Egazete


 • Pazartesi 26.3 ° / 11.3 ° Açık hava
 • Salı 26.8 ° / 11.6 ° Açık hava
 • Çarşamba 28.9 ° / 13.1 ° Bulutlar

Ağrı

04.07.2022

 • İMSAK 02:45
 • GÜNEŞ 04:38
 • ÖĞLE 12:17
 • İKİNDİ 16:14
 • AKŞAM 19:46
 • YATSI 21:31
 • BIST 100

  2.473%1,20
 • DOLAR

  16,8205% 0,39
 • EURO

  17,5512% 0,41
 • GRAM ALTIN

  977,75% 0,17
 • Ç. ALTIN

  1613,2875% 0,17


50 yaş üstü ve sağlık çalışanları, üçüncü doz için randevu alabilecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız, yarından itibaren istedikleri aşı ile üçüncü doz aşılarını olmak üzere randevularını alabileceklerdir” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

"Ülkemiz salgın hastalık gündeminden çıkıyor" diyen Koca, "Bu sözlerimin bir ümit cümlesi olmadığını bilmenizi isterim. Küresel salgından kurtuluşunuzun ifadesidir" şeklinde konuştu.

Günlük aşı sayısını arttıracaklarını belirten Koca, "Aşılanma programımız planlı ve her bir vatandaşımıza en konforlu şekilde aşıyı ulaştırmak üzere tam bir seferberlik haliyle ilerliyor. Günlük 1 milyonun üzerinde aşı ile nüfusunu en hızlı aşılayan ülkelerden biri konumundayız. Bugün itibariyle yaklaşık 50 milyon doz aşıya ulaşmış bulunuyoruz. İlk doz aşısını olan vatandaşlarımızla ikinci doz aşı zamanı gelen vatandaşlarımızın takvimleri birleştiğinde günde 1,5-2 milyon dolaylarında aşı yapıyor olacağız" dedi.

'MUTASYONA FIRSAT VERMEDEN AŞILAMAYI TAMAMLAMAK SALGINI DURDURUR'

Korona virüsünün hızlı şekilde mutasyon geçirdiğine dikkat çeken Koca, "Aşılarımızı ne denli erken olursak salgından o denli erken kurtulmuş olacağız. Koronavirüs çok kolay mutasyona uğruyor. Eldeki aşılar mutasyonlara karşı da belirli seviyelerde koruyucu görünüyor. Ancak mutasyona fırsat vermeden aşılamayı tamamlamak salgını durdurabilecektir. Delta varyantının yayıldığı ülkelerden aşılamanın yüksek seviyede olduğu yerler var. Bu durum bizi uyarıyor ve aşı olmada acele etmeye davet ediyor" ifadelerini kullandı.

Bilim Kurulu toplantısında üçüncü doz aşının gerekliliğinin değerlendirildiğini aktaran Fahrettin Koca, "Buna göre 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın üçüncü doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. İki doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız, yarından itibaren istedikleri aşı ile üçüncü doz aşılarını olmak üzere randevularını alabileceklerdir" dedi. 

Üçüncü doz aşıda istenilen aşının seçilebileceğini aktaran Koca, "Üçüncü doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk iki dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar üçüncü doz olarak istedikleri aşıyı olabilirler. Bu konuda tercih sizlere aittir. Gönül rahatlığı ile istediğiniz aşıyı üçüncü doz olarak yaptırabilirsiniz" diye konuştu.

'HASTALIĞI ATLATANLAR 3 AY SONRA AŞI OLABİLECEK'

"Bilim Kurulumuzun gündemindeki bir diğer konu ise hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımızın ne zaman aşı olacakları konusuydu" diyen Koca şöyle devam etti:

"Bildiğiniz gibi hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra aşı hakkı tanımlanıyordu. Bugünden itibaren bu süre 3 aya indirilmiştir. Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra olabileceklerdir. Bu durumun mevcut antikor seviyesini ve koruyuculuğu önemli ölçüde artıracağı değerlendirilmiştir. Elde edilen yeni veriler ışığında Biontech aşısının ilk dozunu olan vatandaşlarımızın ikinci dozlarını 4 hafta sonra olabilecek şekilde randevu almaları uygun bulunmuştur."

Aşı tedarikiyle ilgili yorumlara da yanıt veren Koca, şunları söyledi:

"Aşı tedariki konusunda bazı değerlendirmelerin somut gerçekle hiç ilgisinin olmadığını üzülerek izliyoruz. Birileri aşı almaktan vazgeçtiği için Türkiye’nin aşıya ulaştığını iddia etmek en hafif ifade ile emek verenlere saygısızlık, devletimize güvensizliktir. Üretilmiş ve güvenilirliğini ispat etmiş her aşı ile ilgilendik ve yakından takip ederek en uygun şartlar ve doğru koşullarla ülkemize getirmeye gayret ettik. Bu hizmetler elbette bizim sorumluluğumuz ve görevimizdir. Görevimizi yapmış olmak sebebiyle iltifat beklemiyoruz. Her bir eleştirinin de haklı bir tarafı olabilir diye düşünerek çalışmalarımızı gözden geçiriyoruz. Ancak, asılsız iddialar ile vatandaşımızın devletimize olan güveninin sarsılmasına müsamaha gösteremeyiz."

'AŞI KARŞITLIĞINDAN BAHSETMEK SADECE KÜÇÜK BİR ZÜMRETİ CESARETLENDİRİR'

Korona virüsü aşısına karşı çıkanlar, geçtiğimiz cumartesi günü İstanbul'un Üsküdar ilçesinde miting yapmıştı. Basın toplantısında aşı karşıtlığına da değinen Koca, "Son günlerde aşı karşıtlığı konusu sıcak şekilde gündemde tutulmaya çalışılmaktadır. Çocukluk çağı aşılarında ülkemiz yüzde 98 gibi bir aşılama oranına sahiptir. Böyle bir ortamda aşı karşıtlığından bahsetmek sadece küçük bir zümreyi cesaretlendirmeye yarar" dedi. 

"Aşıya karşı olmayan ama aşı olmakta tereddüt eden vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum" diyen Koca, "Siz tereddüt eder ve geri durursanız bir kişi eksik kalacağız ve her bir eksiğimiz bizi toplumsal bağışıklık hedefimize ulaşmakta geciktirecektir. Aşıyı olan vatandaşlarımız olumlu tecrübelerini paylaşarak tereddüt yaşayan vatandaşlarımızı rahatlatmalı. Emin olunuz, salgın koşulları altında geliştirilen tüm aşıları büyük bir hassasiyet ve titizlikle inceleyerek ülkemize getiriyor ve kullanıma alıyoruz. Bizler sizin adınıza bu tereddüdü yaşayıp ikna olduk ve inandığımız aşıları ülkemizde kullanıma sunduk" ifadelerini kullandı.