüğü, Ama Yasaklar Halen devam ediyor…
VERGİ HARMANI…
VERGİ HARMANI…
SEYİTHAN KAYA
DOĞUBAYAZIT´TA KURULAN ÇİFTLİKTE GÜNDE 4 TON SÜT ÜRETİLİYOR…
DOĞUBAYAZIT´TA KURULAN ÇİFTLİKTE GÜNDE 4 TON SÜT ÜRETİLİYOR…
.
DEDE MESLEĞİ SOBACILIK´TA KOSGEB DESTEK SUNARSA İŞİNİ GENİŞLETECEKÇÇÇ
DEDE MESLEĞİ SOBACILIK´TA KOSGEB DESTEK SUNARSA İŞİNİ GENİŞLETECEKÇÇÇ
.
HAVA PUS VE KIRAĞI
HAVA PUS VE KIRAĞI
Dondurucu soğuklar devam ediyor…
DOSSİ DOSSİ´DEN ÜÇÜNCÜ OTEL
DOSSİ DOSSİ´DEN ÜÇÜNCÜ OTEL
.
AĞRI DEFTERDARLIĞI´NDAN 2018 YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
AĞRI DEFTERDARLIĞI´NDAN 2018 YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI
.
DOĞUBAYAZIT´TA ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASINA DİKTİKLERİ ÇANTALARLA DESTEK VERDİLER…
DOĞUBAYAZIT´TA ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASINA DİKTİKLERİ ÇANTALARLA DESTEK VERDİLER…
.
FİLE DÖNEMİ BAŞLADI
FİLE DÖNEMİ BAŞLADI
Eskiye dönüş, Poşete alternatif olması için file örüyorlar
DOĞUBAYAZIT`TA İŞ YOK, MÜŞTERİ YOK, BİLGİSAYAR ÇOK…
DOĞUBAYAZIT`TA İŞ YOK, MÜŞTERİ YOK, BİLGİSAYAR ÇOK…
Bazen siftah yapmadan dükkanlar kapatılıyor. İnsanlarda para yok olmuş.
IĞDIR HAVALİMANINDA YOLCU TRAFİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR…
IĞDIR HAVALİMANINDA YOLCU TRAFİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR…
Tam 1 yılda 289 bin yolcu uçtu… Birçok yolcu Iğdır havalimanını kullanıyor…
DOĞUBAYAZIT GELİŞME YOLUNDA…
DOĞUBAYAZIT GELİŞME YOLUNDA…
Bir Çok Ünlü Marka Mağaza Açtı
DOĞUBAYAZIT´TA GENÇ ÇİFTLERE HİBE DESTEĞİ…
DOĞUBAYAZIT´TA GENÇ ÇİFTLERE HİBE DESTEĞİ…
.
ORGANİK AĞRI TURŞUSU…
ORGANİK AĞRI TURŞUSU…
.
HERKESİ İLGİLENDİREN KANUN RESMİ GAZETE´DE YAYINLANDI…
HERKESİ İLGİLENDİREN KANUN RESMİ GAZETE´DE YAYINLANDI…
.
Önlerindeki engeli İŞKUR´un sürpriziyle aştılar
Önlerindeki engeli İŞKUR´un sürpriziyle aştılar
.
Ağrılı genç girişimci koyun yoğurdu fikriyle New York´un kapılarını açtı
Ağrılı genç girişimci koyun yoğurdu fikriyle New York´un kapılarını açtı
.
ABDULLAH SEMETAY YARDIM KERVANI İÇİN DOĞUBAYAZIT´TA
ABDULLAH SEMETAY YARDIM KERVANI İÇİN DOĞUBAYAZIT´TA
Abdullah Semetey, Gönüllü Dostlar Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinde Yönetim kurulunda etkin isimlerden biri…
TİCARETİN KOLAYLAŞTIRILMASI TOPLANTISI YAPILDI…
TİCARETİN KOLAYLAŞTIRILMASI TOPLANTISI YAPILDI…
Toplantıya, Gürbulak Gümrük ve Ticaret Müdürü Osman Bölükbaşı DARA, Başkanlık Yaptı.
E-Gazete -2-
SAYFA EDİTÖRÜ
RESMİ İLAN
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Ağri için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:36 07:20 12:20 14:45 17:03 18:34
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bir köy muhtarsız olmaz.Bir iğne ustasız olmaz,sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun.Nasıl oluyor ki; nihayet derecede muntazam şu Kâinat Hakim’siz olur ?

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM