Egazete


 • Pazar 8 ° / -3 ° Parçalı bulutlu
 • Pazartesi 8 ° / -1 ° Parçalı bulutlu
 • Salı 5 ° / -2 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.329%-1,03
 • DOLAR

  7,8160% -0,71
 • EURO

  9,3622% -0,27
 • GRAM ALTIN

  449,47% -1,87
 • Ç. ALTIN

  741,6255% -1,87


BİR ZAMANLAR MEŞHUR OLAN DOĞUBAYAZIT PASAJLARI ARTIK AMAÇLARINA GÖRE İŞLETİLEMİYOR…

Doğubayazıt bünyesinde herşey o denli bolluk ve bereket içerisindeydi ki, baktılar bu gelişmelerin sonu yok, birde pasajları işlevsiz hale getirelim dediler, sağ olsunlar. Bizlerde vatandaş olarak, şahtık şahbaz olduk.

Nezir ÇELİK

Korona virüs nedeniyle İran ticaretinin kesilmesi ile birlikte Doğubayazıt Pasajları da, sebze-meyve dahil her türlü yerli ürünlerin sergilendiği bir pazar yeri oldu.

İl sınırından çıkış yapıldığı an zaten fark ediyorsunuz durumun vehametini. Yapılabilecekken, boşvermişliğin kurbanı olan yapılmamış hizmetler, ister istemez insanların yüzüne, buz gibi çarpıyor.

Milletin menfaatine ne kadar faydalı iş varsa kaldırın alıştı bu insanlar, ezeli yok sayılmayı zaten.

 Mevkilerinizin, taşıdığınız misyonlarınızın getirisini sakın ha boş vermeyin ama zira önemli olan sizlersiniz.

Hangi akla hizmet, bu denli önem arz etmesine rağmen, karınca kararınca, gelir kapısı olarak insanlarımızın istifade ettiği pasajların etkisiz hale getirilmesi kaçınılmaz geçim sıkıntısını da beraberinde getirmiştir maalesef.

Olaya objektif bakıldığında,  gümrük müdürlüğü, sivil toplum örgütleri, ve daha nice kurum ve kuruluşların ortak amacı, vatandaşın menfaati için doğru kararların alınması ve icraate dönüştürülmesi olmalıdır.

 Lakin yetki alanlarının kalkınması için asli sorumluluklarını yerine getirmelerinden geçtik, bundan 5 yıl önce Doğubayazıt’ın her anlamda istifade ettiği verimli bir gelir kapısının kapatılması, hiç bir izaati olmayan, mantıkla bağdaşmayan, külliyen hatalı karardır ve ceremesini bu insanlar, pasajda boş dükkânlarda iş yapamayarak, geçim sıkıntısı yaşayarak çekmektedir.

Sınır ticareti hangi akla hizmet kaldırılmıştır, pasajların yapılış amacı ne sebeple işlevsiz bırakılmıştır, sırf oradan alışveriş yapmak için farklı şehirlerden gelerek esnafımıza geçim kaynağı olan insanların gelmesi neden durdurulmuştur ve daha nereden bakarsanız  bakın tutar tarafı olmayan faydaların zarara dönüştürülmesinin izahını, önce vicdanınıza sonra mantığınıza, sonrada bu insanlara açıklamaya mecbursunuz.

Mecbursunuz, sizlerin hatalı politikalarının sebep olduğu, geçim sıkıntısını tez elden düzeltmeye.

Zira bu insanların insanlığı sizlere göstermiş olduğu saygı ve sevgi belkide en önemlisi sizlere duyduğu güven bunu hak etmiyor. N.Çelik...