Egazete


 • Pazartesi 1 ° / -7 ° Hafif kar - Sağanak
 • Salı 2 ° / -7 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 1 ° / -4 ° Hafif kar - Sağanak

Ağrı

01.03.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.500%1,93
 • DOLAR

  7,3307% -1,27
 • EURO

  8,8352% -1,50
 • GRAM ALTIN

  411,30% -0,24
 • Ç. ALTIN

  678,645% -0,24


Abdulkadir çelik
11.09.2020 11:24:18
Hemşerimiziin başarlar dilerim .birazda yatırımını memleketinde yapsın en az memleketini hatırlar unutmaz. Abdulkadir çelik.

Erkan GÜNEŞ
11.09.2020 19:01:00
Enerji sektöründeki bir hemşerisi olarak kendisini tebrik ederim. Bravo başarılarının devamını dilerim.

Mustafa Alkan
11.09.2020 22:38:23
Değerli işadamımızın yatırm yaptığı tüm alanlarda başarılı olmasından dolayı kendilerini kutluyorum.Bazid li yaparsa herşeyin en iyisini yapmalı. Ayrıca Ilçemizin eğitimine sağladıkları desteklerinden dolayı YASUBOĞA kardeşleri yürekten alkışlıyorum.(Okul yapımı ,Yoksul öğrencilere sağladığı burs imkanlarndan dolayı) Ilçemiz bir zamanlar ülkemizin en önemli ticaret merkezlerinden biri iken ,son yıllarda sınır ticaretinin kısıtlanması nedeni ile olduça sıkıntılı bir dönemeden geçmektedir.İlçemizde yeni isdihdam alanı yaratma konusunda işadamızdan yeni proje ve yatırımlarını bekliyoruz. Yenilenebilir enerji (rüzgar enerjisi için Bazid -Iğdır arası ve İpek Geçidi oldukça uygundur.) v.b.

DOĞUBAYAZIT’LI İŞ ADAMI HEMŞEHRİMİZ İBRAHİM YASUBUĞA, ENERJİ SEKTÖRLERİNDE İLERİ DÜZEYDE…

“BİR BAŞARI ÜYKÜSÜ”

Nezir ÇELİK

Her büyük işletmenin temelinde olduğu gibi, Süper Grup’u kuran İbrahim Yasubuğa’nın hikayesi de küçük bir işletmeyle başlıyor.

Doğubayazıt’ta kurduğu küçük bir bakkal dükkanında ticaret hayatına başlayan Yasubuğa, bugün 4 farklı sektörde faaliyet gösteren ve 35 ülkeye ihracat gerçekleştiren dev bir şirketi yönetiyor.

 Başlangıçtan bugüne gelen uzun başarı hikayesi bir cümlede özetlense de merhaleler hiç kolay atlatılmamış.

İbrahim Yasubuğa, hayatını kazanmak için çok küçük bir sermaye ile bakkal dükkanı kurar.

O dönemde İran ile sınır ticareti yoğun şekilde yapılırken, o da komşu ülkeden kot ürünleri alıp satmaya başlar.

Sınır ticareti kendisine iyi kazandırmaya başlayınca, tekstilin iyi kazandırdığını duyduğu İstanbul Laleli’yi düşünmeye başlar. Para biriktirerek 1980’lerde çok önemli bir tekstil merkezi olan Laleli’ye gelerek Süper Tekstil adlı şirketi kurar.

Başlangıç yine tekstil firmalarının ürünlerini pazarlamak suretiyle yapılır. Al-sat nereye kadar, üretmem lazım” diyen Yasubuğa, bir süre araştırdıktan sonra önce perdelik kumaş, sonra diğer çeşitlerde tekstil ürünleri üretmeye başlar.

Her gün büyüyen işler, kendisini Çorlu’da 5 bin metrekare fabrika alacak kadar büyütür. Fabrikada üretim arttıkça ihracat da artar.

Tamamen ihracat odaklı çalışan Süper Grup, bugün 35 ülkeye ihracat yapıyor ancak en güçlü ticari bağlantılarını Rusya ve Çin’de yürütüyor.

İşadamı İbrahim Yasubuğa, tekstilde elde ettiği başarıyı ise, Grubumuz, sektörün ilk 3 markasından biridir. Pazarda marka bilinirliği açısından önemli bir yerde diye konuşuyor.

1100 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Süper Grup, Rusya’da 150, Çin’de 100, Ukrayna’da 50 ve kalanı Türkiye’de olmak üzere 1100 kişiye istihdam sağlıyor.

Yeni yatırımlar istihdamıda artıracak. 

Bind Çikolata dünyanın ünlü markası olacak. İlk başladığı sektör olan gıda sektörüne de yönlenmiş. Bu sektöre giriş de ünlü Bind Çikolata ile olmuş.

Erzincan’lı Binay ailesinin kurduğu şirketin yüzde 75’ini 2011’de satın alan Süper Grup, markayı bütün dünyada hak ettiği noktaya taşımayı hedefliyor.

Grubun ilk perakende gıda işi olan Bind’in güçlü yurt dışı bağlantıları sayesinde dünyanın sayılı lezzetleri arasında yerini aldı.

Rüzgar Enerji üretimi onların da odak noktalarından biri oldu Türkiye’nin en büyük döviz girdi alanı olan işler, Süper Grup’un da odağında bulunuyor.

İbrahim Yasubuğa, tekstilde büyüdükten sonra başka sektörlerde de tecrübe kazanmak istediğini anlatıyor.

İlk önce turizm alanına girdik. Otel yatırımı yaptık. Ardından sürekli gelişen teknolojiyle birlikte artan enerji ihtiyacıyla, enerji sektörünün kârlı bir alan olduğunu gördük diyen Yasubuğa, gelişmeyi şöyle anlatıyor:

“Enerjiye güçlü bir adım atarak başlamak istedik. 2007’de Elit Elektrik Üretim Şirketi ile 18 ayda biten ilk elektrik santrali olan Kayabükü Hidroelektrik Santralini kurduk. Kurulan Süper İnşaat Taahhüt’ün ilk işi, 2010 temmuz ayında faaliyete geçen Kayabükü Hidroelektrik Santrali’nin inşaatı oldu. 2010’da kurduğumuz Süper Elektrik Anonim Şirketi, ise bu yıl Malatya RES Enerji Üretim Tesisinin satın alma süreci bitti, Ekşi Enerji üretiminin %100’ünü satın alarak rüzgar enerjiyede  yatırım yaptık.” dedi.