Egazete


 • Çarşamba -4 ° / -15 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe -5 ° / -20 ° Güneşli
 • Cuma -8 ° / -22 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.569%0,28
 • DOLAR

  7,4131% -0,69
 • EURO

  8,9861% -0,79
 • GRAM ALTIN

  445,13% 0,78
 • Ç. ALTIN

  734,4645% 0,78


HALEN YAĞIŞ YOK. BU YIL DOĞUBAYAZIT KURAK GEÇİYOR…

Kuraklık olunca, Göçmen Kuşları bile Yolunu değiştiriyor.

NEZİR ÇELİK

Doğubayazıt ve ciddi bir kuraklık geçiriyor. Fazla yağışın olmaması ve havaların bu şekilde kurak geçmesi şimdiden vatandaşları kara kara düşündürüyor.

Yeterli yağış olmaması halinde bölgede hayvancılık büyük ölçüde azalacak, çoğu sulu olmayan bölge tarım ise yine olumsuz şekilde etkilenecektir.

Özellikle hayvan besleyen vatandaşlar şimdiden maliyet hesaplarını yapıyorlar.

Geçmiş yıllarda da aynı kuraklığı gördüklerini ifade eden vatandaşlar, o zaman yardım alamadığımız için her kes hayvanlarını elden çıkarmıştı. Çünkü hayvan başına tüketilen ot ve yem fiyatları nerede ise hayvanın değerini geçiyordu. Ucuz yem de bulunmayınca insanlar hayvanlarını satarak adeta o külfetten kurtulmuşlardı. Şimdi ise aynı sıkıntı ile baş başa kaldık.” dediler.

ARTIK SAZLIKLAR BİLE İŞ GÖREMEZ DURUMDA

Ağrı Dağı´nın eteklerinde bulunan, 8 bin 750 metrekare genişliğindeki sazlık ve dere onlarca kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Göçmen kuşların uğrak mekanı, Gültepe, Karabulak, Bardaklı, Bozkurt, Örtülü, Sazoba ve Demirtepe köyü sakinlerinin geçim kaynağı sazlık ve dere artık eskisi gibi yağış olmayınca işlevini yetirmiş durumda.
Geniş sulak çayırlarında hayvancılık yapılan, yakacak ve hayvan yemi temini amacıyla sazlarından istifade edilen, çayır delicesi, erguvani, balıkçıl, pasbaş, turna, patka, yaban kaz, uzunbacak, balaban, küçük balaban, erguvani boz ördek, kılıç gaga ve kızılbacak gibi birçok kuş türünün yaşadığı bölge, Sarısu Nehri´nin derinleştirilmesi, sazların azalması ve su seviyesinin düşmesinin ardından çoraklaşma ile karşı karşıya.
Vatandaşlar, eskiden bir metre derinliğindeki bataklık alanda şimdi traktörle gezdiklerini, kuraklığın ciddi boyutlarda olduğunu vurguladılar.