Egazete


 • Pazartesi 19 ° / 5 ° Bulutlu
 • Salı 20 ° / 3 ° Parçalı bulutlu
 • Çarşamba 20 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
 • BIST 100

  1.147%-3,67
 • DOLAR

  8,0913% 1,56
 • EURO

  9,5655% 1,23
 • GRAM ALTIN

  494,64% 1,53
 • Ç. ALTIN

  816,156% 1,53


Ağaç dikme bayramı gelecek nesillere bırakacağımız en büyük miras olur?

Hüseyin DEMİR

Hüseyin DEMİR

Yaz aylarında haberlerde en çok orman yangını haberlerine rast geliriz, elbette ki bunun birçok nedeni mevcut. Bence en önemli neden insan oğlunun aç gözlülüğüdür.

Son günlerde egede meydana gelen yangınlarda, en güzel koyların olduğu doğal güzelliklerin bulunduğu yerlerin yakılması önce yak sonra otelleri dik, örneklerini hatırlatıyor bizlere geçmişte önce yak, orman vasfından çıkar sonra otelleri dik örnekleriyle dolu bir geçmişe sahip olmamız çok hazindir.

Güzellikleri ile övündüğümüz, gidip görmek için can attığımız yerler birilerinin rantı için heba edilmesine sessiz kalmak gelecek nesillerimize yaptığımız bir ihanettir.

Elbette ki turizm potansiyelimizi geliştirmek için tesisler, oteller, konaklama yerleri yapılacaktır. Biz doğayı, ormanı koruyarak bunu yapmıyoruz ve bu bizde temel bir problem haline dönüşmüş durumda. Yasalarımız doğa dostu olmakta yetersiz umarım zamanla bunun farkına varırız.

Son 17 yılda 4.5 milyon ağaç dikilmiş bu sevindirici ama yetersiz bir durumdur. Ağaç dikmenin öylesine güzel sonuçlara vesile olduğunu hatırlama adın.a

Sevgili Peygamberimiz´in (sav) şu sözlerine hatırlarsak : "Kıyametin kopacağını haber alsanız bile, ağaç dikmekten vazgeçmeyiniz!"

Ağaç dikmenin dinen ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor ki beşeri manada ağaç dikmenin faydalarının bir kısmından bahsettiğimizde bile önemi ne kadar büyüktür.

1 ? Ağaçlar sera etkisi ile mücadele eder

2 ? Ağaçlar havayı temizler

3 ? Ağaçlar oksijen üretir

4 ? Ağaçlar şehri ve sokakları serinletir

5 ? Ağaçlar enerji tasarrufu yapar

6 ? Ağaçlar su tasarrufu yapar

7 ? Ağaçlar erozyonu önler

8 ? Ağaçlar çocukları ultraviyole ışınlardan korur

9 ? Ağaçlar gıda üretir

10 ? Ağaçlar iyileştirir

11 ? Ağaçlar şiddetin azalmasını sağlar

12 ? Ağaçlar mevsimleri gösterir

13 ? Ağaçlar ekonomik fırsatlar yaratır

14 ? Ağaçlar hem öğretmen hem de oyun arkadaşıdır

15 ? Ağaçlar farklı gruplardan insanları bir araya getirir

16 ? Ağaçtan birlik doğar

17 ? Ağaçlar hayvanlar için tente ve yuva görevi görür

18 ? Ağaçlar çirkinlikleri örter

19 ? Ağaçlar tahta sağlar

20 ? Ağaçlar gayrimenkule değer katar

21 ? Ağaçlar iş yoğunluğunu artırır

22 ? Ağaçlar depremden korur

Sayısızca nimeti barındıran ağaçlar, ormanlar, doğal güzelliklerimiz bizim değil, gelecek nesillerin bizlere emanetidir.

Birden çok bayramımız mevcut hepsinin ayrı bir sevinci, hüznü, güzelliği mevcut ama gelecek nesillerimizin emanetini koruma adına ağaç dikme bayramı ayrı bir önemi olacaktır. Hak dinimiz de bahsedildiği üzere Dinimiz biz Müslümanları ağaç dikmeye, bağ ve bahçe yetiştirmeye teşvik ediyor. Sevgili Peygamberimiz, her işte rehberimiz (sav) saadetle buyuruyorlar: "Bir Müslüman ekin ekse veya ağaç dikse, ondan da kuş, insan veya hayvan yiyecek olsa, bununla o Müslüman için bir sadaka sevabı hâsıl olur." Demek sevap kazanmanın bir yolu da ağaç dikmek, ekin ekmektir.

Ağaç dikme bayramı gelecek nesillere bırakacağımız en büyük güzellik olacaktır. Herkesin bu bayrama sahip çıkması ve yasal olarak desteklenmesi en büyük arzumuzdur.

Saygı ve sevgiler.