Egazete


 • Pazar 3 ° / -2 ° Bulutlu
 • Pazartesi 2 ° / -2 ° Hafif kar - Sağanak
 • Salı -3 ° / -15 ° Kar yağışı
 • BIST 100

  1.524%-1,43
 • DOLAR

  7,4627% 1,38
 • EURO

  9,0376% 0,77
 • GRAM ALTIN

  438,70% 0,27
 • Ç. ALTIN

  723,855% 0,27


BALIK GÖLÜ KIS FESTİVALİYLE ÇILDIR’I ARATMAYACAK

2 bin 241 rakımlı Balık Gölü'nde hafta sonu ilk kez "1. Balık Gölü Kış Festivali" düzenlenecek

Doğu Anadolu'nun önemli turizm merkezlerinden olan ve yüzeyi tamamen buzla kaplanan 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü, hafta sonu ilk defa düzenlenecek "1. Balık Gölü Kış Festivali" ile Ardahan-Kars arasındaki Çıldır Gölü'nde gerçekleştirilen kış festivaline rakip olacak.

Taşlıçay ile Doğubayazıt ilçeleri arasında bulunan Türkiye'nin en yüksek rakımlı gölü olan Balık Gölü'nün turizme kazandırılması için Taşlıçay Belediyesince çalışma başlatıldı.

Sahip olduğu konumu itibarıyla kış mevsimi boyunca dondurucu soğuklarda yüzeyi tamamen buz tutan gölde bu çalışmalar kapsamında yaz aylarında düzenlenen "1. Balık Gölü Festivali"nin ardından, hafta sonu da ilk kez kış festivali gerçekleştirilecek.

- Göl yüzeyinde 1 metre kalınlığında buz tabakası oluştu

Taşlıçay Belediye Başkanı İsmet Taşdemir de 29 Şubat Cumartesi günü yapılması planlanan "1. Balık Gölü Kış Festivali" öncesi buz kalınlığının bir metreyi bulduğu gölün yüzeyini inceledi.

Atlı kızaklar ile gölün üzerinde gezerek buzun dayanıklılığını test eden Taşdemir, yaptığı açıklamada, daha önce Balık Gölü'nde hem yaz hem de kış mevsiminde festival yapma sözü verdiğini anlatarak, bunu yerine getirmek için çalıştığını belirtti.

- "Balık gölü keşfedilmeyi bekleyen hazinedir"

Taşdemir, "Balık Gölü'nün keşfedilmeyi bekleyen bir hazine" olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Yazın burada festivalimizi yaptık. Allah nasip ederse 1. Balık Gölü Kış Festivali'ni de gerçekleştireceğiz. Burası Türkiye'nin en yüksek rakımlı gölü, genişlik olarak 34 bin metrelik alana sahip ve yüzeyi tamamen buz tutmuş. Atlı kızakla gezdik ve gölün bir başından diğer başına gitseniz bile kırılma riski yok. Festivalde Balık Gölü'nün üzerinde buz pateni, buz dansı, buz hokey oyunları, kayaklı koşu yapılacak. Milli sporcular gelecek, ayrıca Erzurum'dan gelecek cirit atları burada oynayacak."

Balık Gölü ile Çıldır Gölü'nü karşılaştıran Taşdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu tür festivaller Çıldır Gölü'nde oluyor da Balık Gölü'nde neden olmasın? Bence Balık Gölü, Çıldır Gölü kadar önemlidir, çünkü Türkiye'nin en yüksek gölüdür. Balık Gölü Türkiye'nin tek çeşit alabalığının yaşadığı yerdir. Bu Çıldır Gölü'nde yoktur. Allah bize ömür verdiği, biz görevde olduğumuz müddetçe burada hem kış hem de yaz etkinliğimizi yapacağız. Gölün yolu açık ve Doğubayazıt Suluçem üzerinden geliyoruz. Buraya kadar yol asfalt, hiçbir sıkıntı yok. Bugün burada prova yaptık. Kış festivalinin cennet havasında geçeceğini umuyoruz."(aa)