Egazete


 • Cumartesi 21 ° / 3 ° Güneşli
 • Pazar 21 ° / 3 ° Güneşli
 • Pazartesi 19 ° / 5 ° Bulutlu
 • BIST 100

  1.191%-0,64
 • DOLAR

  7,9696% 0,40
 • EURO

  9,4568% 0,70
 • GRAM ALTIN

  487,41% 0,29
 • Ç. ALTIN

  804,2265% 0,29


AĞRI MİLLETVEKİLİ ABDULLAH KOÇ, ŞİDDETLİ RÜZGARDA ZARAR GÖREN DOĞUBAYAZIT İÇİN SORU ÖNERGESİ VERDİ.

AÇIKLAMANIN METNİNİ AYNEN YAYINLIYORUZ

Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Doğubayazıt’ta etkili olan şiddetli rüzgâr nedeniyle hastane ile caminin yanı sıra birçok ev, okul, ahır ve ağılın çatısı zarar gördü. Hastanenin çatısında büyük hasara yol açtı. İlçede aydınlatma direklerinin de rüzgârdan dolayı devrilip telleri koptu. Fırtınadan en çok etkilenen;  Kızılkaya, Somkaya, Sağlıksuyu, Bardaklı, Yılanlı, Üzengil ve Kazan Köyleri oldu. Bu köylerde elektrik ve su kesintisinden kaynaklı gündelik yaşam adeta kesintiye uğradı.

AÇIKLAMANIN METNİNİ AYNEN YAYINLIYORUZ

                            TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurumtarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük ’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Av. Abdullah KOÇ

HDP Ağrı Milletvekili

25.05.2020’de Doğubayazıt’ta etkili olan şiddetli rüzgâr nedeniyle hastane ile caminin yanı sıra birçok ev, okul, ahır ve ağılın çatısı zarar gördü.İlçede sabah saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına, Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesinin çatısında büyük hasara yol açtı.İlçede aydınlatma direklerinin de rüzgârdan dolayı devrilip telleri koptu.Bir caminin çatısının da zarar gördüğü ilçede,rüzgâr yüzünden ilçe merkezinin yanı sıra Tendürek Dağı eteğindeki Kızılkaya ve Somkaya köyleri ile Ağrı-Iğdır yolu üzerindeki Sağlıksuyu, Bardaklı Köyü başta olmak üzere birçok köyde; ev, okul, ahır ve ağılın çatısında da hasar meydana geldi.Ağaçları yerinden söken rüzgâr sebebiyle çatısı ve duvarları hasar gören bazı ahır ile ağıllardaki çok sayıda küçükbaş hayvan telef oldu.

Anayasada; “Sosyal Hukuk Devleti, güçsüzleri güçlüler karşısında koruyarak gerçek eşitliği yani sosyal adaleti ve toplumsal dengeyi sağlamakla yükümlü devlet” diye tanımlamaktadır. Buna göre sosyal devlet olmanın gereği hemen yerine getirilmelidir. Köylerinde hasar oluşan muhtarlarla yaptığımız görüşme sonrasında hasar gören köylere acil müdahalede bulunulması ve yaşamın normale dönmesi için elektrik ve su kesintilerinin biran önce giderilmesi elzemdir.

Doğubayazıt’a bağlı Kızılkaya Köyü Muhtarı Ecevit Yiğit’; “köyümüzde 20 ev ve 10 ahırın kullanılmaz hale gelmiştir. Köyümüz 60 hanelidir, köyün okulu ve camisi kullanılamaz bir halde, bütün köy halkı perişan bir vaziyettedir. Köydeki elektrik direklerinin tümü devrilmiş, köye elektrik verilmiyor, köyün sokaklarında direkler ve elektrik tellerini yerde gördüğünü” söyledi.

      Yılanlı Köyü Muhtarı Ahmet Ergül; “köyümüz 500 haneli, köyün nüfusu 2.000 kişi, 4 binanın çatısı uçmuş, iki araç hasar görmüş, çatılardan düşen taşlar diğer evlere zarar vermiş. Köydeki 388 adet TOKİ Afet Konutunun altyapısı ve çatıları ile ilgili ciddi sorunlar var. Bu sorunların uzun süredir köylüleri mağdur ettiğini” söyledi.

Üzengil Köyü Muhtarı Mehmet Sarıhın; “73 haneli köyün nüfusu 450 kişidir. Köyümüzde 3 ahır hasar gördü, 20 küçükbaş hayvan telef oldu, köy okulunun ve benim evimin çatısında hasar var. Köyde 3 güneş enerjisinin hasar gördüğünü” söyledi.

      Kazan Köyü Muhtarı İbrahim Şahin; “köyümüzde 3 ahırın çatısı uçmuş ve elektrik direklerimiz yere düşüp telleri kopmuştur, şuan köyün elektriği ve suyu olmadığını” söyledi.

Somkaya Köyü Muhtarı Kutbettin Sökmen; “120 hane olan köyümüzün, 750 kişilik nüfusu var. Köyümüzde 3 ağırın çatısı uçtu, bir evin de duvarı yıkıldı ve köyün güneş enerjileri hasar gördü. Köyümüz dere yatağında kurulmuş; dere yatağına örülecek duvarın ihalesi yapıldığı halde ödenek çıkmadığı için dere yatağınaduvar örülmediğini” söyledi.

Bu bağlamda;

 1. Doğubayazıt’ta etkili olan şiddetli rüzgâr yağmur ve fırtına nedeniyle hasar gören toplam yerleşim yeri sayısının kaç adet olduğunu tespit ettiniz mi?
 2. Çıkan fırtına sonrasında hasar tespit çalışması yapıldı mı, telef olan hayvan sayısı kaç adettir, köylülerin uğradığı maddi hasarın tespit ve tanzim edilmesi için bir çalışma başlattınız mı?
 3. Kızılkaya, Somkaya, Sağlıksuyu, Bardaklı, Yılanlı, Üzengil ve Kazan Köylerinde köylülerin yaşadığı elektrik ve su kesintileri ile ulaşım ve sağlık sorunlarına ilişkin bir önlem almayı ve gerekli altyapı eksikliklerini gidermeyi düşünüyor musunuz?
 4. Doç. Dr. Yaşar Eryılmaz Devlet Hastanesinin ve köylerdeki ağırların, meskenlerin çatılarında ve duvarlarında meydana gelen yıkımın, bakım ve onarımının biran önce yapılması için bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?
 5. Görüştüğümüz bütün muhtarların ortak talepleri olan; köy yollarının yapılması ve içme sularının karşılanması gibi temel altyapı sorunları olduğunu ve bu sorunların çözümünün hayati derecede önem arz ettiğine katılıyor musunuz?
 6. Hayvancılıkla geçimlerini sürdüren köylülerin, zarar gören ağır, ağıl ve telef olan hayvanları için “Sosyal Devlet” olmanın sorumluluğuyla, Bakanlık olarak bir hibede veya maddi bir destekte bulunmayı düşünüyor musunuz?