Egazete


 • Pazartesi 19 ° / 5 ° Bulutlu
 • Salı 20 ° / 3 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 20 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.176%-1,26
 • DOLAR

  8,0628% 1,20
 • EURO

  9,5381% 0,94
 • GRAM ALTIN

  493,00% 1,19
 • Ç. ALTIN

  813,45% 1,19


Anahtar Kelimeler: AĞRI SARAÇLIK MESLEĞİ OLDU

AĞRI`DA SARAÇLIK MESLEĞİ`DE YOK OLDU?

Çoğumuzun bilmediği bir meslek.

Haber: Atilla KOÇ

Çoğu zaman yanından geçip gittiğimiz ve pek de halini hatrını sormadığımız biri...

Sadece yaptığı şeylere şöyle bir bakıp geçtiğimiz biri, bir meslek.

AĞRI´da yıllardan beri saraçlık yapan ve babasının yanında yetişen saraç ustası Ömer Akbulut, saraçlık mesleğinin kendisiyle birlikte yok olacağını belirterek, artık meslekte çırak bile yetişmediğini söyledi.
35 yıldan beri saraçlık yaparak geçimini sağlayan Ömer Akbulut, bugüne kadar binlerce ata sırt bellemesi, gözlüklü işlemeli at başlığı, beygir amudu, paldım, dizgin, yular, gemlik, kamçı ve eğer yaptığını kaydederek, makine kullanmadan, tamamen el işçiliği ile yapılan saraçlığın yerini artık teknolojiye ve seri üretimli fabrikalara bıraktığını belirtti.

Akbulut, çırak bulamamanın ve mesleğinin son temsilcisi olmanın hüznünü yaşadığını ifade ederek, "Makine imalatı çıktı, ustalık son buldu ve artık imalattan halka satış yapıyoruz. Mesleğimiz artık elden gitti. Babamdan sonra şimdi ben ekmeğimi saraçlıktan çıkarıyorum. Artık yanımızda çalıştıracak çırak bulamıyoruz. Benden başka da AĞRI`da çekirdekten yetişen usta olduğunu zannetmiyorum. Bu nedenle saraçlık mesleği AĞRI`da benimle birlikte sona erecek" dedi.

Öte yandan, saraciye esnafının yok olmaması için Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği`nce kurs açılmasını istediklerini dile getiren Ömer Akbulut, "Saraçlık esnafı yok oluyor. Ben sesleniyor ve saraçlık kursu açması talebimi yineliyorum. Açılan bu kursla saraç çırağı yetiştirmiş oluruz ve bu meslek yok olmamış olur. Mesleğimizi teknoloji karşısında ayakta tutabilmek için aynı şartları ve imkanları sağlayabiliriz. Bu konuda bize gereken destek verilmeli. Birkaç yıl sonra artık saraçlık mesleği kalmayacak, belki de sadece ismini duyacağız. Bu bir sanattır, zenaattir." diye konuştu.