Egazete


 • Cuma -8 ° / -22 ° Güneşli
 • Cumartesi -5 ° / -19 ° Güneşli
 • Pazar -2 ° / -17 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.552%0,00
 • DOLAR

  7,3718% 0,05
 • EURO

  8,9770% 0,02
 • GRAM ALTIN

  442,78% -0,67
 • Ç. ALTIN

  730,587% -0,67


Anahtar Kelimeler: ENGELLİLER GÜNÜ

ENGELLİLER GÜNÜ?

.

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanır.

Birleşmiş Milletler 1992 yılında aldığı bir kararla 3 Aralık tarihini Uluslararası Engelliler Günü olarak kutlanmasına karar vermiş ve her yıl çeşitli etkinlikler ile üye ülkeler tarafından kutlanmaktadır.

Son yıllarda araç sayısı artmasına rağmen alınan önlemler sayesinde ölenlerin sayısı aynı düzeyde kaldığı halde, yaralıların sayısında önemli bir artış meydana geldi"

Her yıl 10 bin dolayında yeni beyin ve omurilik yaralanması meydana gelmekte, bunun yaklaşık yarısı trafik kazalarından kaynaklanmaktadır.

Trafik kazası sonucunda beyin omurilik yaralanması geçirenlerin çoğu genç kişiler olup, yüzde 60 kadarı 30 yaşından daha gençtir.

Bir yılda meydana gelen 500 binden fazla trafik kazasından 110 bini ölüm veya yaralanma ile sonuçlanıyor, yaralananlardan 30 bin civarında kişi engelli duruma geliyor.

Yaralılar içinde en ciddi olanlar, beyin ve omurilik hasarlı hastalardır. Ülkemizdeki 150 bin kadar omurilik yaralı hasta olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl 10 bin dolayında yeni beyin ve omurilik yaralanması meydana gelmekte, bunun yaklaşık yarısı trafik kazalarından kaynaklanmaktadır. Trafik kazası sonucunda beyin omurilik yaralanması geçirenlerin çoğu genç kişiler olup, yüzde 60 kadarı 30 yaşından daha gençtir.

Beyin yaralanmalarında hasara uğrayan beyin bölgesinin yerine ve büyüklüğüne göre bilinç ve hafıza kaybıyla birlikte felçler ortaya çıkıyor. Bu tür felçler genellikle vücudun bir yarısında olmakla beraber bazen her iki kol ve bacakta da görülebilir. Omurilik hasarı sonucunda kollarda ve bacaklarda hareket kayıpları ortaya çıkar. Boyun bölgesindeki omuriliğin yaralanmasıyla her iki kol ve bacakta hareket ve duyu kaybı olur.

Sırt ve bel bölgesindeki omuriliğin hasarında ise her iki bacakta duyu ve hareket kaybı ortaya çıkar,

Beyin ve omurilik yaralanması geçiren kişiye yapılan ilkyardım ve nakil yöntemleri de çok önem kazanmaktadır.

Omurilik hasarının, bilinçsizce yapılan ilkyardım girişimleri ve hastanın nakli sırasında meydana geldiği tespit edilmiştir.

Son dönemde engelliler için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı harekete geçerek, Emniyet Genel Müdürlüğüne talimat verilerek, trafikte engellilerin sıkıntılarına çeşitli çözümler getirilmesine çalışılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğümüz de tüm illerin valiliklerine birer genelge gönderip, otoparklarda engelliler için ayrılmış olan yerler ile yol - kaldırım kenarlarındaki engelli rampaları ve kaldırımdaki yürüme kılavuzlarının üzerine araç çekenler hakkında yasal işlem yapılmasını bildirmiş bulunuyor.

?Dünya sadece engelsizlerin değil, engellilerinde yaşama hakları vardır. Engellilere destek olamıyorsanız engel olmayın?

Atilla KOÇHAN

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği

Genel Başkanı