Egazete


 • Cuma 6 ° / -4 ° Güneşli
 • Cumartesi 6 ° / -5 ° Güneşli
 • Pazar 6 ° / -5 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.331%0,05
 • DOLAR

  7,7900% 0,23
 • EURO

  9,4803% 0,35
 • GRAM ALTIN

  461,36% 0,23
 • Ç. ALTIN

  761,244% 0,23


AĞRILI SİYASETÇİLER ve SOSYAL MEDYA?

Mehmet Koç

Mehmet Koç

Son birkaç yıl içinde sosyal medya öyle etkili olmaya başladı ki bir mesajla ortalık toz duman olduğu gibi, güllük gülistanlık da olabiliyor. Bu günlerde yaşanan güncel olaylara baktığımızda sosyal medyanın gücü çok daha iyi anlaşılıyor.

Bizim Ağrılı siyasetçilerin bazıları da bunun farkındadırlar ve bu gücü iyi kullanıyorlar. Onun için de duydukları ya da gördükleri ne varsa hemen paylaşıyorlar.  Böylece yazdıkları mesajlar ile kendilerini her zaman gündemde tutmayı başarıyorlar.

Çünkü kısa bir sürede farklı kesimlerden binlerce kişiye ulaşmanın en kolay yolu, twitter, facebook ve instagram gibi araçlardır.

Kendileri bir şey üretmeseler de hükümet ve partideki yetkililerinin mesajlarını paylaşmak bile onları gündemde tutmaya yeter de artar.

Hele hele binlerce takipçisi olan ya da bir şekilde çok sayıda takipçi edinmeyi başaranlar, yetkilerin mesajlarını paylaştıkları vakit, kişinin birikim ve yeteneğine bakılmadan itibar görür ve istediği yere gelebilir.

Çünkü bir mesaj paylaşıldığı vakit, çoğu vatandaş bunun detayına girmeden ?Bizim vekil çok güzel çalışıyor? diyebiliyor. Yalan, yanlış ve gereksiz mesajlar, siyaset ve bürokrasiyi bilenler tarafından fark edilse bile yine de amacına ulaşabiliyor.

Öyle ki bir vekil, Ağrı şeker fabrikasına ait tarım arazisini, üzerinde kamu binaları yapılmak üzere tahsis ettim diye bir mesaj paylaşıyor, sanki büyük bir hizmetmiş gibi bırakınız sade vatandaşları bu mesaja Ağrı´nın bazı gazetecileri bile alkış tutuyor.

Kimse demiyor ki, Ağrıda o kadar arsa var neden şeker fabrikasına ait tarım arazisini resmi binaların yapılması için tahsis ediyorsun. Aksine büyük bir hizmet diye manşete çekiyorlar.

Ya da bir vekil rutin olarak gönderilen ödenekleri ?ben gönderdim hayırlı uğurlu olsun´ diye çok yanıltıcı mesajlar da paylaşabiliyor.

Yine kimse demiyor ki ?bu ödenekler devletin cari harcamalardır, kimsenin aracılık yapmasına gerek kalmadan bu ödenekler rutin olarak geliyor. Çünkü, ödeneklerin gelmesinde aksama olursa devlet hizmetleri durur, memurlar maaş alamaz vs.´

Etik olmamakla birlikte sosyal medyayı etkili kullanan siyasetçiler daima gündemdedir ve ilgililerin dikkatini çeker.

Ne yazık ki böylesi çabalar içinde olanlar çoğu zaman amaçlarına ulaşmışlardır.

Bu arada saygıdeğer okuyucularımızın Kurban Bayramını Kutlar Sağlık ve Mutluluklar dilerim.