Egazete


 • Pazartesi 26.3 ° / 11.3 ° Açık hava
 • Salı 26.8 ° / 11.6 ° Açık hava
 • Çarşamba 28.9 ° / 13.1 ° Bulutlar

Ağrı

04.07.2022

 • İMSAK 02:45
 • GÜNEŞ 04:38
 • ÖĞLE 12:17
 • İKİNDİ 16:14
 • AKŞAM 19:46
 • YATSI 21:31
 • BIST 100

  2.471%1,13
 • DOLAR

  16,8207% 0,40
 • EURO

  17,5737% 0,54
 • GRAM ALTIN

  977,91% 0,19
 • Ç. ALTIN

  1613,5515% 0,19


Demir, Doğubayazıt’ta yaşanan sorunların çözümlerini sıraladı.

İş ehlinde olunca tüm sıkıntıların birer birer çözüleceğinin altını çizen Araştırmacı Yazar Dr. Mimar Hüseyin Demir, ’Doğubayazıt ilçesinde yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini sıralayarak önemli açıklamalarda bulundu.

’ Evlenen çiftlere, İshak Paşa sarayı başta olmak üzere Türkiye geneli Müze ve müzelere bağlı tarihi ve kültürel alanlarda fotoğraf çekimi ücretsiz olmalıdır.

Evlenen bir çift, İshak Paşa sarayında fotoğraf çekmek istemesi halinde 750 TL isteniyor olmasının vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandığının altını çizen Gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Araştırmacı Yazar Dr. Mimar Hüseyin Demir, ’Doğubayazıt Gazetesine, vatandaşlar tarafın iletilen şikayetlerin arasında yer alan yeni Evlenen kardeşlerimizin en mutlu gününde gelinlik ve damatlık ile İshak Paşa sarayında fotoğraf çekmek istemeleri halinde 750 TL isteniyor olması, bölge halkı tarafından; Gençlerimizin en mutlu günlerinde, ecdadımızın bize miras bıraktığı İshak Paşa sarayında, gelin ve damadın bir kare hatıra fotoğrafı çekmek istemesi durumunda, gençlerimizden 750 TL ücret istenmesi bölge halkı olarak bize yapılan bir hakarettir şeklinde birçok şikayetin bölge halkı tarafından Doğubayazıt Gazetesine iletildiğini söyledi.

’ ‘Tarihi ve kültürel alanlar, Yöre halkına ücretsiz olmalıdır’ Gençlerimizin en mutlu gününü kültürel ve tarihsel değerlerine sahip çıkma, yaşatma, değer katma ve tanıtımına destek olmayı içeren kültürlerinden bir kare ile ölümsüzleştirme davranışının taktir ile karşılanacak bir davranış olduğunu vurgulayan Demir, Gençlerimizin ecdadından miras kalan İshak Paşa sarayı gibi kültürel ve tarihsel alanlara sahip çıkmaları ve tanıtımına destek olunacak davranışlar arasında yer alan ileride en mutlu günlerinin olduğu fotoğraf kareleri içerisinde kültürel tarihsel alanların olmasını isteyerek tarihi ve kültürel alanlarına sahip çıkma davranışlarının desteklenmesi adına tarihi ve kültürel alanlar, ticari faaliyetler hariç yöre halkına ücretsiz olmalıdır.

Tarihi ve kültürel alanlardan sorumlu olan yöneticilerin sorumluluklarını yerine getirerek, bölge halkının haklı talebini ve gençlerimizin tarihi ve kültürel alanlara sahip çıkan davranışlarının önündeki engellerin kaldırılması adına ilgili birimlere iletmeleri onların ilk önceliği olmalıdır.’ dedi.

