Egazete


 • Cumartesi 6 ° / -6 ° Güneşli
 • Pazar 8 ° / -3 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 8 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.329%-1,03
 • DOLAR

  7,8160% -0,71
 • EURO

  9,3622% -0,27
 • GRAM ALTIN

  449,47% -1,87
 • Ç. ALTIN

  741,6255% -1,87


Anahtar Kelimeler:

Diyadin Kaplıcalarının Özellikleri

Seyişan KAYA Mali Müşavir

Diyadin Kaplıcalarının Özellikleri


Seyişan KAYA


Mali Müşavir


            Tabii sıcak su kaynakları üzerine kurulmuş hamam, ılıca. Kelimenin aslı kapalı ılıcadır; halk arasında kaynarca, Çermik, ılı su, ısı su, germâbe, Germav, kudret hamamı, hudaî hamam ve âbızenne gibi isimlerle de bilinir. Anadolu daki birçok coğrafî isim, o yerin yakınında bulunan sıcak su kaynağına eski dönemlerde verilmiş isimlerden gelmektedir; Germe, Germiab (Germav), Germili, Terme, Çermik, Ilıca. Ilıcalar, Kaynarca gibi.


            Kur ân-ı Kerîm de Hz. Eyyûb un bir cilt hastalığına yakalandıktan sonra kendisini iyileştirmesi için rabbine niyazda bulunduğu (el-Enbiyâ 21/83) ve Allah ın ona, "Ayağını yere vur; işte yıkanacak ve içilecek soğuk bir su" diye buyurduğu belirtilir (Sâd 38/42).


            Hz. Eyyûb denileni yaparak yerden çıkan su ile yıkanmış ve hastalığından kurtulup gençleşmiştir.


            Bu olay, Hz. Eyyûb un sağ ayağıyla yere vurduğunda yerden sıcak bir Suyun çıktığı ve onunla yıkandığı, sol ayağıyla vurduğunda ise soğuk bir su çıktığı ve ondan içtiği, böylece içinde ve dışında hiçbir hastalık kalmayarak iyileştiği şeklinde tefsir edilir (Fahreddin er-Râzî, VII, 208). Mes ûdî, Eyyûb Tapınağı nın ve onun içinde yıkandığı kaynağın kendi döneminde dahi ünlü olduğunu ve şeria da Neva yakınında bulunduğunu yazar {Mürûcü z-zeheb, I, 48).


            Doğadaki Bitki, Madde ve su kaynaklarının çoğu birçok hastalık için şifa kaynağıdır. Tıbb-ı Nebevide doğal tedavi yöntemlerinde bunlara sıkça rastlanır. Yapılan ilmi araştırmalar insan doğası ile topraktaki Elementlerin aynı olduğunu ortaya koyarak doğal kaynakların tedavi etme özelliğini ispatlıyor. Zengin kaplıca ve termal su kaynaklarını barındıran ülkemizde de bu doğal tedavi yöntemleri birçok insan için umut kapısı oluyor.


            Diyadin Kaplıcaları da ki şifalı sular da diğer şifalı sular gibi çok eskiden beri bilenen ve faydalanılan sulardır. Bu şifalı sulardan eskide halk kendi imkânları ile ilkel havuzlar yaparak faydalanırdı, şimdi ise modern tarzda olmasa bile Belediye kendi imkânları ile özel teşebbüs de kendi kıt imkânları ile betonda havuzlar yaparak hizmet vermeye çalışmaktadırlar. Çok yetersiz olan bu çalışmalara devlettin katkısı kaçınılmazdır.


            şifalı sulardan her birinin yüzyıllardan bu yana devam eden özelikleri vardır. Kimi hastalığı tedavi eder kimi de vücudu gençleştirir.


            Bu özellikleri yüzünden Romatizmaya, kalp hastalıklarına ve daha birçok hastalıklara iyi geldikleri için, özellikle ün kazanan sularımız eski ilaç kitaplarına da geçmiştir


            Termal suların bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, Karbondioksit gazı içermesi ve toplam mineralizasyonun 1 gr/lt olması nedeniyle şifa özelliği taşımaktadır


Sularımızda şifa özelliğini artıran Lityum, Stronsiyum, Brom, ıyod, Arsenik ve Bor Bikarbonat, kalsiyum gibi dünyadaki sularda çok az bulunan Elementler de yer almaktadır.


            şifa kaynağı olduğu bilimsel olarak ispatlanan ve Her derde şifa, Diyadin kaplıcaların araştırmalara konu olduğu ve bu araştırmalarda Soda Sodyum kalsiyum, Arsenik bromür, Hidrojen, Sülfür, Mağnezyum, karbondioksit ve bikarbonat içermektedir.


