Egazete


 • Perşembe -5 ° / -20 ° Güneşli
 • Cuma -8 ° / -22 ° Güneşli
 • Cumartesi -5 ° / -19 ° Güneşli
 • BIST 100

  1.552%-1,13
 • DOLAR

  7,3708% -0,65
 • EURO

  8,9751% -0,12
 • GRAM ALTIN

  442,59% -0,71
 • Ç. ALTIN

  730,2735% -0,71


AĞRI MİLLETVEKİLİ ABDULLAH KOÇ’TAN SAĞLIK BAKANINA ÖNERİ

ÖNERİNİN METNİNİ AYNEN YAYINLIYORUZ.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük ’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

  Av. Abdullah KOÇ

  HDP Ağrı Milletvekili

    Ağrı ili ve ilçelerinde doktor ve sağlık çalışanlarının sayıları yetersiz, aynı zamanda mevcut devlet hastanelerinin tümünde ekipman yetersiz ve fiziki koşullar Ağrı halkının sağlık ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzakta. Mevcut kapasiteyle halkın gündelik sağlık ihtiyaçlarını bile karşılamayan sağlık altyapısı, Korona Virüs salgınının her gün can aldığı şu günlerde, Ağrı’da salgın hastalıkla nasıl mücadele edileceği ve salgının kontrol altına nasıl alınacağına dair büyük bir endişe içindeyiz. Bakanlığınızın, Ağrı için derhal harekete geçmesini ve aşağıda tespit ettiğimiz Ağrı’nın sağlık altyapısına ilişkin eksikliklerin giderilmesi elzemdir. Salgınla mücadele edilebilmesi ve halk sağlığının korunması için Ağrı’da “Pandemi Hastanesi’nin” açılması da zaruridir.

 1. Acil hastaların hayati tehlike esnasında başka hastanelere sevk edilebilmesi için ambülans sayısı Ağrı merkez ve bütün ilçelerde yetersizdir.
 2. Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Hematoloji bölümünün bulunmaması, çocuklarda sıkça görülen; anemi, hemofoli, lösemi vb. hastalıkların teşhisinde geç kalınmakta ve bu hastalıklardan ötürü çocuk ölüm oranlarında artış yaşanmaktadır.
 3. Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde otopsi yapılmamakta, halk otopsi için Erzurum’a gitmek zorunda kalmaktadır.
 4. Doğubayazıt Devlet Hastanesi binası, zemininden kaynaklı su almakta, bu durum hastaları ve sağlık çalışanlarını olumsuz etkilemekte ve hastanedeki araç gereç kullanımını engellemektedir.
 5. Patnos Devlet Hastanesinde Emar cihazı bulunmadığı için, halk başka ilçelere veya özel kuruluşlara gitmek zorunda kalmaktadır. Patnos’ta Diyaliz doktoru da bulunmamaktadır.
 6. Tutak Devlet Hastanesinde; kadın doğum uzmanı ve ultrasonografi cihazı bulunmamaktadır, ayrıca hastanede hormon testi de yapılmamaktadır, bu eksikliklerin giderilmesi hayati derecede bir öneme sahiptir.
 7. Diyadin Devlet Hastanesinde Kadın Doğum, Ortopedi, Göz, Genel Cerrahi ve Göğüs Hastalıkları doktorları yok. Diyadin’de Emar ve Tomografi cihazları da bulunmamaktadır.
 8. Ağrı’daki bütün devlet hastanelerinde gerekli hijyen kurallarına uyulmadığı iddia ediliyor.

Bu bağlamda;

 1. Ağrı’ya “Pandemi Hastanesi” açmayı düşünüyor musunuz?
 2. Ağrı ve ilçelerinin sağlık altyapısının eksikliklerini biliyor muydunuz?
 3. Ağrı’da pandemiden ötürü toplam can kaybını ve pozitif olan vaka sayısını biliyor musunuz?
 4. Yukarıdaki tespitlerimizin dışında Ağrı’nın sağlık çalışanı, doktor ve ekipman eksikliğinden haberiniz var mı?
 5. Ağrı’nın biriken sağlık sorunlarının çözümüne yönelik bir çalışmanız var mı?
 6. Ağrı’daki devlet hastanelerinde hijyen kurallarına ilişkin denetim yapılıyor mu?
 7. Acil hastaların hayati tehlike esnasında başka hastanelere sevk edilebilmesi için Ağrı ve ilçelerinde kaç adet ambülans olduğunu biliyor musunuz?