Egazete


 • Perşembe 20 ° / 6 ° Güneşli
 • Cuma 18 ° / 5 ° Sağanak
 • Cumartesi 22 ° / 6 ° Güneşli

Ağrı

22.04.2021

 • İMSAK
 • GÜNEŞ
 • ÖĞLE
 • İKİNDİ
 • AKŞAM
 • YATSI
 • BIST 100

  1.330%0,00
 • DOLAR

  8,1880% 0,11
 • EURO

  9,8801% 0,14
 • GRAM ALTIN

  472,34% 1,84
 • Ç. ALTIN

  779,361% 1,84


Doğubayazıt halkını, yoksulluğa terk etmemek için sınır ticareti geliştirilmeli

Hüseyin DEMİR

Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak sınır kapısı verilerine bakıldığında İran ile olan ihracat 2020 yılında 2019 göre %18 oranında azaldığını, 2021 yılı da ise 2020 yıla göre %17,9 oranında azaldığını görmekteyiz. Pandemi koşullarının ekonomik olarak derinden sarstığı Doğubayazıt ilçe halkının en büyük geçim kapısı olan Gürbulak sınır kapısı aracılığıyla sınır ticareti, ithalat, ihracatın sürekli geriye gitmesi ilçe halkını ekonomik olarak çok kötü bir noktaya getirmiştir.

Doğubayazıt hakkını, yoksulluğa terk etmemek için sınır ticareti geliştirilmeli İran ile olan ithalatımız 2018’de 7,041 milyon dolar,2019’da 3,608 milyon dolar 2020 yılında ise bir önceki yıla oranla %66,9 oranında azalarak 1,193 milyon dolara gerilemiştir. Durumlar böyle olunca İran ile olan ithalat, günübirlik ticaret ve sınır ticaretinin yok denecek kadar az olmasına ek olarak son 1 yıldır pandemi ile tamamen bitmesi bir zamanlar Ortadoğu ve Asya'dan gelen ürünleri Türkiye'nin her yerine dağıtan meşhur Doğubayazıt Pasajları kaderine terkedilmiş bir vaziyettedir. Doğubayazıt esnafı son yıllarda yaşadığı bu olumsuz tablo karşısında her geçen gün küçülmekte ve iflasın eşiğine sürüklenmektedir. Ticaret olmayınca günü birlik çalışan hamal, el arabacılar, nakliyeciler gibi günübirlik ticaret yapan binlerce insan yoksulluk ve muhtaçlık içinde yaşam mücadelesi vermektedir. Doğubayazıt halkını kaderine terk etmemek ve yaşanan olumsuz tabloyu olumlu bir hale getirmek için yetkililere çağrıda bulunarak; gelin sınır ticaretini geliştirin ve istenilen seviyelere çıkararak Doğubayazıt halkının insanca yaşamasını sağlayalım ve tüm Türkiye'nin Doğubayazıt'ta yapılacak sınır ticaretinden faydalanması için Doğubayazıt başta olmak üzere tüm sınır şehirlere özel online dev toptan e ticaret sistemi ve tedarik zincirleri kurarak hem ithalat hem de ihracat noktasında büyük fayda sağlayacak adımlar ile şehirlerin ve ülkenin kalkınmasını sağlayacak gerekli adımları atalım.

Doğubayazıt halkının daha fazla dayanacak gücü kalmamıştır

Gürbulak sınır kapısını, 2019 yılında 1,781,231 kişi, 2020 yılında 327 bin kişi, 2021 ocakta 20 bin kişi ile sürekli azalarak kullandığı görmekteyiz. Giriş çıkış yapan araç sayısı ise 2019 da 352,586 ,2020 de 162,432 2021 ocakta ise toplam 18,044 araç Gürbulak sınır kapısını kullandığını görmekteyiz. Bu tabloda Gürbulak sınır kapısının kullanımı sürekli azalarak minimum seviyeye indiği ve yaşanan ekonomik kaybın en büyük kısmı Doğubayazıt halkının kaybı olarak karşımızda durmaktadır. Doğubayazıt halkının böylesine büyük ekonomik kayıplar yaşaması yaşanan yoksulluğun en büyük nedenidir. Gerekli önlem alınmalı ve gerekli çareler ivedilikle hayata geçmelidir. Doğubayazıt halkının daha fazla dayanacak gücü kalmamıştır.

Doğubayazıt'ta Sınır ticareti geliştirilmeli ve Antrepo sayısı artırılmalı

Şu anda Doğubayazıt ilçesinde 10 adet A tipi 2 adet GSM olmak üzere 12 adet antrepo bulunmaktadır. Son yıllarda sınır ticaretinin minimum seviyeye inmesinden dolayı ilçede yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntılar hat safhaya ulaşmış durumdadır. Doğubayazıt’ta bulunan Gürbulak Sınır kapısı, sınır ticareti bakımından emsallerine göre daha iyi durumda olması gerekirken hem sınır ticareti hem de antrepo adedi bakımından çok yetersizdir. Doğubayazıt halkının geçim kaynakları düşünüldüğünde sınır ticareti ile geçimini sağlayan binlerce insan son 2 yıldır çok büyük geçim zorluğu çekmektedir. Sınır ticaretinin her geçen zamanda geriye gidişi, ilçede yardıma muhtaç olan kişi sayısını artırmaktadır. Bu kötü gidişe dur demek, geçimini sınır ticareti ile sağlayan insanların ekonomik olarak daha iyi noktalara gelmelerini sağlamak ve yardıma muhtaç halden kurtarmak için sınır ticareti mümkün olan tüm imkanlar kullanılarak geliştirilmeli ve Gürbulak sınır kapısı emsallerine göre yetersiz sayıda olan antrepo adeti artırılarak hem ilçenin hem bölge illerinin hem de Türkiye'nin kazançlı çıkması sağlanmalıdır.