Egazete


 • Salı 27 ° / 10 ° Güneşli
 • Çarşamba 26 ° / 8 ° Fırtına
 • Perşembe 24 ° / 7 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.121%-0,27
 • DOLAR

  7,8015% 1,87
 • EURO

  9,1087% 2,26
 • GRAM ALTIN

  471,78% 2,90
 • Ç. ALTIN

  778,437% 2,90


DOĞUBAYAZIT PIRA HAMO SEYRANGAHINA SAHİP ÇIKILMALI

Pıra Hamo’nun çevresine bakıldığında özellikle yün yıkayan kadınların sopalarla su içindeki yünleri dövmesi, bir taraftan da Sarı Su deresi içine çekilen araçların yıkanması ile ünlü…

Nezir ÇELİK

         Doğubayazıt’taki Sarı Su ya da Pıra Hamo her türlü etkinliğe müsait bir yer. Çevredeki yeşillik ve su piknik yapmak için yoğun olarak vatandaşları çekerken, Tendürek dağlarından gelip İran’a kadar uzanan Sarı Su çevresinde de insanlar bir taraftan temizlik yaparken, bir taraftan da arabalarını yıkıyorlar.

Çoğu zaman ıran’a sefer yapan TIR araçları da yine Pıra Hamo bölgesinde dinlenme molası veriyorlar.

         Doğubayazıt’a yaklaşık 5 km mesafedeki bu bölge ilçe merkezine yakın olduğu için insanlar fazla bir masraf yapmadan gidip gelebiliyorlar. Aksi durumda bir piknik için 60 km uzaktaki Balık Gölü kalıyor ki oraya da gitmek çok zor. Balık Gölüne düzenli bir ulaşım olanağı da yok.

         Halk arasında PIRA HAMO olarak bilinen bu bölge özellikle tatil günlerinde dolup taşıyor. Pıra Hamonun çevresine bakıldığında özellikle yün yıkayan kadınların sopalarla su içindeki yünleri dövmesi, bir taraftan da Sarı Su deresi içine çekilen araçların yıkanması, çevrede mangal dumanlarının yükselmesi ve dere kenarında futbol ve voleybol oynanmasını bir arada görmek mümkün.

         Doğubayazıt’taki bu seyrangahlara sahip çıkılması gerektiğini ifade eden vatandaşlar, “Pıra Hamo, Sağlık Suyu ve İshakpaşa Sarayı bölgeleri insanların nefes alabilecekleri bir yer. Bu yerlerin ona göre düzenlenmesi ve vatandaşların buralarda rahat etmesi gerekir. Oysaki öyle bir hizmet yok. Dolayısıyla buralarda gelişigüzel gelindiği için her taraf çevre kirliliğine maruz kalıyor. O nedenle gerek belediye ve gerekse özel idare bu gibi yerlerde gerekli düzenlemeleri yapmalı ve vatandaşların rahat piknik yapmasına olanak sağlamalıdır” diye konuştular.