Egazete


 • Pazartesi 2 ° / -2 ° Hafif kar - Sağanak
 • Salı -3 ° / -15 ° Kar yağışı
 • Çarşamba -4 ° / -15 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.533%0,53
 • DOLAR

  7,5056% 0,63
 • EURO

  9,0615% 0,55
 • GRAM ALTIN

  442,61% 1,10
 • Ç. ALTIN

  730,3065% 1,10


Ahmet Çelik
11.12.2020 21:21:41
Cenab-ı Hak ilimiz ve ülkemiz için çok daha önemli başarılara vesile yapsın. Başarılarının devamını niyaz ederim.

Anahtar Kelimeler: ÜNİVERSİTESİNDE

AĞRI IC ÜNİVERSİTESİNDE

Öğretim Üyesi, Öğrenci, Bilimsel Çalışmalar, Olanaklar Çok Artmış

Hemşerimiz İbrahim Çeçen tarafından yapılan ve Devlete hibe edilen Ağrı IC Üniversitesi, son yıllarda gurur verici bir şekilde büyüdü ve büyümeye devam ediyor.

Ağrı IC Üniversitesi, mutat eğitim dışında, vatandaşların günlük yaşam ve geçimleri konusunda da  çok ciddi çalışmalar yapıyor.

Özellikle Rektör Prof.Dr. Abdulhalik Karabulut tarafından, engelsiz yaşam konusunda yapılan çalışmalar büyük ilgi toplamış olacak ki, bunun sonucunda ENGELSİZ ÜNİVERSİTE ÖDÜLÜNE  layık görülmüştür.

15 Temmuz ruhunun yaşatılması, çiftçilere eğitim verilmesi, geri dönüşüm çalışmaları, çocuklara yüzme eğitimi, öğrencilere verilen proje destekleri, engelli insanlara katkı ve bir çok alanda düzenlenen kurslar ile de  Ağrılıların yaşamını kolaylaştırmaya ciddi katkılar sağlanmıştır.

Bütün bu gelişmeler nedeniyle IC Üniversitesi, adeta bir ilgi odağı haline gelmiş bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ile  YÖK başkan ve üyelerinin, bakanlar ve yüksek dereceli devlet görevlilerinin, üniversiteyi devamlı ziyaret etmeleri de, kalite ve başarıdan kaynaklanan bir davranıştır.

Öte yandan öğretim kadrosu ve  öğrenci sayısı da bu çalışmalara muvazi olarak devamlı artış gösteriyor.

Edinilen bilgilere 2017 yılında Ağrı IC Üniversitesinde sadece 4 Prof. görev yaparken, bu gün tam 26 Prof Dr. mevcuttur.  Aynı şekilde Doç. kadrosu da 3 kat artarak 48 olmuştur.

Daha da önemlisi 2017 yılındaki makale sayısı 53  iken,  Ekim 2020 itibariyle makale sayısı 126 yükselmiştir.

Bütün bu gelişmelerin sonucunda üniversitenin, 8 fakülte, 6 Yüksekokul, 6 MYO, 3 enstitüde, doluluk oranı da % 98 seviyesine kadar yükselmiştir.

URAP tarafından yapılan dünyadaki tüm üniversiteler arasındaki sıralaması da yükselmiştir. 2017 başında  8 bininci sıralarda iken bu gün URAP sıralamasında 3 binlere kadar yükselmiştir.

Halen bin dolayında akademik ve idari personeli ve 13 bini aşkın öğrenci sayısı ile, Türkiye'deki 95 Üniversite arasında 55. sıraya yükselmiştir. 2017 yılında ise Türkiye'nin 54 üniversitesi arasında 54. sırada idi. Sondan birinci.

Demek ki istendiğinde oluyormuş. Yeter ki yetenekli, girişimci, sorumluluk sahibi kamu görevlileri olsun.

Bütün bu inkişafın Rektör Prof. Dr. Sayın Abdulhalik Karabulut  döneminde sağlandığını ifade eden vatandaşlar " rektör Abdulhalik beyden Allah Razı olsun. Kendisi devamlı halk ile diyalog halindedir. Ağrı'nın sorun ve sıkıntıları ile yakinen alakadar oluyor. Ağrı'nın tanıtımı için de çok çabalıyor. Ağrı Dağı, Nuh'un Gemisi, Ahmede Hani hakkında düzenlediği toplantı ve sempozyumlarla da, ilimizim ve bölgemizin kalkınması için ciddi katkı sağlıyor" dediler.

Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut'tan memnuniyetlerini ifade eden bazı öğrenciler ise " çok mütevazi, tam bir halk adamı ve öğrenci babasıdır. Bütün sorun ve sıkıntılarımızı çözüyorlar. Üniversitede sağlanan huzurlu ve güzel ortam ile her kes dostça kardeşçe eğitimine devam ediyor" diye konuştular.