Egazete


 • Pazartesi 9.3 ° / 1.9 ° Dağınık bulutlar
 • Salı 14.1 ° / 3.7 ° bulutlu bulutlar
 • Çarşamba 10.8 ° / 1 ° Light rain
 • BIST 100

  1.786%0,57
 • DOLAR

  12,5498% 1,46
 • EURO

  14,1552% 1,04
 • GRAM ALTIN

  725,85% 1,80
 • Ç. ALTIN

  1197,6525% 1,80


AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ABDULHALİK KARABULUT, GAZETEMİZİ ZİYARET ETTİ.

Doğubayazıt Gazetesi

Üniversite Rektörü Karabulut, beraberinde Doç. Dr. İbrahim Özgül, Gazetemiz Sahibi Nezir Çelik ile bir süre görüştü. Sohbet ortamında geçen ziyarette Üniversite üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. 

Yakın gelecekte üniversitenin ve şehir ile ilgili güzel gelişmeler olacağını duyuran Rektör Karabulut, “Gece gündüz demeden vargücümüzle çalışıyoruz. Hem üniversite hem şehrimiz için büyük bir kazanım oldu.” dedi.

Üniversitenin şu an doluluk oranının %88 olduğunu belirten Rektör Karabulut, “Doğubayazıt Ahmede Hani üniversitemize’de şu an itibariyle toplam 397 öğrenci kazandırdık. Bu öğrencilerimizin 58’i Doğubayazıt’lıdır. Ek kontenjan ile bu sayı önemli ölçüde artacak diye düşünüyorum. İlçelerimizin de yurt imkanı çok çok önemli. Aziz şehir Doğubayazıt için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz” dedi.

DİP NOT

Biz yaştakiler iyi bilir. Bir zamanlar Ağrı'da, öğretmen yetiştiren bir enstitüsü vardı.

Köy enstitülerinin kapanmasından sonra bu gibi okullar, nerede ise her ilde açılmıştı.

Çoğu da Milli Eğitim Bakanlığına bağlıydı.

Ağrı Eğitim Enstitüsü Müdürlüğüne, 70'li yıllarda CHP'nin iktidar olması ile birlikte bu okulun müdürlüğüne merhum İsa Geçit atanmıştı.

Dememiz o ki Ağrı IC Üniversitesi, Rektörü Abdulhalik Karabulut döneminde ilçeleri de kapsayacak şekilde çok büyüdü ve dolayısıyla Ağrı'nın her yanını kapladı.

Patnos, Doğubayazıt, adeta birer üniversite ilçeleri haline geldi.

Sonunda Ağrı'da TIP Fakültesi de açıldı.

2017 yılında Türkiye'deki 54 üniversite arasında sondan 1. olan Ağrı IC Üniversitesi, Rektör Karabulut döneminde 95 üniversite arasında ilk sıraya yükselmiş durumdadır.

ONUN İÇİN DİYORUZ Kİ NEREDEN NEREYE…