Egazete


 • Pazartesi 27 ° / 9 ° Güneşli
 • Salı 27 ° / 10 ° Güneşli
 • Çarşamba 26 ° / 8 ° Fırtına
 • BIST 100

  1.121%-0,27
 • DOLAR

  7,7826% 1,62
 • EURO

  9,0779% 1,92
 • GRAM ALTIN

  468,88% 2,27
 • Ç. ALTIN

  773,652% 2,27


Anahtar Kelimeler: HAYVAN SEVKİYATINDA DENETİM

HAYVAN SEVKİYATINDA SIKI DENETİM

KURBANLIK SEVKİYATI HIZ KAZANDI

Doğu Anadolu Bölgesi'nden büyük şehirler başta olmak üzere birçok kente gönderilen kurbanlıklar, Erzincan'daki uygulama noktasında sıkı denetimden geçiriliyor.

Erzurum-Erzincan kara yolundaki polis uygulama noktasında, canlı hayvan sevk kontrol noktası oluşturan İl Tarım Müdürlüğü ile polis ekipleri, canlı hayvan taşıyan tır ve kamyonları durdurup hayvanların pasaportlarını, sağlık raporlarını ve sevk bilgilerini inceliyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, canlı hayvan pazarlarında kurbanlık satışına başlandığını anımsattı.

Kentte özellikle Erzurum, Kars, Ağrı, Ardahan ve Van'dan gelen kurbanlıkların kontrolü için veteriner hekimlerle yol kontrolü yaptıklarını anlatan Şahin, şunları belirtti: 

"Burada biz hayvanların küpelerinin olmasına, hayvan sağlık raporlarının olmasına ve pasaportlarının olmasına dikkat ediyoruz. Burada arkadaşlarımız bu kontrolleri tamamladıktan sonra besicilerimizi özellikle en çok yoğun olan İstanbul kurban pazarlarına göndermektedirler. 16 Temmuz itibarıyla İstanbul Kurban Pazarı açılmış bulunmakta. Kurban Bayramı'na kadar sürekli ekiplerimizle yol kontrolleri yaparak vatandaşlarımızın alacağı hayvanların sağlıklı ve kurallara uygun olduklarını denetlemekteyiz." 

Şahin, önceki yıllara göre havyan mevcudunun arttığını belirterek, "Kurban üreticilerimiz büyük fedakarlıklar göstererek bu hayvanları yetiştirdiler. Önceki yıllara oranla şu anda yüzde 10-20'ye yakın kurban piyasası pazarımızda hayvan mevcudu artmış bulunmakta. Şunu da belirtmek istiyoruz ki halkımızın her hangi bir kurban sıkıntısı yaşayacağını düşünmüyoruz." ifadelerini kullandı.

ÖTE YANDAN

Doğu Anadolu'dan batı illerine kurbanlık sevkiyatı hız kazandı

Doğu Anadolu Bölgesi'nden büyük şehirler başta olmak üzere birçok kente kurbanlık gönderiliyor.

Kars ve Ardahan başta olmak üzere bölgedeki besiciler, şu sıralar yıl boyunca besledikleri kurbanlıkları satıp emeklerinin karşılığını almaya çalışıyor.

Kontrollerin ardından kamyon ya da tırlara yüklenen kurbanlıklar, İstanbul, Ankara, Bursa başta olmak üzere büyük şehirlere götürülerek pazarlarda satışa sunuluyor.

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla hayvan pazarlarında hareketlilik yaşanan bölgeden büyük şehirlere kurbanlık sevkiyatı da tüm hızıyla sürüyor.

- Her kurbanlığın aşısı yapıldı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu ve Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, Kars'ın hayvancılıkta söz sahibi olduğunu ve geçen yıl yaklaşık 200 bin hayvan sevkiyatının yapıldığını söyledi.

Pandemi sürecine rağmen pazarlarda hareketlilik yaşandığına dikkati çeken Ertaş, "Türkiye'nin her bölgesine kurbanlık sevkiyatları devam ediyor. Kars'ta sevk yapılmadan önce kurbanlıkların sağlığı ön planda tutuluyor. Sağlıklı etlerin sofralara ulaşması için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri yoğun bir çalışma yapıyor. Hemen her besicinin ahırına giderek aşılama işlemleri yapıldı." dedi.

İzmir'e kurbanlık sevkiyatı yapan Ayhan Kişi ise meralarda otlatılan hayvanları buralardan alarak batı illerine götürdüklerini anlattı.

Kurbanlıklar için devletin aldığı tedbirlerden bahseden Kişi, "Hayvan pazarında hayvanların kulak küpeleri kontrol ediliyor, hasta olup olmadığına bakılıyor. 'Aşıların tamamı yapılmış mı' diye hepsi tek tek kontrol ediliyor. Herhangi bir eksiklik olmadığında sevk izni veriliyor." ifadelerini kullandı.

- Bitki florası zengin meralarda yetiştirildi

Ardahan Tarım ve Orman Müdürü Turgay Şişman da Ardahan'dan başka bölgelere giden kurbanlıkların 1800 rakımdaki çiçekli bitki florası oldukça zengin meralardan yetiştiğini belirtti. 

Kentteki 14 bin işletmede 398 bin büyükbaş, 118 bin de küçükbaş hayvanın bulunduğunu aktaran Şişman, şunları kaydetti:

"İlimizdeki iklim şartları itibarıyla hayvanlar yılın altı ayını florası zengin doğal merada geçirmektedirler. Meralarda yetiştirilen bu hayvanlarımızın yaklaşık 14 bin büyükbaş ve 6 bini aşkın küçükbaş il dışına kurbanlık olarak sevk edilir. Ortalama kurban fiyatları yaş ve kilogram ağırlıklarına göre büyükbaş 8-18 bin lira iken, küçükbaş hayvan fiyatları 1-2 bin lira arasında değişmektedir."(aa)