            Kaplıca tedavisi, Romatizma ve iltihaplı romatizmalı hastalıklar başta olmak üzere, dolaşım, solunum, sindirim hastalıkları ile kronik olmayan kadın ve çocuk hastalıkları. Nevrit nöroloji, kemik ve kireçlenme hastalıkları, siyatik ve bolizma bozukluğu, Ortopedik Ameliyatlar sonrası tedaviler, eklem ve mafsal ağrıları, Cilt hastalıkları gastrit, ülser, mide kasılmaları ve yanmaları, kronik idrar yolların enfeksiyonları, vücuttaki yaraların kısa sürede iyileştirilmesi ve damar daralmalarının gevşemesinde etkili olduğu tespit edilmiştir.


            Ayrıca, içlerinde bikarbonat, kalsiyum, kükürt, Hidrojen, sülfür ve karbondioksit bulunan Yılanlı ve Davut kaplıcalarında az miktarda Magnezyum vardır. Kaplıcalar, deri hastalıkları ile enfeksiyonlara bağlı hastalıklarda, üst solunum yollarının kronik yangılarında, buharla solumanın iyileştirilmesinde etkilidir.


Çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olan kaplıcaların, yaz aylarında da vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Romatizmadan solunum yolu rahatsızlığına, kalp damar hastalıklarından kadın hastalıklarına kadar birçok hastalığın tedavisine yardımcı olan bu doğal şifa kaynakları, " Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi" olarak hizmet vermesi gerekmektedir.


DıYADıN KAPLICA SUYUN YAPISINDA GENEL OLARAK;


1.KALSıYUM
2.BıKARBONAT
3.HıDROJEN
4.SÜLFÜR
5.KARBONDıOKSıT
6.KÜKÜRT
7.SÜLFAT
8.MAGNEZYUM bulunmaktadır.


SUYUN TEKNıK NıTELıKLERı:
SICAKLIK 39-50 C
RADYOAKTıVıTE 1,3-1,6 EMAN
PH : 7.00


ENDIKASYON (BANYO TEDAVıSı)


1.ROMATıZMA
2.NEVRıT,,NÖROLOJı
3.DERı-CıLT,,HASTALIKLARI
4.MıDE-BAğIRSAK,,VE,,BÖBREK,,RAHATSIZLIKLARI
5.SOLUNUM,,YOLLARI,,RAHATSIZLIKLARI
6. KADIN HASTALIKLARINA TAVSıYE EDıLıR.


TIBBı DEğERLENDıRME:
1. KAPLICA SUYUNDA 2?3 GR. CıVARINDA TOTAL MıNERALıZASYON BULUNMAKTADIR.


2. TOPRAK KALEVıLı, BıKARBONATLI VE SULFATLI MADEN SUYUDUR.


3. KÜKÜRDÜ HıDROJEN VE KARBONDıOKSıT ıHTıVA EDER. TERMALıTESı 40?53 C ARASINDA DEğışEN SICAK SUDUR.


4. DIş TATBıKLERDE; KARBONDıOKSıTıN VE TERMALıTENıN SEDATıF VE VAZODıLATATÖR ETKıLERı BEKLENıR.


5. KÜKÜRTLÜ HıDROJENıN ıSE CıLT VE ENDıKSıYONLARA BAğLI ROMATıZMAL SENDROMLARLA KEZA ÜST TENEFFÜS YOLLARININ AKINTI KRONıK ıLTıHAPLARINDA BURUN YOLU ıLE ETKıSı GÖRÜLÜR.


6.KRONıK ENFEKSıYON VE CıLT HASTALIKLARINDA KARBONDıOKSıT BAKIMINDAN VAZODıLATATÖR VE SEDATıF ETKıYı TAMAMLARLAR


DıYADıN KAPLICALARI, şıFALI SULAR SIRALAMASINDA DÜNYADA 7. SIRADA GELMEKTEDıR. AMMA NE YAZIK Kı SAHıP ÇIKILMAMIş VE TANITILMAMIş. DOLAYSIYLA NE BÖLGE ıNSANI BU NıMETTEN YETERıNCE FAYDALANMIş NEDE ÜLKE ıNSANI.


Kaplıcada tedavisinde şunlara dikkat edilmelidir. Kaplıca bir hamam değildir. şifa gücüne sahip yeraltı su kaynağı ve birer Sağlık yurdudur. Bu nedenle, o kaynaktan fışkıran suların nasıl ve nerelerde kullanıldığını oralara gidenlerin biraz olsun bilip öğrenmelerinde her zaman yarar vardır.


Kaplıcada sabun ve benzeri temizleyici kullanılmamalıdır, çünkü Tedavinin etkisini azaltır. Sıcak havuza yavaş, yavaş girmeli su içinde olabildiğince hareketsiz kalmalıdır.