Demir, Doğubayazıt’ta yaşanan sorunların çözümlerini sıraladı. Tarihi, kültürel ve doğa harikası değerlerimizin korunması, tanıtılması, turizme kazandırılması adına Doğubayazıt Gazetesine, vatandaşlar tarafından iletilen öneri, şikâyet ve fikirlerin Doğubayazıt başta olmak üzere çevre il ve ilçelerin kalkınması adına önemli olduğunu söyleyen Araştırmacı Yazar Dr. Mimar Hüseyin Demir,’

1)UNESCO'nun Dünya Mirası' geçici listesindeki İshakpaşa Sarayının gece ışıklandırmasının olmayışı büyük bir eksiklik ve çatıdan akan suların giderinin düzgün restore edilmeyişinden dolayı yağmur ve kar suları sarayın has bahçesine akmakta ve duvarlar ciddi derece zarar görmeye devam etmektedir. Bir an önce gerekli adımlar atılmalıdır.

2)Türkiye'nin ikinci büyük sarayı İshakpaşa sarayında tuvalet var iken Avrupa'da tuvalet olmayışından bugün İshakpaşa sarayın önünde bulunan tuvaletler kapalı olması ve yeni yapılan tuvaletler saraya hem uzak hem de gözle görünememesi ve işaret levhalarının yetersiz olması, insanlar tuvalet ihtiyaçlarını giderme konusunda sarayın etrafına, doğaya yapmak zorunda kalıyorlar olmasına gelinmesine bir an önce çözüm bulunması ve oluşan kötü görüntülerin son bulması gereklidir.

3)İshakpaşa sarayın karşısında bulunan 3000 yıllık Urartu Kalesi'nin kaderine terk edilmiş olması kabul edilemez, bir çözüm üretilerek restore edilmesi ve turizme kazandırılması gereklidir.

 4)Diyadin ilçemizde bulunan 3000 yıllık meya antik kentinin turizme kazandırılması için gerekli tanıtım çalışmalarının bir an önce yapılması elzemdir.

5)Sinek yaylasında bulunan tarihi yerlerin korunması gerekli çalışmalara önem verilmelidir.

6)Doğubayazıt ilçesine bağlı kalecik köyündeki kaya mezarlarının turizme kazandırılması için gerekli tanıtım çalışmalarının bir an önce yapılması elzemdir.

7)Doğubayazıt Arzepte bulunan, Nuhun gemisinin çapa demiri görevini gördüğüne inanılan 12 tane delikli taşın bir an önce bulunduğu yerde koruma altına alınması ve gerekli tanıtım çalışmaları yapılması elzemdir.

 8)Diyadin ilçesinde bulunan murat nehrinde rafting, Ağrı dağına farklı tırmanış rotaları, Taşlıçay ilçesinde bulunan Balık gölü, Kayak merkezleri, Diyadin ilçesinde bulunan dünyanın sayılı kanyonlarından biri olan Diyadin kanyonu gibi değerlerimizin hak ettiği değere ulaşması hem bölge halkına hem çevre il ve ilçelere büyük getirileri olacak potansiyele sahip olması bakımından ilgili birimlerin bu alanların eksikliklerini giderecek çalışmaları yapmaları çok büyük bir önem taşıyor.’dedi.

Memlekete en büyük hizmet, işi ehline teslim etmektir. İş ehlinde olunca tüm sıkıntıların birer birer çözüleceğinin altını çizen Araştırmacı Yazar Dr. Mimar Hüseyin Demir,’ Maalesef ki geri kalmış, sorunlar ile boğuşan il ve ilçelerimizde yaşanan sorunların varlığının ana sebebi, bürokraside çözüm makamlarını kifayetsiz, bilgisiz, yalaka olarak tabir edilen kişilerin işkal etmesinden ileri gelmektedir. Bu kifayetsiz kişiler siyasi ve bürokratik üst düzey yöneticilere şirin gözükme adına sayısız takla atmaktan hiçbir sorunun çözümüne eğilmedikleri gibi bilgili, işini iyi yapan, ehil kimseleri kendilerine rakip görerek, bu kişilerin sorunların çözümüne yönelik çalışmalarını engelleyen, sindiren, iftira atmaktan çekinmeyen davranışlarından dolayı sorunlar çözüm bulamaktadır. Bundan dolayı makamlarda bulunan işin ehli olmayan kim olursa olsun o makamdan gitmesi ve yerine işin ehli gelmesi için herkesin elinden geleni yapması, memlekete yapılacak en büyük hizmet olacaktır.’dedi.