Egazete


 • Cuma 28 ° / 11 ° Güneşli
 • Cumartesi 27 ° / 11 ° Parçalı bulutlu
 • Pazar 28 ° / 11 ° Güneşli

Ağrı

03.07.2020

 • İMSAK 02:44
 • GÜNEŞ 04:38
 • ÖĞLE 12:17
 • İKİNDİ 16:14
 • AKŞAM 19:47
 • YATSI 21:31
 • BIST 100

  115.768%-0,97
 • DOLAR

  6,8701% 0,25
 • EURO

  7,7209% 0,22
 • GRAM ALTIN

  392,12% 0,20
 • ÇEYREK ALTIN

  646,998% 0,20


AĞRI MİLLETVEKİLİ ABDULLAH KOÇ, DOĞUBAYAZIT DEVLET HASTANESİNİN OLUMSUZLUKLARINI, SAĞLIK BAKANINA SORDU…

Doğubayazıt Devlet Hastanesine doğum için giden kadınlara yönelik hakaret ettiğine yönelik yerel basında yer alan iddialar doğru mu?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük ’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Av. Abdullah KOÇ

HDP Ağrı Milletvekili

     Ağrı’da son birkaç yıldır ciddi sağlık sorunları yaşandığını, halkın sağlık kurumları ile ilgili ciddi iddialarda bulunduğunu yerel basına yansıyan vakalardan biliyoruz.  

Doğubayazıt Devlet Hastanesine doğum için giden kadınlara yönelik ırkçı yaklaşımlar olduğunu ve Doğubayazıt Devlet Hastanesinde ebelerin doğum sırasında kadınları dövdüğüne ve hakaret ettiğine yönelik iddialara yerel basından ulaşıyoruz.

Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak Köyünde yaşayan Abdulmenav Taştan’ın eşi İlknur Taştan’ın 1 Mayıs 2020 tarihinde başlayan doğum sancıları sonrasında eşini Doğubayazıt Devlet Hastanesine götürdüğünü ve eşine içeride ebelerin hakarette bulunup darp ettiğini belirtiyor.“Eşim doğumhanedeyken, bilgi almak istedim kimse bilgi vermedi. Israrlarıma rağmen ne gelen oldu ne giden ebe geldi ‘daha bebek doğmamış’ dedi. Ben de dedim ki ‘ eşim çok bağırıyor acil doktor çağırın, eşimi ameliyata alın’. Ne kadar ısrar etsem de uzman doktor çağrılmadı.

Gecenin geç saatlerine doğru artık eşim onların hakaret ve darplarına dayanamayınca doğumhaneden koridora koştu ve ‘beni bu zalimlere teslim etmeyin, bana işkence ediyorlar, dayanamıyorum. Beni öldürecekler’ dedi. Ben de eşim doğumunu yapabilsin diye tekrardan onu ikna ederek, doğumhaneye yeniden gönderdim. Sonrasında eşimin sesi gelmeyince merak ettim, meğer o arada bebek, eşimin karnında ölmüş, eşimin de durumunun ciddileşmesi ile doktor çağırdılar. O esnada kimse bana bir şey söylemedi, doktorun içeri girmesiyle eşim sedye üzerinde ameliyathaneye götürüldü. Bir hemşire de arkadan geliyordu. ‘Bebek öldü çabuk, kadın da öldü, öldü’ diye bağırıyor, o an dünyam yıkıldı. Doktor sonrasında bebeğin öldüğünü söyledi. Doktora ebeler doğum yapmayı bilmedikleri halde niye beklettiniz, niye ısrarlarıma rağmen size haber vermediler? Bebek içerde ölmüş sizi yeni mi çağırıyorlar? Dedim. Doktor da bana ‘bak ben elbiselerimi giymeden koşa koşa geldim’ diyor.”

Yaşanan olayın ardından sorumsuzluktan kaynaklı bilgi almaya çalışan Abdulmenav Taştan hakkında “doktorlara hakaret ettiği” gerekçesiyle soruşturma başlatılıp ifadesinin alınması da yeni bir mağduriyete yol açıyor. Bu konu yerel gazetelere yansıdığı halde, Emniyetin ve Cumhuriyet Savcılarının harekete geçmemesi, mağdur olan yurttaşın ifadesinin alınması adalet duygusunu bir kez daha zedeliyor. 

      Anayasaya göre; Sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı, bir ekonomik ve sosyal haktır. Bu yönüyle kamuya ya da Anayasada geçen biçimiyle devlete belli yükümlülükler öngörür. Devlet bu ödevleri altına imza attığı "Ekonomik, Sosyal, Kültürel Haklar Sözleşmesi’nin de bir gereği olarak yerine getirmek ve herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanması için gerekli tedbirleri almalı, kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak durumundadır.

Bubağlamda;

 1. Doğubayazıt Devlet Hastanesine doğum için giden kadınlara yönelik ırkçı yaklaşımlar olduğunu ve Doğubayazıt Devlet Hastanesinde ebelerin doğum sırasında kadınları dövdüğüne ve hakaret ettiğine yönelik yerel basında yer alan iddialar doğru mu?
 2. Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak Köyünde yaşayan Abdulmenav Taştan’ın eşi İlknur Taştan’ın 1 Mayıs 2020 tarihinde Doğubayazıt Devlet Hastanesine götürdüğüne ve eşine içeride ebelerin hakarette bulunup darp ettiğine ve bebeğin ölümüne ilişkin iddialarla ilgili herhangi bir soruşturma veya kovuşturma açılmış mı?
 3. Doğubayazıt Devlet Hastanesinde son dönemlerde uzman eksikliğinden kaynaklı ciddi anne-bebek ölümleri yaşanması ile ilgili Bakanlığınızın herhangi bir girişimi oldu mu veya olacak mı?
 4. Bu konu yerel gazetelere yansıdığı halde, Emniyetin ve Cumhuriyet Savcılarının harekete geçmemesi, mağdur olan yurttaşın ifadesinin alınması ile ilgili bir girişimde bulunacak mısınız? Ve sorumlular hakkında bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
 5. Anayasal bir hak olan; herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması, kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasının sağlanması ile ilgili mevzuatı yerine getirmeyen sağlık personellerine dönük bir yaptırımınız olacak mı?
 6. Bu ve buna benzer olayların ve iddiaların tekrar yaşanmaması için Bakanlığınızın sağlık hizmetleri alanında ve insan sağlığını önceleyen önleyici bir çalışması olacak mı?